Царев брод е интересно шуменско село. Жителите му са потомци на банатски българи, татари, немци, турци, руски белогвардейци, албанци, чехи и т.н. Някои са чували за селото покрай Психиатричната болница, но привлича туристи и миряни основно с единствения действащ католически манастир в Севериозточна България - Бенедиктинския манастир.
Изграждането му е заради немската католическа общност, която от началото на миналия век живее в Царев брод, тогава Енидже. Католическият храм е построен 1910 година, четири години по-късно идват сестри бенедиктинки, за да обучават децата на немските колонисти.
Бурна е 110 годишната му история, но днес зад вратите му не цари единствено тишина. Преди дни завърши пореден летен детски лагер, а преди това Национална младежка среща. Всеки ден миряни и туристи прекрачват прага, за да посетят манастира или просто да си купят мехлем, какъвто от десетилетия правят сестрите, а хората твърдят, че е чудодеен.
Шест монахини са се посветили понастоящем на светата обител в Царев брод. Казват, че при тях може да намерите не само лек за тялото, но преди всичко за душата.
За живота днес в Бенедиктинския манастир в Царев брод, чуйте единствената българка сред монахините - сестра Надя Ружина. Интервю на Христина Димитрова.
В село Царев брод живеят в мир и сговор - православни, католици и и мюсюлмани. Всеки от етносите си има свой храм.
„Психиатрията напредна и вече имаме достъп до модерни медикаменти, които се ползват в цял свят. Но не успяхме да се справим със стигмата на психичната болест. Психично болните са хора като нас. Ако им осигурим подходящи условия, те няма да са опасни за обществото“. Това каза д-р Нели Николова- психиатър с над 40 години практика,..
Младото поколение на България учи висше образование, но много малко работи по специалността си - кариерното развитие не е толкова важно, колкото получаването на високи доходи. В малка степен се интересува от политика и приема авторитарния стил на държавно управление. В голяма степен е оптимистично за бъдещето си, но е песимистично за бъдещото на..
Дамски клуб „Българките в Лайпциг“ ще представи изложба на гоблени и ръчна бродерия на 12 април в германския град. Това каза за Радио Шумен авторката на творбите Анелия Ангелова, която е от една година в Германия и е член на клуба. Част от организацията на изложбата е Българското културно сдружение „Пенчо Славейков“ в Лайпциг, към което действа..
Шуменската улица „Ален мак“ все още не е асфалтирана и е почти непроходима за жителите ѝ. Това установи проверка на Радио Шумен днес. От 2014 година всеки път, когато вали проливно, старата и задръстена с наноси канализация не може да побере водата. Съответно, тя избива от каналите и наводнява домовете с фекална вода. През март 2023 година..
25 849 души в България са с шизофренни заболявания, водещи се под наблюдение. Това сочат данните на Националния център по обществено здраве и анализи. От тази група между 10% и 15% се нуждаят от подкрепа в общността. 1 000 от тях са настанени в институции за дългосрочни грижи, а 230 пребивават дългосрочно в държавните психиатрични болници. Около 250 са..
32 кучета от Общинския приют „Тонка Петрова“ в Шумен са намерили своите осиновители от началото на годината. Повечето – 28, са отпътували за Германия, а останалите са намерили дом у нас, каза за Радио Шумен управителят на приюта Златина Пенева. 268 са сега обитателите на центъра, които очакват да подадат лапа на сърцати и небезразлични към тях...
На фона на вътрешни сътресения, ДПС-ДПС решава да остане ли част от управляващото мнозинство и да крепи коалицията ГЕРБ-БСП-ИТН или не. ДПС-Доган подкрепи кабинета "Желязков" с идеята да си осигурят влияние във властта. Но, вместо това, те не получиха властови постове. Не веднъж предупреждаваха, че ще оттеглят подкрепата си. Освен това, политици от..