Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Среща в приказката

3
Снимка: Личен архив

Концерт с неостаряващата музика на царя на шлагерите Йосиф Цанков ще звучи тази вечер в двора на къщата, където Панчо Владигеров е направил първите си стъпки в музиката.

Йосиф Цанков и големият ни класически композитор са били много близки приятели и в труден за Йожи, както са го наричали, момент единственият, който му подава ръка е Владигеров.

Паметта за своя дядо през годините пренася неговият внук, известният тромбонист Велислав Стоянов. Той е наследник на два известни български рода, а предците му са били едни от строителите на съвременна България. 

Като студент по право през 1930 г. Йосиф Цанков написва първата си песен „Ела с мен в Хаваи“. Автор е на първите български оперети, валсове, танга, фокстроти, румби. Той е главен композитор на театър „Одеон“.

При бомбардировките над София през Втората световна война обаче изгарят повечето партитури на тези произведения.

По-късно Йосиф Цанков завещава на публиката хитове като „Събота вечер“, „Обичам страстно жените“, „Керванът“, „Песен моя, обич моя“, „Повей, ветре“ и много други. Част от тях ще звучат и днес в концерта на Симфониета Шумен.

Вечната музика на Йосиф Цанков ще може да се преживее от 19:05 часа в двора на музейния комплекс „Панчо Владигеров“ в Шумен.

Концертът „Среща в приказката“ отдава почит към шлагерите на композитора с модерни аранжименти. Зрителите ще бъдат преведени през музикалното наследство на Йожи от внука му Велислав Стоянов.

В концерта на Симфониета Шумен участват и джаз триото – Милен Кукошаров (пиано), Атанас Попов (барабани) и Борис Таслев (контрабас), като Милен Кукошаров е автор на оркестрацията.

Чуйте още интервюто на Миглена Стефанова с Велислав Стоянов.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Амбициозен творчески сезон

С много енергия и амбиция започва новият сезон на Театрално-музикалния център в Разград. В него са предвидени 45 концерта на Филхармонията „Димитър Ненов“ само в града, 14 премиери в Драматичния театър и няколко нови спектакъла за сцена „Назъм Хикмет“. В следващите месеци ще бъдат чествани и закъснелите годишнини на симфоничния оркестър, който..

публикувано на 05.09.24 в 15:41

Цветовете на пленера

Националният пленер „Шуменско плато“ завършва с изложба, която представя над 30 творби на художниците от страната и Шумен, избрани да се включат в неговото XV-то издание. Сред участниците дойдоха автори, които не за първи път рисуват на артистичното събитие по живопис. В последната седмица художниците разгледаха красотите на Шуменското..

публикувано на 04.09.24 в 16:04

Игри за сближаване в Шумен

Едно различно за Шумен събитие ще се проведе тази вечер от 19:00 часа в Регионалната библиотека „Стилиян Чилингиров“. Трима приятели актьори ще представят на хората, които ще дойдат там, т. нар. импро игри. На тях се събират група хора, които са готови да се впуснат в приключение. Това са вид социални игри, които сближават, забавляват,..

публикувано на 03.09.24 в 09:18

Пленер по акварел

Търговище ще е домакин на XXV-ия Международен пленер по акварел „Никола Маринов“ в дните от 3 до 13 септември. По статут форумът се организира на всеки две години от местната художествена галерия и община Търговище. В тазгодишното издание ще участват девет художници от страната и чужбина. По време на пленера участниците ще се отдадат на творческа..

публикувано на 02.09.24 в 13:28

Морето ще ни събере

,,Морето ще ни събере“ - така се казва първата, вече записана, песен на един 23-годишен младеж от Силистра. Той се казва Стефан Георгиев и е студент в четвърти курс на Музикалната академия. Песента вече има и клип, който е заснет през това лято на българското Черноморие.  Стефан разказва за  себе си и причините поради, които тази песен се е родила...

публикувано на 02.09.24 в 09:29

Ново кино в музея

Шестнайсет милиметров кинопрожекционен апарат „Украйна 5“ получи като дарение русенският музей. Той е притежание на Едварт Лебикян и е използван за домашни прожекции.  Читалища, клубове и места, в които е имало подвижни кина, са се снабдявали с киноленти по заявка, изпълнявана от съществуващото тогава Държавно предприятие „Разпространение на..

публикувано на 29.08.24 в 10:04

Уникален печат от първопрестолна Плиска

Уникален оловен печат oт 9 –10 век откриха археолози във външния град на първата българска столица Плиска. На задната му страна има изображение на Богородица с порасналия вече Младенец. Досега не е намирано подобно изображение. На лицевата страна на печата е изобразен хълмът на Голгота и кръст с надпис „Господи, помагай на Петър“. Предполага се,..

публикувано на 27.08.24 в 13:08