10 художници от страната и Шумен се включват в XV-то издание на Националния пленер „Шуменско плато“.
Сред участниците има автори, които отново идват на артистичното събитие като Николай Тодоров от Добрич, Милена Младенова от Бяла и Петър Тепсизов от Ямбол. Останалите участници, освен домакините, са Галина Халачева от Добрич и Пламен Бешков от Пловдив.
Шумен ще бъде представен от художниците Димитър Балкански, Емилия Дочева, Надежда Русева, Снежана Ценова и Спартак Паскалевски.
Откриването на пленера е този следобед от 16:30 часа на откритата тераса в двора на „Зеленото училище“ на Шуменското плато.
Проявата няма определена тематична или жанрова насоченост, като участниците имат пълна свобода да реализират творческите си идеи и търсения в художествените творби. Целта на пленера освен да изгради творческите контакти между авторите, да бъде показан потенциалът на културно-историческото ни наследство като място и за създаване на изкуство, казва председателят на Дружеството на шуменските художници Петьо Дамянов.
Тазгодишното място за вдъхновение на участниците в Националния пленер по живопис „Шуменско плато“ ще бъде и Националният историко-археологически резерват „Велики Преслав“ с неговия музей и старините на втората ни столица.
Пленерът традиционно ще завърши с изложба в Художествената галерия „Елена Карамихайлова“ на 4 септември от 18:00 часа. Според статута, всеки участник предоставя по една творба на община Шумен, а една от десетте картини ще обогати фонда на Градската галерия.
Чуйте още от интервюто на Миглена Стефанова с Петьо Дамянов.
Ако беше добър по математика, художникът Румен Райнов сега щеше да бъде капитан на кораб, но от това изобразителното изкуство щеше да загуби много. Без да му върви със смятането, лесно е преброил, че 45 години от общо 60 житейски, вече е неразривно свързан с изобразителното изкуство. Завършил Художествената гимназия в Трявна, продължил в..
120-годишен кабинетен роял, който е бил собственост на първия концертмайстор на Русенския симфоничен оркестър, бе дарен на Държавната опера в Русе. Инструментът е част от музикалната история на града, а дарението допълва събитията, посветени на 75-годишнината от основаването на оперния театър. Кабинетният роял на Христо Дюлгеров - първият..
Младите цигуларки Магдалена Каменова и Тодорка Христева гостуват на Симфониета Шумен в концерт от цикъла „Класика и романтизъм“. На шуменска сцена те ще представят Концерт за две цигулки в ре минор от Йохан Себастиан Бах и "Навара"- испански танц за две цигулки и оркестър от Пабло де Сарасате. Под палката на Любомир Денев-син публиката ще се наслади..
Сборникът от Осмата национална конференция „Пътуване към България“ в памет на проф. Иван Йорданов беше представен в Археологическия музей във Велики Преслав. Под наслов „Наука, образование, културно-историческо наследство. В памет на проф. д.и.н. Иван Йорданов“ са публикувани над 30 статии. Сред авторите са колеги, последователи, ученици и приятели на..
57 филма се състезаваха в деветото издание на фестивала за мобилно кино„Кино в длан”. Награждаването на финалистите ще се проведе в събота - 30 ноември, от 17.00 часа в зала „Сава Доброплодни“ на Народно читалище „Добри Войников“ в Шумен. Голямата награда на фестивала по традиция ще бъде връчена от кмета на община Шумен проф. Христо Христов...
ХIV-то издание на Националния конкурс за млади изпълнители на популярна песен „Съзвездие“ ще се проведе на 23 и 24 ноември в концертната зала на Общинския младежки дом в Шумен. Входът е свободен. В надпреварата ще участват изпълнители от цялата страна, разпределени в четири възрастови групи: I група – до 7 години; II група – от 8 до 11..
Книгата „Ататюрк. История на идеи“ ще бъде на вниманието на шуменската публика тази вечер от 17:30 часа в Регионалната библиотека „Стилиян Чилингиров“. Изследването е дело на професора по история на късната Османската империя в университет в Принстън М. Шюкрю Ханиоглу. Поредното проучване за Мустафа Кемал Ататюрк не е поредната биография..