В поповското село Садина гостува Панагюрското златно съкровище. В неделя, 16 юни, то ще бъде изложено от 10:00 до 14:00 часа в Капанския етнографски комплекс в селото.
Не знаем колко пъти и дали подобна ценност е била излагана в малко селище, но това се случва и хората очакват с нескрито вълнение да видят златното съкровище, чийто гастрол в Садина е благодарение на Историческия музей в Попово. Определят го като събитие, отвъд най-смелите им мечти.
Поводът е честването на 500 години от съществуването на селище под името Садина. В османските архиви са открити сведения за това от 1524 година, а селищно образувание има и по-рано. В началото на миналия век Садина е била общински център, жителите му са надминавали 4000. Селото си има знаме, връчва ежегодно почетен знак на Садина, предстои конкурс за химн и събития всеки месец до края на годината.
Кулминацията на честването е на 16 юни, когато празникът ще започне с тържествена света литургия и водосвет отслужен от Русенския митрополит Наум и свещеноиконом Валентин Лазаров. Пред Мемориала "Садинска слава" ще бъдат поднесени венци и цветя, ще проехтят и салюти от черешово топче. В 10.30 часа е началото на тържествената програма. Във фолклорният концерт ще участват състави към читалище „Съединение“ в Садина, представителния състав на селото „Капанци“ и представителния ансамбъл на Попово - "Северняче". Изненада е и певческа група „Магия“ от Историческия музей в Попово. Панагюрското съкровище ще можете да разгледате без вход
Легендите за селото – пазител на капанските традиции, за гордостта на Садина днес и за изненадите на празника, разказва кметът Хриска Тодорова пред Христина.Димитрова.
5 професионални гимназиии и 10 шуменски фирми, сред които едни от най-големите работодатели в региона ще участват в " Панаир на професиите“ на 9 април (сряда) в Шумен. Форумът е организиран от Община Шумен и Шуменският технологичен институт (SiT) в подкрепа на професионалното образование и ранното кариерно ориентиране . Събитието..
С инициативата „Традиция на скорост- епизод 2“ , разградският мото клуб „Лудогорски братя“ открива днес новия мото сезон. Събитието е съвместно с Регионалния исторически музей и е второто, което обединява в обща кауза музейните работници и хората подвластни на моторите. Мотористите се събират на паркинга на Археологическия резерват..
Цигарите ще поскъпнат за втори път тази година от 1 май. Причината за това е, че след по-малко от месец ще има ново увеличение на акциза на тютюневите изделия, гласувано в държавния бюджет. Колко обаче ще поскъпне кутията, е рано да се каже. Различните експерти предоставят и различни сметки, вариращи до около 30-40 стотинки на кутия, но..
„Психиатрията напредна и вече имаме достъп до модерни медикаменти, които се ползват в цял свят. Но не успяхме да се справим със стигмата на психичната болест. Психично болните са хора като нас. Ако им осигурим подходящи условия, те няма да са опасни за обществото“. Това каза д-р Нели Николова- психиатър с над 40 години практика,..
Младото поколение на България учи висше образование, но много малко работи по специалността си - кариерното развитие не е толкова важно, колкото получаването на високи доходи. В малка степен се интересува от политика и приема авторитарния стил на държавно управление. В голяма степен е оптимистично за бъдещето си, но е песимистично за бъдещото на..
Дамски клуб „Българките в Лайпциг“ ще представи изложба на гоблени и ръчна бродерия на 12 април в германския град. Това каза за Радио Шумен авторката на творбите Анелия Ангелова, която е от една година в Германия и е член на клуба. Част от организацията на изложбата е Българското културно сдружение „Пенчо Славейков“ в Лайпциг, към което действа..
Шуменската улица „Ален мак“ все още не е асфалтирана и е почти непроходима за жителите ѝ. Това установи проверка на Радио Шумен днес. От 2014 година всеки път, когато вали проливно, старата и задръстена с наноси канализация не може да побере водата. Съответно, тя избива от каналите и наводнява домовете с фекална вода. През март 2023 година..