Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Лъжата умира, когато я хванеш

Снимка: Радио Шумен

Семинар за разпознаване на фалшивите новини организира екип на информационния сайт "Mediapool" в сесийната зала на община Шумен. „Можеш бързо да съчиниш една фалшива новина, да я разпространиш лавинообразно, но проверката на фактите и доказването на лъжата отнемат много повече време“, обясни журналистката Мартина Бозукова. 

Хибридните атаки, на които са подложени българите, имат за цел да събудят носталгията към миналото и да предизвикат съмнения към европейския избор на България. „Непрекъснато виждаме заглавия, че все Европейският съюз нещо ни забранява. Първо беше ракията, после шкембе чорбата, а сега са розовите домати“, обясни тя. В последните години се забелязват и кампании, които искат да откажат българите да упражнят правото си на глас по време на избори. Това става с разпространението на твърдения, че вотът така или иначе е купен или че машините са манипулирани.

По време на семинара бяха показани така наречените дийпфейк материали, генерирани с помощта на изкуствен интелект. В един от клиповете образът и гласът на президента Румен Радев рекламира инвестиционна измама. „С развитието на технологиите все по-често ще виждаме такива манипулации“, обясни Никола Лалов от "Mediapool". Пред гостите на семинара той развенча и конспиративната теория, че зеленото лого със силуета на жаба, което стои на редица сладки изделия, не означава, че в тях е вложена пудра от насекоми. Знакът гарантира устойчивото производство на използваните какаови зърна.

„Все пак всяка лъжа умира в момента, в който е хваната“, каза още Бозукова.

“С проявата на небрежност, ако не си достатъчно отговорен към себе си и близките си, ти ще обслужваш чужди интереси. А много от тези дезинформационни кампании са насочени пряко към твоя джоб. Могат да застрашават здравето ти, личното ти благосъстояние, а дори и живота на твои близки”, добави Никола Лалов.

Журналистите показаха и най-известните онлайн платформи за проверка на фактите. Сред тях бе и секцията в сайта на Българското национално радио.


Защо българите са склонни да вярват на фалшиви новини? Как да противодействаме на лъжите онлайн, които си играят с нашите емоции и предварителните ни нагласи? Отговори на тези въпроси чуйте в интервюто на Стоян Стоянов с Мартина Бозукова и Никола Лалов от "Mediapool".




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Наследници на динозаврите

Щраусите са най-едрите и най-старите птици, които живеят днес на Земята. Те са преки потомци на динозаврите и по-специално на летящия динозавър, известен под името птеродактил. Установено е, че съществуват в този си вид вече седем милиона години. Знаете ли, че яйцата им са най-големите снасяни от птици? От 1 яйце излизат от 8 до 13 омлета. Може да се..

публикувано на 03.02.25 в 14:55

Обмислят задължителна матура по математика

Посещението на министъра на образованието и науката Красимир Вълчев в Шумен е в седмицата, когато свършва първият и започва вторият срок само с един ден ваканция между тях. И всичко това в контекста на грипна епидемия на много места в страната. Според него учебната година у нас е твърде кратка и не ни достигат учебните дни. Лятната ваканция е..

публикувано на 03.02.25 в 13:46

За музея в Сребърна

Професор от БАН предлага Природонаучният музей в резервата „Сребърна“ да носи името на своя основател д-р Росен Илиев.  Изпратено е писмо до кмета на Общината и до Общинския съвет. Все още този въпрос не е влизал за обсъждане в местния парламент.  Никой не отрича приноса на д-р Росен Илиев, но има опасения за тежки административни процедури,твърдят..

публикувано на 02.02.25 в 09:22

Китайски чатбот разтърси пазарите

В понеделник бе регистрирана най-голямата еднодневна загуба на пазарна капитализация в американската история, и то с акциите на най-скъпата компания - Nvidia. Стойността на производителя на авангардни чипове се срина с 600 милиарда долара до 2,9 трилиона – спад от 17%. Пострадаха и други утвърдени технологични имена. Каква бе причината?..

публикувано на 31.01.25 в 10:13

Одобриха пари за защитени жилища

До 1 януари 2035 година трябва да бъдат закрити съществуващите у нас домове за пълнолетни. Това е регламентирано чрез Закона за социалните услуги.  Деинституционализацията на грижата за хора с увреждания и възрастни хора се изпълнява поетапно, като според Плана за действие за периода 2022-2027 г. за изпълнение на Националната стратегия за дългосрочна..

публикувано на 31.01.25 в 09:53

От буквара до електронния учебник

Шумен бе домакин на дискусионна среща на тема „Един учебен час“. Общо 100 начални учители от областта участваха в семинара и обсъдиха еволюцията на българското образование „От Рибния буквар до електронния учебник“. Организатори на семинара са представители на издателство „Клет България“, които ежегодно организират подобни форуми в..

публикувано на 30.01.25 в 16:26

Зографите на храма

Шуменската църква „Свети Три Светители“ днес отбелязва своя храмов празник.  Църквата е изградена през 1857 година върху старо християнско гробище. По време на Втората световна война храмът е опожарен.  Възстановен е отново през пролетта на 1948 година.  От три години църквата се изографисва от трима млади украински художници - Ренат и Александр...

публикувано на 30.01.25 в 15:28