С ефектен спектакъл тази вечер откриват реставрирания мост на Колю Фичето край Бяла, област Русе. Ще бъде отворен и новият посетителски център, който се очаква да се превърне в една от най-интересните туристически атракции в региона.
„Обществено- политическият живот пряко се отрази върху реконструкцията на моста. Преминахме и през затвореността по време на пандемията, и през завишените цени на строителните дейности заради войната. Ще преминем и през нападките на несъгласните с начина, по който е възстановен моста", заяви кметът на Бяла Димитър Славов.
„Това е мостът, по който преминава българската история“, каза още Славов. По думите на кмета, повечето беленци са с приповдигнато настроение и очакват откриването с нетърпение.
Спектакълът започва от 20:30 часа и ще завърши с 3D мапинг прожекции на исторически картини върху върху самия мост. В концерта ще участват оркестър, хор и солисти на Русенската опера. Ще бъдат представени емблематични възрожденски песни, църковни песнопения и арии от исторически оперни заглавия. В програмата ще участва и група "Вакали". Водещ на събитието ще бъде журналиста Аделина Радева.
Мащабната програма ще продължи и утре с откриването на Експо център, в който са представени материали, свързани с живота и делото на легендарния български строител Колю Фичето.
Чуйте още от интервюто на Мина Денева с Димитър Славов.
Обучение на хора, които имат желание да помагат в борбата с горски пожари, но не са доброволци, организират от Районната служба „Пожарна безопасност и защита на населението“ в Шумен. Курсът за така наречените „спонтанни доброволци“ ще е за действията, които те да предприемат при гасене на горски пожари. „В практиката на службата има..
Как да ограничим разхищението и изхвърлянето на храна? По време на празници, особено когато има няколко почивни дни, у българина битува схващането, че е по-добре да има повече, отколкото да не стигне храната и пазарува много повече, отколкото е нужно. Какво обаче да правим с храната, която не сме успели да изядем? Един от начините е да я..
Всяка година на 9 май отбелязваме Деня на Европа – ден, посветен на мира и единството на континента. Тази година се навършват 75 години от Декларацията на Шумaн — историческо предложение, което се счита за началото на това, което днес наричаме Европейски съюз. За единство въпреки различията между държавите се обявиха днес и учениците от ПЕГ..
Приемането на християнството през 865 година, по време на богомъдрия Борис Михаил, е държавен акт, равен по значимост на създаването на държавата, каза днес вицепрезидентът Илияна Йотова по време на научната сесия в Шуменския университет ,,Епископ Константин Преславски“. Събитието е посветено на 1160 години от покръстването на България и 1170..
Вицепрезидентът Илияна Йотова ще посети Плиска и Шумен. Тя ще се включи в честванията на 1160 години от покръстването на българския народ и 1170 години от създаването на глаголицата. Тази вечер от 18:15 часа вицепрезидентът Йотова ще присъства на благодарствен молебен, отслужен от българския патриарх Даниил в Националния историко-археологически..
За коректни трудово-правни и човешки взаимоотношения между работодателите и работещите призова областният координатор на КНСБ в Шумен Радостин Павлов. Той бе гост в студиото на РШ в международния ден на труда 1 май. „Добри работници се намират трудно и работодателите трябва да направят необходимото, за да ги задържат. Ако обаче работникът е решил, че..
Протези за ръце и крака, инвалидни колички, патерици и слухови апарати са помощните средства, за които пациентите най-често кандидатстват пред НЗОК. Право да кандидаства за помощно средство има всеки пациент с увреждане, дори ако не е здравноосигурен. Заявление се подава в съответната Районна здравна каса след насоки от лекарска комисия...