Скеле, което да укрепи стените на рушащата се къща - паметник на културата на шуменската улица „Цар Освободител“ №125, трябва да издигнат собствениците на имота. Това обясни зам.-кметът по строителство и екология Николай Симеонов. Обезопасяването е нужно, за да позволи пълното възстановяване на къщата в бъдеще.
Общински експерти подготвят протокол, който ще връчат на собствениците. В него ще е заложен срок за изпълнения на предписанията.
Ако тримата собственици на жилищната сграда не обезопасят имота, това ще бъде свършено от общинското предприятие по строителство. Стигне ли се до този вариант, община Шумен ще поиска от собствениците да възстановят разходите по изграждане на скелето.
„Общината не притежава имота. Можем единствено да предявим към собствениците предписанията на Националния институт за недвижимо културно наследство и нашите констатации“, обясни зам.-кметът.
„В Закона има възможност за отчуждаване на сгради за публични мероприятия. Но тази сграда не е предвидена за публично мероприятие в момента. Тя си е жилищна сграда с магазин. Собствениците са трима. Всеки е с различно виждане за съдбата на къщата“, добави арх. Симеонов.
До 1991 г. в рушащата се къща живее известният шуменски художник Стефан Петров. Домът му е строен през 1882 г. от баба му Златка Петрова. Петров умира при нещастен случай в сградата през декември 1991 г., два месеца след като навършва 100 години.
Казусът не е локален. Подобни паметници на културата се рушат из цялата страна и са единици случаите, в които се е стигнало до възстановяване на сградата в първоначалния ѝ вид.
Проверка на ремонта на сградата на Професионалната гимназия по икономика в Шумен извърши днес областният управител Катя Иванова. След постъпили в областната администрация сигнали от родители за забавени ремонтни дейности, областният управител Катя Иванова и заместник-областният управител Диян Димитров се запознаха на място с темпа на..
От днес до края на април ще се косят тревните площи и прилежащи части на улици и булеварди в Шумен и общината, съобщиха от общинската администрация. Дейностите се осъществяват от екипи на Общинското предприятие „Паркове и обредна дейност“. Според директора на предприятието Сергей Стойков, тази година косенето започва над две седмици..
За пореден път три детски градини от Шумен са отличени с престижното звание eTwinning School label. ДГ "Братя Грим", ДГ "Светулка" и ДГ "Пчелица" са три, от общо 11 детски градини в страната, които са заслужили този знак. Общо 27 образователни институции са покрили критериите на национално ниво. Етикетът eTwinning School признава и..
56 студенти и преподаватели от Филиал Шумен на Медицинския университет във Варна се включиха в акция за безвъзмездно и доброволно кръводаряване от 1 април до днес. От тях 32 момичета са дарили кръв за първи път, съобщи организаторът гл.ас. Милена Тодорова. Акцията е част от събитията по повод 10-годишнина от създаването на Филиала в..
Природният парк „Шуменско плато“ ще проведе „Горска академия за политици“ по повод Седмицата на гората. Тази година се навършват 100 години от първото отбелязване на професионалния празник на лесовъдите, а мотото е „Век от вечността в създаване, опазване и грижа!“. За участие в Горската академия за политици са поканени общинските съветници..
Община Шумен въвежда временна организация на движението в участък на ул. „Св. св. Кирил и Методий“ от кръстовището на ул. „Македония“ до кръстовището с ул. „Илия Р. Блъсков“ от 7 април, понеделник до 7 май, включително. Промяната ще бъде БЕЗ И С ПЪЛНО ЗАТВАРЯНЕ зради строителство на обект на ул. „Св. св. Кирил и Методий“. Обходният..
Над 200 са записаните пациенти само за първите три дни за безплатните прегледи през април в ДКЦ-1 в Шумен. Това съобщи заместник-кметът по социална политика и здравеопазване д-р Светослава Хайнова. Имаме значителен интерес на гражданите към месеца на безплатните прегледи, добави тя и каза, че част от пациентите вече дори са успели да преминат през..