Минаването на годишен технически преглед на автомобилите от 22 юли насам е една от най-горещите теми в обществото. Вече един месец тестването на изправността на колите се извършва според Нардеба Н-32. Още първите дни след влизането в сила на наредбата се оказа, че много от колите не могат да покрият изискванията за допустимите норми за изгорели газове. А точно този критерий е записан в графата за опасните неизправности, което е достатъчно основание колата да бъде спряна от движение, независимо че по всички други технически показатели няма отклонения. Ще ви припомним, че заради казуса с техническите прегледи на колите изпълнителният директор на Държавната автомобилна инспекция Борислав Муеров беше освободен, а правителството спешно вкара промени в наредбата в частта й за отделените газове и срока, в който трябва да се отстрани дадена техническа неизправност. Проектът за изменение, според който отделяните газове няма да се смятат за опасна, а за значителна неизправност, както и срокът за отстраняване на неизправностите да се увеличи от 14 на 30 дни, е качен за обществено обсъждане до 11 септември. След тази дата промените трябва вече да са факт. Но дотогава прегледите в пуктовете се провеждат по сега действащите правила – 14 дни за отстраняване на неизправностите и спиране на колата от движение, ако не покрие еко нормите. Спирането от движение обаче става само при условие, че автомобилът е с вече изтекъл годишен преглед, уточни за Радио Шумен Стефан Русинов, който работи в един от пуктовете за годишни технически пунктове в Шумен. Ако колата е с все още действащ преглед, на собственика се дават 14 дни да разбере какво не е наред с изпускателната система.
Замерването на отработените газове на бензиновите коли, които са с алтернативно гориво – газ пропан бутан или метан, става и на двата вида гориво, обясни още Стефан Русинов. Основната грешка, която собствениците на такива автомобили допускат, е че карат само на газ, от което бензиновите дюзи се запушват. Затова е добре на месец или два да се изминават поне 200 километра само на бензин.
Преди да се отиде в пункта за технически преглед е добре колата да мине през сервиз, където да ѝ бъде направена пълна диагностика, препоръча Стефан Русинов.
Чуйте какво каза още той в интервюто на Людмила Борисова.
На фона на вътрешни сътресения, ДПС-ДПС решава да остане ли част от управляващото мнозинство и да крепи коалицията ГЕРБ-БСП-ИТН или не. ДПС-Доган подкрепи кабинета "Желязков" с идеята да си осигурят влияние във властта. Но, вместо това, те не получиха властови постове. Не веднъж предупреждаваха, че ще оттеглят подкрепата си. Освен това, политици от..
Драперии, синтрови кори и тигрова украса са само част от пещерните чудесии на „Бисерна“. Освен с природната си красота, Шуменското плато е дарено и с тази прелест под земята. Двата пешеходни маршрута до пещерата - от парка „Кьошкове“, както и от разклона за Шуменската крепост, по пътя за вилата на общината, са подготвени и добре указани с табели. От..
Студенти и преподаватели от Филиал Шумен ще участват в акция за безвъзмездно и доброволно кръводаряване от днес до 4 април. Това е част от събитията по повод 10-годишнината от създаването на Филиала към Медицинския университет – Варна. Предварително са записани 59 желаещи, които са разпределени в четирите дни до края на седмицата, заяви..
Шуменски скаути и доброволци почистиха каптажната шахта и възстановиха водната естакада в местността „Лъвчето“ в парк „Кьошковете“. „Шахтата е с дълбочина между 10 и 15 метра. Тя беше пълна с тонове отпадъци, хвърлени от хората. Имаше дори бетонни стълбчета и метални части“, каза за Радио Шумен Добромир Драев, доброволец в скаутския клуб...
„Изкърпването със студена асфалтова смес е временно решение на проблемите с дупките по шуменските улици“. Това заяви Галин Ганчев, директор на Общинско предприятие „Строителство и благоустройство“ в отговор на сигнал на Радио Шумен за некачествено запълване на уличните дупки по ул. “Селиолу“ в Шумен. Улицата бе една от единайсетте, включени в..
Фолклорният танцов състав „Лисичка“ в Мюнхен, Германия вече 8 години увлича в ритмите на българските народни танци десетки наши сънародници. Когато сърцето играе и краката искат да правят същото, начинът е само един, казва художественият ръководител Мехмед Памуков. „Правим го, за да не забравяме откъде сме тръгнали, а другите да видят кои..
Голям тридневен празник посрещат днес мюсюлманите. Рамазан Байрам започна с празничен намаз в стотици джамии в Североизтока. Той постави края на свещения месец, по време на който вярващите спазваха строг пост от изгрев до залез слънце. Рамазан Байрам е известен и като Шекер Байрам, защото на трапезите задължително се слагат сладкиши, а..