Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Грамофонната плоча пак е на мода

Поредното събитие, посветено на популяризирането на грамофонната плоча организира Сдружение "Русенски Меломани" в съботния ден, на 8 юни в Русе.

Винилът си остава носителят на музиката за ценители, а този тип звучене ще намира все повече почитатели, твърди Делян Димиев - инициатор за създаване на сдружението и вдъхновител на идеята за пространство, което да събира обществото от меломани.

В Русе има и "Дом на плочата" –  помещение, в което в сандъци за боеприпаси е подредена музика - от ново и старо време и от всички жанрове. Това е мястото, на което можете да размените плочи, да подарите или продадете тези, които не слушате. Това е една от каузите на Сдружение „Русенски меломани“, грамофонните плочи да не стоят забравени, а да намират нови собственици.

На предстоящата среща -базар гост ще е един от големите колекционери на грамофонни плочи в България – Чавдар Христов, човек от старата генерация, който ще разкаже вълнуващи истории за каналите за сдобиване с плочи по време на соца. Меломаните ще слушат музика от грамофон, ще могат да си изберат плоча, от богатата колекция на Чавдар Христов.

Какво прави незаменима музиката от грамофонна плоча? За ценните и редки плочи, които притежава. За старите и за новите грамофони, за стойността на музиката от физичцески носител, включително интереса към дисковете, чуйте от Делян Димиев, в интервю на Христина Димитрова.

Срещата-базар ще се проведе от 11:00 до 19:00 в Дома на плочата в Русе, на ул. "Видин 40". Ако имате колекция от грамофонни плочи, които не слушате и търсите къде и на кого да ги подарите, можете да потърсите Сдружение "Русенски меломани".



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Млад лекар избра Шумен

Петима специалисти вече работят в шуменската многопрофилна болница, след като успешно защитиха специалностите си. Практическото им обучение премина в отделенията на лечебното заведение. „Избрах образната диагностика, защото това е специалност, която съчетава прецизност, технология и отговорност. Винаги съм вярвал, че добрата диагноза е ключът към..

публикувано на 02.07.25 в 08:14

Кой ще компенсира бизнеса на Шуменското плато?

Държавен прецедент - така определиха хора от бизнеса ситуацията с липсата на възможности да бъдат обезщетени заради затворения повече от седмица Природен парк „Шуменско плато“. Те твърдят, че местната власт не се е справила адекватно, страхувала се е да вземе категорични решения и на практика са попаднали в Параграф 22 – няма от кого да потърсят..

публикувано на 30.06.25 в 15:16

Петар от Велес

Мечтата да се занимава с театър за 24-годишния Петар Андреев от Република Северна Македония се сбъдва в България и по-конкретно в трупата на шуменския театър. Младият актьор е роден във Велес, на река Вардар, където прекарва детство на едно от последните поколения, които играят навън, без телефони. Нерядко улицата за него е била и сцена, на която е..

публикувано на 30.06.25 в 08:31

Защо има много калинки?

Ако някога сте си мечтали да ви кацне калинка на рамото и да ви покаже правилния път и решение, сега това е най-лесното. Защото калинките са навсякъде – в градини, паркове, по прозорците в жилищата ни, кацат и по дрехите ни...  За да ни разтълкува какво провокира „червените облаци“ край нас, потърсихме специалиста проф. Веселин Арнаудов от..

публикувано на 28.06.25 в 15:05
Град Шумен

50 улици в Шумен с платено паркиране

50 улици в Шумен стават зона за кратковременно паркиране. Това ще влезе в сила от следващата година. Предстои шестмесечна подготовка на общинската администрация за въвеждане на паркирането.  Според общинския Данаил Данчев, който бе вносител на допълнителното предложение, това не е синя зона в смисъла, както е записана в Генералния план за организация..

публикувано на 27.06.25 в 13:51

Леопардът има сложно поведение

Контактът със собственика на черния леопард е ключов, според проф. Николай Начев от катедра "Биология" в Шуменския университет „Епископ Константин Преславски“.  „Информацията на кого е животното, каква генетика носи, как е било отглеждано, какво е било отношението към него, как се е озовало сред природата - напъдено или избягало, всичко това ще даде..

публикувано на 27.06.25 в 13:10

Децата за леопарда

Вече седми ден издирват черния леопард на Шуменското плато. Докато възрастните хора-експерти търсят големия хищник, малките деца се вълнуват дори повече.  Слушат големите какво казват, гледат клипчета и мемета, обсъждат помежду си актуалната шуменската тема и също са притеснени, че не могат да си играят в гората заради опасното животно.  Жулиета..

публикувано на 27.06.25 в 08:54