Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Гласът на поетите

Снимка: Антонио Георгиев-Хаджихристов

Докато по отношение на политиката се водят спорове дали тя е способна да разедини, или да обедини хората, то по отношение на културата всички сме съгласни, че нейната спасителна мисия е да обедини обществото около нещо съзидателно. 

Човекът на изкуството е в пряк досег с човешкия живот и всяко социално сътресение е способно да промени гледната му точка. Той може да се фокусира върху даден проблем, да загатне за съществуването му или да бъде толкова засегнат от него, че това да накара гласа му да замлъкне. И да бъде по-скоро обсебен от въпроса за собственото си оцеляване, отколкото за оцеляването на своето изкуство. 

Как изглеждат последните избори през погледа на родения в Шумен поет Владислав Христов и какво е принципното мнение на творческите личности за бъдещето на политическия живот у нас и в Европа? С Владислав Христов разговаря Ирина Николова.

Владислав Христов се надява, че гласът на поетите ще бъде чут и този глас ще насочи българската политическа класа към идеи, които да обединяват. Творците ще продължат със своите опити да бъдат коректив на постъпките на политиците и ще следват социалната функция на своите послания. С надеждата за по-добро бъдеще, в което красивото да вдъхновява, а пошлото да остане далеч от нас.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ
Атанас Радев

Подкрепата за правителството под въпрос

На фона на вътрешни сътресения, ДПС-ДПС решава да остане ли част от управляващото мнозинство и да крепи коалицията ГЕРБ-БСП-ИТН или не. ДПС-Доган подкрепи кабинета "Желязков" с идеята да си осигурят влияние във властта. Но, вместо това, те не получиха властови постове. Не веднъж предупреждаваха, че ще оттеглят подкрепата си. Освен това, политици от..

публикувано на 01.04.25 в 14:57

Пещерните чудесии на "Бисерна"

Драперии, синтрови кори и тигрова украса са само част от пещерните чудесии на „Бисерна“. Освен с природната си красота, Шуменското плато е дарено и с тази прелест под земята. Двата пешеходни маршрута до пещерата - от парка „Кьошкове“, както и от разклона за Шуменската крепост, по пътя за вилата на общината, са подготвени и добре указани с табели.  От..

публикувано на 01.04.25 в 12:14

Акция по кръводаряване

Студенти и преподаватели от Филиал Шумен ще участват в акция за безвъзмездно и доброволно кръводаряване от днес до 4 април.  Това е част от  събитията по повод 10-годишнината от създаването на Филиала към Медицинския университет – Варна.  Предварително са записани 59 желаещи, които са разпределени в четирите дни до края на седмицата, заяви..

публикувано на 01.04.25 в 09:38

Доброволци възстановяват „Лъвчето“

Шуменски скаути и доброволци почистиха каптажната шахта и  възстановиха водната естакада в местността „Лъвчето“ в парк „Кьошковете“. „Шахтата е с дълбочина между 10 и 15 метра. Тя беше пълна с тонове отпадъци, хвърлени от хората. Имаше дори бетонни стълбчета и метални части“, каза за Радио Шумен Добромир Драев, доброволец в скаутския клуб...

публикувано на 31.03.25 в 16:51

Кърпят още 12 улици

„Изкърпването със студена асфалтова смес е временно решение на проблемите с дупките по шуменските улици“. Това заяви Галин Ганчев, директор на Общинско предприятие „Строителство и благоустройство“ в отговор на сигнал на Радио Шумен за некачествено запълване на уличните дупки по ул. “Селиолу“ в Шумен. Улицата бе една от единайсетте, включени в..

публикувано на 31.03.25 в 13:00

В Мюнхен танцуват по нашенски

Фолклорният танцов състав „Лисичка“ в Мюнхен, Германия вече 8 години увлича в ритмите на българските народни танци десетки наши сънародници. Когато сърцето играе и краката искат да правят същото, начинът е само един, казва художественият ръководител Мехмед Памуков. „Правим го, за да не забравяме откъде сме тръгнали, а другите да видят кои..

публикувано на 31.03.25 в 11:39

Мюсюлманите празнуват Рамазан Байрам

Голям тридневен празник посрещат днес мюсюлманите.  Рамазан Байрам започна с празничен намаз в стотици джамии в Североизтока. Той постави края на свещения месец, по време на който вярващите спазваха строг пост от изгрев до залез слънце.  Рамазан Байрам е известен и като Шекер Байрам, защото на трапезите задължително се слагат сладкиши, а..

публикувано на 30.03.25 в 11:59