Основните заплатите на лекари, сестри и санитари у нас да останат непроменени още година, предлагат от Министерството на здравеопазването. Причината – работодатели и синдикати все още нямат съгласие и не успяват да сключат нов колективен трудов договор.
В последния такъв беше записано, че началната основна заплата на лекар без специалност трябва да е 2000 лв., на медицинска сестра – 1500 лв., на санитар – 910 лв. Искането на синдикатите е за средно 25% увеличение над тези нива.
От 1 юни влизат в сила и санкции за болниците, които не постигнат заложеното в действащ колективен договор. От лечебните заведения смятат, че тези условия крият риск от фалити.
„Само 1/3 от болниците са достигнали нивата от Колективния трудов договор 2022 година. Онези, които не могат да го достигнат, като например лечебни заведения, в които в момента фонд работна заплата достига 60-70% от приходите им, няма как да увеличат заплатите с 20 на сто. А това важи най-вече за общинските лечебни заведения, както и за някои областни, смята Венелина Милева от Асоциацията на университетските болници.
Към 6:00 часа температурата на въздуха в Североизточна България е между 15 и 23°, за Шумен около 17°. Атмосферното налягане ще бъде 990 хектопаскала, а относителната влажност на въздуха- 94 % Днес ще е предимно слънчево, в сутрешните часове на места мъгливо. Ще духа слаб до умерен вятър от североизток, следобед във вътрешността от изток...
В Шуменска област от 8:00 ч. до 17:00 ч., поради неотложни ремонтни дейности на съоръженията за доставка на електроенергия, ще бъде прекъснато захранването в гр. Нови пазар – абонати,захранени от ТП "Добруджански квартал" - ул. "Васил Петлешков", ул. "Граф Игнатиев", ул. "Ильо войвода", ул. "Отец Паисий", ул. "Пирин", ул. "Хан Крум", ул. "Христо..
Глобалната онлайн търсачка Гугъл претърпя масов срив сред потребителите по цял свят. За това сигнализираха хиляди граждани, които я използват за достъп до информация. Eлектронната поща на търсачката, сайтът за видеосподеляне Ютуб и други глобални платформи са недостъпни за редица потребители по света.
Между 15° и 20° бяха температурите в 6:00 ч. тази сутрин в региона. В Шумен са измерени 15°, атмосферно налягане е 988 хПа – по-ниско от средното за месеца, слабо ще се повиши, а относителната влажност на въздуха - 87%. Днес ще е предимно слънчево, в сутрешните часове на места мъгливо. Ще духа слаб до умерен, следобед по крайбрежието временно..
Ето къде няма да има днес ток заради профилактика и ремонтни дейности: В област Разград За времето от 8:30 ч. до 16:30 ч. ще бъде прекъснато електрозахранването в част от Разград и селата Владимировци, Здравец и Пчелина, а от 9:00 ч. до 16:00 ч. в селата Задруга и Точилари. В област Р усе От 8:00 ч. до 16:00..
35-годишната Христина, която пострада най-тежко от АТВ-то в Слънчев бряг, е починала. Трагичната новина беше споделена от бащата на Сияна, който с пост в социалните мрежи се прости с жената и призова да се молим за живота на малкия ѝ син Марти, който все още е в кома в "Пирогов". Повече от две седмици животът на Христина беше поддържан..
Народните представители се връщат на работа след 33 дни ваканция. Първа точка в дневния ред на депутатите е проект на решение за произнасяне на парламента за провеждане на национален референдум с въпрос дали българският лев да бъде запазен като единствена национална валута до 2043 г. Предложението за включване в дневния ред е внесено от..