Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Чудесата на Мурфатлар

Снимка: Евгения Балинова- личен архив

Пътувайки в Северна Добруджа, по главния път за румънския град Констанца, от шосето може да се види каменноциментовата обшивка на изключително представителен исторически паметник - скалният комплекс Мурфатлар. Той се развива на площ от цели 10 дка. 

Състои се от четири църкви, два параклиса, две галерии, едната от които е функционирала като гробнична в по-късния си етап, една наземна сграда с каменен цокъл и пет-шест изкопа на каменна кариера. Счита се, че от нея е бил извличан строителен материал за изграждането на големия добруджански каменен вал, който е най дългото фортификационно съоръжение в Източна Европа и според утвърденото мнение маркира североизточната граница на Първата българска държава. 


В последните няколко години ентусиазиран екип от 20 души, по- голямата част, от които са работили на терен като доброволци, са извършили най- мащабното документиране на скалния манастир при Мурфатлар от неговото откриване през 1957 г. от екип на проф. Йон Барня от Археологическия институт в Букурещ. 

„Работата на екипа на Националния институт с музей при БАН започва през 2021 г. В началото в рамките на друг проект, свързан с проучването и документирането на графитите от кръглата каменна площадка в Плиска в търсене на сравнителна база, така екипът получи позволение да работи в Мурфатлар и да документира въпросните аналогии на място в комплекса. Предвид тревожното състояние предимно на графитния материал в Мурфатлар, НАИМ инициира собствена експедиция, която да документира графитите, които са над 1500, за да бъдат запазени за следващите генерации изследователи“, разказа гл.ас. Евгения Коматарова- Балинова, ръководител на проекта.


Скалният манастир при Мурфатлар е уникален както с археологията си, така и със запазените графити. Какво разказват тези древни надписи за предците ни и за нас самите, обяснява доц. Антоанета Гранберг от университета в Гьотеборг. 


 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Млади звезди в Шумен

ХIV-то издание на Националния конкурс за млади изпълнители на популярна песен „Съзвездие“ ще се проведе на 23 и 24 ноември в концертната зала на Общинския младежки дом в Шумен. Входът е свободен. В надпреварата ще участват изпълнители от цялата страна, разпределени в четири възрастови групи: I група –  до 7 години; II група – от 8 до 11..

публикувано на 19.11.24 в 11:48

Книга за Ататюрк на фокус в Шумен

Книгата „Ататюрк. История на идеи“ ще бъде на вниманието на шуменската публика тази вечер от 17:30 часа в Регионалната библиотека „Стилиян Чилингиров“. Изследването е дело на професора по история на късната Османската империя в университет в Принстън М. Шюкрю Ханиоглу. Поредното проучване за Мустафа Кемал Ататюрк не е поредната биография..

публикувано на 15.11.24 в 13:11

Джаз фест в Русе

Jazz Fest Ruse 2024 ще събере любителите на джаза днес и утре от 19:00 часа в Доходното здание.  За събитието пристигат „Живко Петров трио“, Артур Дуткевич трио, дуото Тихомир Хойсак и Филип Новосел.  Зрителите ще слушат Биг бенда на Русе, Хилда Казасян, Васил Петров и Теодосий Спасов. Фестивалът ще завърши след 22:00 часа в клуб в..

публикувано на 15.11.24 в 10:11
Александрина Михайлова от Шумен

Шуменска дива на варненска сцена

Шуменската оперна певица Александрина Михайлова, ученичка на Райна Кабаиванска, ще дебютира тази вечер в „Травиата“ на варненска сцена.  Доскоро тя се изявяваше на сцената на Миланската скала. Още преди да навърши 25 години, Александрина има солистични роли в оперите „Турандот“, „Бохеми“ и „Кармен“, както и в оперни театри в Париж и Монте..

публикувано на 15.11.24 в 09:30

Концерт в университета

Триото „Арабоглу“ ще изнесат концерт в Шуменския университет „Епископ Константин Преславски“. Програмата е част от традиционната за Педагогическия факултет докторантска конференция.  Откриването на форума е в 13:00 часа в Актовата зала на Корпус 2. Членовете на музикалната формацията са Елис Арабоглу (виола), Танжу Арабоглу (виолончело) и Акън..

публикувано на 15.11.24 в 09:18

Връчиха наградата „Проф. дин Рашо Рашев“

Николай Маринов е тазгодишният носител на наградата „Проф. дин Рашо Рашев“, която беше връчена официално днес в Националния историко-археологически резерват Плиска. Ежегодната премия се осигурява от семейството на проф. Рашев. Николай Маринов е студент в четвърти курс, специалност „Археология“ в ШУ „Еп. Константин Преславски“, скоро ще навърши 50..

публикувано на 14.11.24 в 14:11

„Vienna Magic“ в Русе

Русе е един от петте български града, които ще са част от зимното турне на австрийския ансамбъл „Йохан Щраус“ с диригент Ръсел Макгрегър.  Специални гости ще са българският тенор Кристиан Христов и австрийското сопрано Елизабет Вимер.  „Vienna Magic“ е едно от най-очакваните събития през декември за почитателите на класическата музика. И тази година..

публикувано на 14.11.24 в 13:43