Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Екоглоба за кмет

Снимка: Община Русе

Районният съд в Русе потвърди глобата от 5000 лева, наложена на кмета на града Пенчо Милков заради бездействието му по отношение на чистотата на въздуха. Санкцията на кмета бе наложена в края на ноември миналата година от тогавашната директорка на Регионалната екоинспекция инж.Цонка Христова. 

Става дума за това, че по време на така наречения воден проект запрашеността по улиците на Русе е била толкова голяма, че концентрацията на фини прахови частици за ден е превишавала тази от последните три години. 

В мотивите на решението си съдебният състав акцентира върху бездействието на кмета Пенчо Милков, въпреки че е имал обезпеченост с машини и вода, за да не допусне такова замърсяване. 

Решението на Районния съд, че кметът трябва да плати глоба от 5000 лв. лично, подлежи на обжалване пред Административния съд в 14-дневен срок.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Нов дом за деца в риск

Модерни условия предлага ремонтираният Център за социална адаптация в Русе. Създаден като помощен орган към Местната комисия за борба срещу противообществените прояви, Центърът е място, в което общински възпитатели се грижат за над 300 деца с рисково поведение.  Текущият вътрешен ремонт на третия етаж на Центъра обхваща 3 големи стаи, офис и коридор...

публикувано на 04.06.25 в 08:44

Влак легенда през Русе

Легендарният влак „Ориент Експрес“, който пътува от Париж до Истанбул, спря точно в 12.45 часа днес на Централната жп гара в Русе.  В композицията, която се състои от 16 вагона, пътуват 67 туристи от различни държави. От тях 11 са от страни от Европейския съюз, а останалите са буквално от целия свят.  Сред десетките русенци, дошли да посрещнат известния..

публикувано на 03.06.25 в 14:55

"Ориент експрес" в Русе

"Ориент експрес" ще пристигне днес в Русе, информира БТА. По разписание известният влак от романите на Агата Кристи, който пътува от Париж до Истанбул, трябва да пристигне от Румъния и да спре на Централната жп гара в крайдунавския град в 12:45 часа.  След традиционния престой за около час трябва да премине граничен контрол, зареждане с вода и..

публикувано на 03.06.25 в 09:55

Спортувай с президента

Инициативата „Спортувай с президента“ ще се проведе на градския стадион в Русе. Спортният форум е организиран от общината и лекоатлетическия клуб „Дунав“.  В събитието ще се включат ученици от 6 до 15 години от всички учебни заведения и спортни клубове в крайдунавския град. Те ще бъдат разпределени в 4 възрастови групи.  Участниците ще..

публикувано на 03.06.25 в 08:36

Вой на сирени

С полагане на венци и цветя пред Мемориала на загиналите във войните за национално обединение русенци почетоха паметта на Ботев и падналите за свободата на България.  Церемонията започна с приемане на почетен караул от началника на местния гарнизон и командир на Военно формирование 32420 подполковник Павлин Илиев.  Слова бяха произнесени от..

публикувано на 02.06.25 в 12:49

Фантазия и цвят

В Екомузей с аквариум в Русе днес от 16.00 ч. ще бъде представена изложбата „Фантазия и цвят“ на Кръжока по рисуване „Цвят и мечта“ в Корбени, Румъния.  Артистичният проект включва 39 творби на деца между 5 и 16 години, спечелили златни и сребърни медали и други големи награди от конкурси в цял свят. Темите на изложбата са свързани с вълшебствата на..

публикувано на 02.06.25 в 09:31

Петър Стоянов защити еврото

Президентът Петър Стоянов участва в конференция в зала „Европа“ на Доходното здание в Русе. На форума бяха представени положителните ефекти от членството на България в еврозоната.  Президентът Стоянов коментира, че е оправдано хората да имат страхове, мислейки за своите семейства, влогове и бизнес. Той добави, че още от кандидатстването на..

публикувано на 30.05.25 в 13:54