През ноември миналата година само за няколко минути смерч отнесе покривите на близо 150 къщи в с. Лъвино, община Исперих. Част от селото остана без ток заради съборени електрически стълбове. В навечерието на зимата много хора се озоваха без покрив над главите си. Тогава местната власт, социалните служби и стотици доброволци се притекоха на помощ на пострадалите от бедствието. Къщите бяха покрити още първите дни след ураганния вятър, възстановяването на останалите щети продължава до днес.
Къщата на Фатме бе сред най-пострадалите от смерча през миналия ноември. Щетите от бедствието личат и днес. Вижда се, че първият етаж на къщата вече е годен за живеене, но все още има стаи без прозорци, в градината са струпани строителни материали. 51-годишната жена, която бе вложила в ремонта на къщата си спестяванията си от дълги години работа в Турция, разказва през сълзи, че направените ремонти са с труда на синовете й и приятели.
Изплатени са им само 1512 лв. социални помощи, а за възстановяването на къщата и двора синът й е теглил заеми и купува строителни материали от всяка заплата.
Къщата на Милко Маринов също не е била пощадена от бедствието. Той и семейството му също със собствен труд възстановяват постепенно имуществото си. Те грижливо събират фактурите за строителни материали и очакват да им бъдат покрити сумите, както са обещали от кметството.
„Местната власт е най-близо до хората, но ние разчитаме и на помощ от държавата“, каза кметът на Исперих Белгин Шукри. Той поясни, че парите от гласуваната от Общинския съвет помощ и от дарения са разпределени от обществен съвет според щетите на съответното домакинство, не по равно за всички. Разпределената обща сума от бюджета на община Исперих и от дарения е 209 хиляди лева - 60 хиляди от общинския бюджет и 149 хиляди от дарения.
Община Исперих все още очаква средства от Комисията по бедствия и аварии, с които да бъдат покрити още разходи на пострадалите от урагана в Лъвино, съобщи още кметът Белгин Шукри.
Дали и кога ще има допълнителни пари, е трудно да се каже, особено докато няма редовно правителство.
Но работливите хора от Лъвино продължават сами, с близки и приятели, да възстановяват щетите по къщите и дворовете си.
А унищожената асма в двора на Фатме е покарала нови филизи. Може би някой ден отново ще даде плод.
Чуйте репортаж на Мина Денева.
Професор от БАН предлага Природонаучният музей в резервата „Сребърна“ да носи името на своя основател д-р Росен Илиев. Изпратено е писмо до кмета на Общината и до Общинския съвет. Все още този въпрос не е влизал за обсъждане в местния парламент. Никой не отрича приноса на д-р Росен Илиев, но има опасения за тежки административни процедури,твърдят..
В понеделник бе регистрирана най-голямата еднодневна загуба на пазарна капитализация в американската история, и то с акциите на най-скъпата компания - Nvidia. Стойността на производителя на авангардни чипове се срина с 600 милиарда долара до 2,9 трилиона – спад от 17%. Пострадаха и други утвърдени технологични имена. Каква бе причината?..
До 1 януари 2035 година трябва да бъдат закрити съществуващите у нас домове за пълнолетни. Това е регламентирано чрез Закона за социалните услуги. Деинституционализацията на грижата за хора с увреждания и възрастни хора се изпълнява поетапно, като според Плана за действие за периода 2022-2027 г. за изпълнение на Националната стратегия за дългосрочна..
Шумен бе домакин на дискусионна среща на тема „Един учебен час“. Общо 100 начални учители от областта участваха в семинара и обсъдиха еволюцията на българското образование „От Рибния буквар до електронния учебник“. Организатори на семинара са представители на издателство „Клет България“, които ежегодно организират подобни форуми в..
Шуменската църква „Свети Три Светители“ днес отбелязва своя храмов празник. Църквата е изградена през 1857 година върху старо християнско гробище. По време на Втората световна война храмът е опожарен. Възстановен е отново през пролетта на 1948 година. От три години църквата се изографисва от трима млади украински художници - Ренат и Александр...
Кабинет по технологии и предприемачество е изграден в Центъра за специална образователна подкрепа в Шумен. Целта на екипа е да бъде създадена среда, в която с помощта на нови дейности и методи децата с увреждания да придобиват различни социални умения за самостоятелен живот. Новият кабинет е оборудван с няколко конструкторски комплекта,..
Започна ремонтът на неработещото от 2007 година Начално училище „Ангел Каралийчев“ в Търговище. Сградата беше предоставена за управление на Второ СУ „Проф. Никола Маринов“ в града. Обновяването се осъществява след издадена заповед за строеж от община Търговище. Парите са осигурени от Програмата „Изграждане, пристрояване, надстрояване и..