„Интересно каква би била Русия днес, ако управляващият елит четеше и пропагандираше Бердяев, а не Илин?“, този въпрос зададе в социалната мрежа политологът проф. Добромир Добрев. Той работи по изследване, което засега нарича "Русия – двата пътя".
„Възможна ли е алтернатива на това, което се случва в Русия и има ли исторически предпоставки за такава алтернатива“, пита политологът. „В Русия има изобилие на идеи и винаги е било така. Въпросът е към кои се посяга. И към кои идеи е предразположена руската менталност“, добавя той.
Българите са уморени от живота, защото свободата предполага непрекъснати обществени усилия, твърди проф. Добрев. „Една умора от свободата ги кара да припознават неща, които те дълбоко не познават. Говоря за българските граждани, симпатизиращи на руския режим в момента. Неща, които те не познават и не знаят за какво става дума. Но понеже много хора работят да направят тази далечна химера популярна, лъскава, да я опаковат в някаква обвивка, тези усилия на хибридната война дават резултати. Така част от българите си мислят, че красивата картинка, която им се рисува е реална. Дълбоко заблуждавайки се за истинската същност на режима, който се установи в Русия след 2000 година“, обясни проф. Добрев.
За голяма част от руснаците Путин изглежда като безалтернативния лидер и това е възглед, за който руската пропаганда работи от години, твърди политологът. „Казвам пропаганда, защото информация в нормалния ѝ вид там няма от възцаряването на Путин. От информационни – телевизионните канали станаха пропагандистки. Те въведоха идеите, че няма алтернатива, че Западът е прогнил, че всички са лоши, че на фона на завистта към Русия за нейните безкрайни земи и ресурси, трябва да има силна фигура, която да устоява независимостта на Русия. Така нареченият суверенитет. Тази дума много се харесва от управляващите. Имаше един момент, в който хората около Путин въведоха израза суверенна демокрация, търсейки начин да се отклонят от понятието либерална демокрация. Насажда се, че трябва да има водач, на немски водач е führer. Това са идеи, които са въплътени във философията на руския философ Иван Илин. Това е една от алтернативите, за които аз говоря. Тя се е сбъднала за Русия, а не тази на Николай Бердяев.
Настъплението на Украйна в Русия може да отвори един от тези исторически прозорци, които да променят отношението на руснаците към властта, твърди проф. Добрев. „Присъствието на украински войски е силен удар срещу режима в Кремъл, чийто амбиции са да изглежда силен. Това всъщност го крепи. Силата. Ако се изгуби силата, много от руснаците биха се замислили за алтернативи“.
Възможно ли е настъплението в руските територии да постави Украйна с по-добри позиции на масата за мирни преговори? Отговор на този въпрос чуйте в интервюто на Стоян Стоянов с проф. Добромир Добрев.
Очаква се температурите навън да се понижат рязко през следващите дни. „Студът води до повишаване на кръвното налягане и опасност от инфаркти и инсулти за хората с кардиологични проблеми“. Това заяви специалистът- кардиолог д-р Христиана Златева. Д-р Златева препоръча на хората с хронични заболявания да правят по-кратки разходки в студа и да..
Съвременните автомобили понякога провокират отпускане от страна на шофьора, който се доверява изцяло на електронните асистенти. Но, нито най-модерните системи за безопасност, нито добрите гуми, нито задвижването на четирите колела са всемогъщи през зимата. Основното правило, което пренебрегват много водачи е, че при сняг трябва да променят..
Според статистиките всяка година в България пациентите страдащи от сколиоза правят повече от 15 000 посещения при ортопед, приблизително 1000 деца слагат коригиращи корсети, а приблизително 300 се насочват към оперативно лечение. Най-засегнати са децата между 9-16 годишна възраст, като 80% от тях са момичета, които са засегнати не само физически, но..
След като лютата зима най-накрая се настани удобно в Североизтока, тя напомни, че бялата покривка носи и радост в душата. Много хора смятат снега за враг, за едно препятствие, което само ги забавя и затруднява нормалния начин на живот. 10-минутният преход до работното място става половин час, а с всеки сантиметър сняг расте и рискът от катастрофи...
Магистър фармацевтите алармират за нова опасна мода - предозиране с парацетамол сред подрастващите. В социалните мрежи съществува предизвикателство, което крие сериозни рискове за здравето. В писмо до медиите фармацевтите настояват да не се поставят вендинг автомати за лекарства извън аптеките, а да се търсят възможности за откриване на денонощни..
65-годишният Красен Колев от Шумен е оспорил решението на местната ТЕЛК, защото при освидетелстването му са променили водещите диагноза и това намалява инвалидната му пенсия. Той смята, че нищо не се е променило в здравословното му състояние и не вижда причина за намаление на процентите. Затова изпраща преписката в НЕЛК, откъдето са върнали..