Скеле, което да укрепи стените на рушащата се къща - паметник на културата на шуменската улица „Цар Освободител“ №125, трябва да издигнат собствениците на имота. Това обясни зам.-кметът по строителство и екология Николай Симеонов. Обезопасяването е нужно, за да позволи пълното възстановяване на къщата в бъдеще.
Общински експерти подготвят протокол, който ще връчат на собствениците. В него ще е заложен срок за изпълнения на предписанията.
Ако тримата собственици на жилищната сграда не обезопасят имота, това ще бъде свършено от общинското предприятие по строителство. Стигне ли се до този вариант, община Шумен ще поиска от собствениците да възстановят разходите по изграждане на скелето.
„Общината не притежава имота. Можем единствено да предявим към собствениците предписанията на Националния институт за недвижимо културно наследство и нашите констатации“, обясни зам.-кметът.
„В Закона има възможност за отчуждаване на сгради за публични мероприятия. Но тази сграда не е предвидена за публично мероприятие в момента. Тя си е жилищна сграда с магазин. Собствениците са трима. Всеки е с различно виждане за съдбата на къщата“, добави арх. Симеонов.
До 1991 г. в рушащата се къща живее известният шуменски художник Стефан Петров. Домът му е строен през 1882 г. от баба му Златка Петрова. Петров умира при нещастен случай в сградата през декември 1991 г., два месеца след като навършва 100 години.
Казусът не е локален. Подобни паметници на културата се рушат из цялата страна и са единици случаите, в които се е стигнало до възстановяване на сградата в първоначалния ѝ вид.
Средната брутна заплата в Област Шумен е нараснала през четвъртото тримесечие на миналата година с близо 13% на годишна база до 1884 лв. Ръстът в обществения сектор е 11,6%, а в частния – 13,3%. Спрямо предходното тримесечие увеличението е с 5%, като най-голямо е то в икономическите дейности „Образование“, „Създаване и разпространение на..
Валидността на над 29 000 документи за самоличност в ОДМВР- Шумен изтича между месеците март и декември през настоящата година, съобщават от там. Лични карти трябва да подменят 8426 жители на областта, изтича валидността на 14 870 паспорта и на 5908 свидетелства за управление на моторни превозни средства. 55% от общия брой..
Увеличава се обемът на язовир „Тича“ от последните снеговалежи, показват дневните данните на Министерството на околната среда и водите. Наличният обем във водоема е 150 млн. кубика. Средно денонощният приток на вода е три пъти по-висок от разхода. За денонощие във водоема се вливат 3,612 кубически метра в секунда, а разходът за денонощие е..
Стръмни и тесни улици, по които едрогабаритна техника не може да влезе, неправилно паркирани автомобили, които пречат на машините да разчистват и обработват, както и автомобили, движещи се с летни гуми. Това са трите проблема с почистването в Шумен, съобщават от администрацията. Повече машини ще се насочат към гробищните паркове във връзка с..
Пътищата в Шумен и селата от общината са проходими. Това каза пред БНТ кметът на община Шумен проф. Христо Христов. Към 7:00 ч. тази сутрин температурата е била минус 13 градуса, а снегът е около 40 см. Заради ниските температури има заледявания по улиците, и в момента машините са насочени да опесъчават и да обработват със сол и луга. Днес..
Учениците в осем общини в Шуменска област преминават в дистанционно обучение на 20 и 21 февруари със заповед на министъра на образованието и науката Красимир Вълчев. В общините Шумен, Каолиново, Венец, Нови пазар и Велики Преслав то ще продължи до 21 февруари, включително, а за общините – Каспичан, Хитрино, Смядово до 20 февруари, включително. В..
Движението в шуменска област вече е възстановено без ограничения, съобщиха от ОДМВР-Шумен. Забраната за движение на тежкотоварни автомобили без вериги беше въведена за пътя Шумен-Силистра. Полицейски екипи са на обход по републиканската пътна мрежа. Тяхна задача е да подпомагат трафика и да оказват съдействие при проблемни ситуации на пътя. Към..