Колко килограма маджун мислите, че могат да излязат от 1 тон дини? Отговорът знаят в село Смилец.
Диненият маджун е безспорната емблема на силистренското село Смилец. Рецептата за автентичния динен мед, както още го наричат, се пази от поколения в селото и местните твърдят, че може да изкара 1 век, без да промени качествата си.
Това е основният мотив на кметството и читалището в Смилец да посветят на динения маджун празник и тази година на 8 септември, традицията ще оживее пред жителите и гостите на селцето за 9-ти път.
Някога Смилец е носил името Кара омур, затова събитието е наречено Празник на караомурския динен маджун и представя пълна въстановка на процеса по приготвянето му - от нивата до тавата.
И докато жените от селото представят старовремския начин за приготвяне на динения мед, организаторите провокират публиката си с атрактивни конкурси, забавни работилници и богата музикална програма.
Какво предстои в 9-тото издание на Фестивала на динения маджун в Смилец разказва кметицата Мария Димитрова. Младата жена е наследила традицията от своите родители и участва активно в дейностите от началото им, до днес. Христина Димитрова разговаря с нея.
От наши източници научихме, че по време на Фестивала в Смилец ще се предлага и автентичен караомурски динен маджун в разсфасофки. Оказва се, че килограм от течното злато на Добруджа струва 40 лв/ кг, но на фона на грандиозния труд, който се влага в него - е обяснимо.
Над 1800 студенти на Шуменския университет „Епископ Константин Преславски“ се дипломираха днес. Церемонията се състоя в зала "Арена Шумен". Повече от 600 бакалаври и магистри, и техните близки присъстваха на тържествената и много емоционална церемония, в която имаше и радост, и гордост, и сълзи. Ректорът на университета проф. Наталия Витанова..
Кубрат посреща в събота любители на ретро автомобилите и мотоциклетите. Повече от 130 са получените заявки за участие от цялата страна. Деветото издание на ретро парада започва от 10 часа на площад „Възраждане“ и т ази година атрактивните стари возила няма да шестват по улиците на града, обясниха организаторите от ретро клуб „Хан Кубрат“. Причината..
Общините се справят все по-добре с управлението на отпадъците, но отговорностите им в сферата на екологията ще растат. Нови промени в законодателството бяха представени от Министерството на околната среда и водите по време на 63-ата асамблея на Асоциацията на еколозите от общините в България, а домакин на форума, който продължава и днес, е Разград...
Портрет на щангиста Иван Иванов поставиха в шуменското Второ основно училище „Д-р Петър Берон“. Портретът е разположен на втория етаж на учебното заведение на стената „Великите шуменци“. Още преди няколко години е замислена тази експозиция, но тогава заради ковид пандемията събитието се отлага. Сега графиката на Иван Иванов дава най-после възможност..
Работещите в Българското национално радио, Българската национална телевизия и Българската телеграфна агенция излизат днес на национален протест. Недоволството ще премине под наслов "Трудът в медиите има стойност" и ще започне в 12:00 часа, когато ще бъде блокирано кръстовището пред Софийския университет "Свети Климент Охридски". Ще има акции и в други..
Тя носи красиво рождено име Алсу Грифулина, въпреки че всички в търговищкия квартал „Въбел“ я познават като Алла Неделчева. Родена е в Димитровград, но не българския, а руския град в Уляновска област. Алла или Алсу е етническа татарка, която изповядва християнска религия. Тя е клисар в храма „Св.Троица“ в кв. "Въбел" в Търговище, всеки ден..
Екнаха църковните камбани в празничния за Шумен 14 май. В деня, в който се чества паметта на св. Райко - младият златар от Шумен, загубил мъченически живота си за вярата, празнува църквата в кв. "Тракия", наречена на Христовия поборник. След тържествената литургия ще бъде извършена лития с водосвет. Ще бъде раздаден и рибен курбан. „Св. Райко..