Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Санкции за учениците

СУ "Панайот Волов" в Шумен
Снимка: Радио Шумен

Лятната ваканция е в разгара си, училищата са затворени, но новата учебна година не е толкова далеч и проблемите в родното образование са отново на дневен ред. Заговори се за дисциплината и правилата в училище, както и за трудностите, които учители и директори изпитват, когато се налага да прилагат наказания на учениците, които нарушават правилата. Оказва се, че се минава през тромави процедури, за да бъде наложено дадено наказание на ученик. Често родителите оспорват санкции, а нерядко това се случва и в съда. Какви правила нарушават децата най-често и как могат мерките за неприемливо поведение да се прилагат ефективно, чуйте от разговора на Доротея Генчева с председателя на Сдружението на директорите в средното образование Асен Александров: 



Проблеми с дисциплината и с налагането на санкции има в българското образование и те не са от сега, а с годините сякаш се задълбочават. В повечето училища правилата, които не спазват децата, са сходни. Оказва се обаче, че има разлика между едно училище в голям град като София и в по-малките населени места като Шумен. Как успяват да се справят с тромавите процедури по прилагане на наказанията и защо е важно децата да са част от учебния процес, Доротея Генчева разговаря с директора на шуменското училище „Панайот Волов“ Росина Инджева: 





По публикацията работи: Доротея Генчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Депутатите не свършиха нищо, пълен цирк

Точно преди месец бяхме на избори, за да решим кои са най-подходящите 240 народни избраници, за да ни представляват в парламента и да решават съдбините ни. Изминалото време стана повод да се обърнем към най-важните хора – избирателите, за да ги попитаме какво свършиха депутатите. И още - очакват ли съставяне на редовен кабинет или отново отиваме..

публикувано на 27.11.24 в 15:11

Търсят се белите ангели

Фондация "Гален Темелков" ще връчи за 5-ти път годишните си награди по проекта "Пътят на Хипократ".  Това ще стане в началото на новата 2025 година, а до края на календарната 2024 г. се приемат номинации за наградите. Те са придружени със стипендии и са за студенти и кандидат-студенти по медицина.  За втора година фондацията ще присъди и наградата..

публикувано на 27.11.24 в 09:40

Бялото злато на Борово

Варене на бяла халва за Сирни Заговезни е кандидатурата на област Русе, избрана за участие в националната селекция за "Живи човешки съкровища" за 2024 година, обявена от Министерството на културата.  Тя е издигната от Народно читалище "Искра 1898" в град Борово, откъдето са проучили и документирали старата местна технология по приготвянето на..

публикувано на 26.11.24 в 11:22

Лилия в търсене на тишината

От Украйна, през Израел до Смядово – това е пътят на рускинята Лилия Бинус, която намира спокойствието и тишината в малкото градче. Заедно със съпруга си Юрий са пенсионери, които все още искат да участват активно в живота си. Лилия има ателие в Смядово, като с шиене се е занимавала през целия си живот, въпреки че по професия е строителен..

публикувано на 26.11.24 в 11:09

И сватбите поскъпнаха

Ако си тръгнал да се жениш, трябва да имаш пари и да си платиш таксата. Така отговарят едни от първите младоженци в Шумен, които се бракосъчетаха по новата тарифа, утвърдена от Общинския съвет. Сключването на брак с ритуал в делничен ден поскъпна най-много. Почти три пъти и вместо 28,40 лева, вече струва 80 лева. Разписване в зала и с ритуалчик..

публикувано на 26.11.24 в 08:22

Съветниците дискутират

По девет точки от дневния ред на предстоящата сесия на Общинския съвет в Шумен заседава днес икономическата комисия. Три от тях обаче предизвикаха най-бурното обсъждане. Става дума за осигуряването на пари за абонаментни карти за пътуване на пенсионери над 65 години и многодетни майки, отдаването под наем на част от комплекс „Фабулис“ и определянето на..

публикувано на 25.11.24 в 14:47

Адвокатът пътешественик

Едно от нещата, които хората си пожелават, е да пътешестват. Често заради липса на време, средства или нещо друго, намеренията се препращат към следващата година и така невинаги осъществяваме желанията си. Има обаче хора, които живеят, за да сбъдват мечти.  Един от тях е Цветомир Ковчазов от Шумен. Юрист по професия и любител пътешественик. До..

публикувано на 25.11.24 в 08:59