Историческият музей в Попово е един от малкото в страната, които успяха да спечелят два проекта от Министерството на културата за археологически проучвания през това лято.
Първият е за разкопки в късноантичния обект Ковачевско кале, а вторият е за геофизично изследване на площ, южно от хореума или склада за зърно в крепостта.
Геофизиката е метод, който показва на археолозите какво се крие в недрата на земята и им обозначава къде има смисъл да копаят и разгадават, онова което се крие в различните културни пластове.
Така миналата година това изследване помогна да бъде „видяна“ голяма подземна структура, която се оказа култов комплекс.
Миналият археологически сезон в Попово беше белязан и от случайното намиране на римски гроб на заможен човек, който по-късно стана ясно, че е част от огромен некропол от II век. сл. Хр. – време на стабилност и възход, казва директорът на историческия музей Владимир Иванов.
„Ние кандидатствахме за финансиране на проучването и на този обект, но не бяхме одобрени“, заяви още той.
Иванов допълни, че ще се обърнат за подкрепа към бизнеса, който да им помогне за разкриването на некропола и огромна римска вила, която, вероятно, се намира в близост.
Чуйте още от интервюто на Миглена Стефанова с Владимир Иванов.
Цветята и животните в двора на родния му дом, сестрите му – това са първите снимки, направени от известния фоторепортер Мехмед Азиз от Исперих. Днес той ще покаже изложба, с която в 50 кадъра ще се опита да разкаже за своята работа през последния половин век. Сред най-ценните фотографии са онези от намирането на Свещарската гробница, още преди..
В самия край на август едно родолюбиво дело ще намери своя завършек. В деня, в който православната църква почита паметта на цариградския патриарх Александър, се очаква тържествено да бъде открит бюст-паметникът на княз Александър Първи Български до неговата лятна резиденция в Държавното предприятие „Кабиюк“. Автор на пластиката е скулпторът Бехчет..
От Шумен започва едно вълнуващо музикално турне, наречено „Маестро, музика“ с участието на Симфониета Шумен, певицата Християна Лоизу и квартет „Белканто“. Идеята, която ги събира е 10-ата годишнина от успешното участие на изпълнителите във формата „X Factor“. През 2015 г.победителка стана родената в Кипър Християна, а четирима момчета се..
Талантливата Яна Дойнова гостува в Шумен с два концерта за малки, големи и още по-големи почитатели на арфата. На 15 юли (вторник) от 11.00 часа в зала „Сава Доброплодни“ ще се проведе образователен концерт с участието на деца от лятната академия в читалището и от Детска градина „Звънче“. Освен изящните изпълнения на арфа, малките зрители ще..
„Красимир е изпълнител с ярка индивидуалност, красив и изразителен, богато нюансиран звук, прецизна техника и творческо въображение, качества, които го правят желан цигулар“. Това са думите на проф. Гинка Гичкова за нейния дипломант в Националната музикална академия Красимир Джамбазов. Той ще бъде и солистът в концерта на Симфониета Шумен тази..
Оперетата „Кармозинела“ ще бъде представена тази вечер от 21:00 ч. на късноримска крепост „Ковачевско кале“ около Попово. За първи път се представя пред българската публика музикален спектакъл в изпълнение на солисти, смесен хор и духов оркестър, придружен с жестомимичен превод, за да могат и хората с увреден слух да се докоснат до това изкуство...
Изложба, посветена на 50-годишнината на проф. Ростислава Тодорова–Енчева, ще бъде открита днес (4 юли) в изложбената зала на шуменската Регионална библиотека „Стилиян Чилингиров“. Със свои творби ще участват приятели и колеги на проф. Тодорова, сред тях са Бехчет Данаджъ, Благомир Папазов, Валерий Желязков и Красимир Арсов. Изложбата ще бъде..