Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Среща в приказката

3
Снимка: Личен архив

Концерт с неостаряващата музика на царя на шлагерите Йосиф Цанков ще звучи тази вечер в двора на къщата, където Панчо Владигеров е направил първите си стъпки в музиката.

Йосиф Цанков и големият ни класически композитор са били много близки приятели и в труден за Йожи, както са го наричали, момент единственият, който му подава ръка е Владигеров.

Паметта за своя дядо през годините пренася неговият внук, известният тромбонист Велислав Стоянов. Той е наследник на два известни български рода, а предците му са били едни от строителите на съвременна България. 

Като студент по право през 1930 г. Йосиф Цанков написва първата си песен „Ела с мен в Хаваи“. Автор е на първите български оперети, валсове, танга, фокстроти, румби. Той е главен композитор на театър „Одеон“.

При бомбардировките над София през Втората световна война обаче изгарят повечето партитури на тези произведения.

По-късно Йосиф Цанков завещава на публиката хитове като „Събота вечер“, „Обичам страстно жените“, „Керванът“, „Песен моя, обич моя“, „Повей, ветре“ и много други. Част от тях ще звучат и днес в концерта на Симфониета Шумен.

Вечната музика на Йосиф Цанков ще може да се преживее от 19:05 часа в двора на музейния комплекс „Панчо Владигеров“ в Шумен.

Концертът „Среща в приказката“ отдава почит към шлагерите на композитора с модерни аранжименти. Зрителите ще бъдат преведени през музикалното наследство на Йожи от внука му Велислав Стоянов.

В концерта на Симфониета Шумен участват и джаз триото – Милен Кукошаров (пиано), Атанас Попов (барабани) и Борис Таслев (контрабас), като Милен Кукошаров е автор на оркестрацията.

Чуйте още интервюто на Миглена Стефанова с Велислав Стоянов.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Красива история на сцената

Първата премиера за годината на кукления театър в Търговище е драматизацията на „Малката кибритопродавачка“ по класическата приказка на Ханс Кристиан Андерсен. Постановката на младия режисьор Иван Колев предлага свеж и вълнуващ поглед върху добре познатата история, като акцентира върху теми като приятелството и чудесата, които могат да се..

публикувано на 24.01.25 в 08:51

Удивителният печат в изложба

Една от археологическите сензации на миналата година у нас е част от изложбата на Националния исторически музей, която се открива днес (23.01), озаглавена „Древни находки - нови открития“. Става дума за намерения оловен средновековен печат в болярското имение край първата ни столица Плиска, известно и с научното си име обект 41. Мястото от..

публикувано на 23.01.25 в 09:11

За хората от последния вагон

Първата си самостоятелна книга „Човекът от последния вагон“ представя в Шумен днес авторката Марта Радева, която отказва да бъде наричана писател, въпреки сериозната си биография в публикуването на текстове в „Сега“, „Култура“, „Дневник“, „Литературен вестник“, „Азбуки“, „Родна реч“, „Български език и литература“ и др. Дълго време Радева пише..

публикувано на 22.01.25 в 09:40

Неизказана любов в ноти

Романтика и страст предлагат на публиката тази вечер Симфониета Шумен и нейните солисти цигуларката Зорница Иларионова и бандонеонистът Стоян Караиванов.  Оркестърът ще представи една изключителна музикална програма. Това са Концерт за цигулка и оркестър № 1 на Макс Брух, което пленява със своята мелодичност и драматична дълбочина, „Сарабанда и вариации“..

публикувано на 16.01.25 в 12:09

50 000 лева за нова техника

НЧ „Добри Войников-1856“ получи близо 50 000 лева (49 999,50 лв.) за закупуване на озвучителна, осветителна и видео техника. Осигуряването на съвременно технологично оборудване стана възможно, след като културният институт спечели проект по програма „Читалища“ към Министерството на културата. От общо 1423 проектни предложения, подадени за..

публикувано на 16.01.25 в 09:55

Нов проект в музея

Започва работа по нов проект „Българският Модерн – изложба и каталог“, съобщават от Русенския музей. Предложението е подкрепено от Министерството на културата.  Формулировката “български стил” описва и назовава явлението сецесион в България от позицията на българския културен контекст. Българският Модерн е изява на националното художествено..

публикувано на 16.01.25 в 08:56

„Топлата“ изложба на Краси Арсов

В първите дни на новата година известният шуменски художник Красимир Арсов прави своята изложба за отминалата 2024-та. Заради заетостта на галерията в Регионалната библиотека „Стилиян Чилингиров“ събитието е отложено, но не и отменено. В експозицията, която се открива от 17:30 часа днес, отново водеща е запазената марка на Краси – колажът...

публикувано на 15.01.25 в 08:43