Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Полет на мотори в цирка

Снимка: circusarena.bg

Цирковото изкуство се промени много през последните четири десетилетия. Свилен Кехайов, който ръководи една от големите трупи у нас, е живата история на това изкуство.

„Целият свят се променя. Търсим. Намираме. Голямата атракция сега е нещо, което за първи път се случва в цирка“, разказа той.

Каскадите с мотори са много популярни в социалните мрежи. По цял свят шоу програми на две колела пълнят арени или стадиони. Но е необичайно да видиш летящи мотори под купола на цирка.

„Много голям ефект създават моторите при завършването на програмата. Много повече адреналин има“, обясни Свилен Кехайов.

Артистите на две колела са изключително предпазливи по време на каскадите, защото знаят колко опасна може да е всяка тяхна грешка. Каскадите с мотори всъщност са детската мечта на Михаил Кехайов, който е израснал в цирка с баща си.

„Аз съм един голям мечтател. Минаха много години, преди да убедя семейството си, че е време да направим това в цирка. Вече съм на 28 години, а това нещо го мечтая от 4 или 5-годишен“, разказа Михаил.

В трупата на Свилен Кехайов има артисти от Украйна. „Навремето се опитвахме да ги вкарваме с визи. Сега войната облекчи техния режим. Те идват като бежанци и ние по-лесно им оправяме документите за работа“, обясни ръководителят на трупата. Той допълни, че украинската циркова школа е отлична и артистите от нападнатата държава са плюс за всяка програма.

Заедно с украинците на манежа излиза и артист от Русия. Това не създава конфликти в екипа, каза Кехайов. „Ние всички сме от един славянски народ. Войната, която е на политическа основа, не би трябвало да се отразява на гражданите“, добави той.

Започне ли строежът на новия стадион обаче, Шумен остава без площадка, където може да се настани цирк, предупреди Свилен Кехайов. Това е сериозен проблем и в други големи градове.

„Може да имаш най-хубавия цирк, но като няма къде да го сложиш. Какво става? Все едно го нямаш. Много е обидно, защото нито една институция не се интересува от нашата дейност“, каза той.

Кехайов призовава местните власти в по-големите градове да помислят за терени на открито. Там могат да се организират не само циркови спектакли, но и да се разполагат пътуващи увеселителни паркове, да се организират фестивали или спортни прояви.

Трупата на Свилен Кехайов се надява, че температурите ще им позволят да работят и през ноември, но отсега мислят каква да е програмата за следващия сезон, който започва през март 2025.

Подробностите чуйте в репортажа на Стоян Стоянов.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Да изхвърляме по-малко храна

Как да ограничим разхищението и изхвърлянето на храна? По време на празници, особено когато има няколко почивни дни, у българина битува схващането, че е по-добре да има повече, отколкото да не стигне храната и пазарува много повече, отколкото е нужно.  Какво обаче да правим с храната, която не сме успели да изядем? Един от начините е да я..

публикувано на 05.05.25 в 16:48

Вкусно пътешествие из Европа

Всяка година на 9 май отбелязваме Деня на Европа – ден, посветен на мира и единството на континента. Тази година се навършват 75 години от Декларацията на Шумaн — историческо предложение, което се счита за началото на това, което днес наричаме Европейски съюз. За единство въпреки различията между държавите се обявиха днес и учениците от ПЕГ..

публикувано на 05.05.25 в 13:29

Научна сесия в Шуменския университет

Приемането на християнството през 865 година, по време на богомъдрия Борис Михаил, е държавен акт, равен по значимост на създаването на държавата, каза днес вицепрезидентът Илияна Йотова по време на научната сесия в Шуменския университет ,,Епископ Константин Преславски“. Събитието е посветено на 1160 години от покръстването на България и 1170..

публикувано на 03.05.25 в 15:35

Илияна Йотова идва в Плиска и Шумен

Вицепрезидентът Илияна Йотова ще посети Плиска и Шумен. Тя ще се включи в честванията на 1160 години от покръстването на българския народ и 1170 години от създаването на глаголицата. Тази вечер от 18:15 часа вицепрезидентът Йотова ще присъства на благодарствен молебен, отслужен от българския патриарх Даниил в Националния историко-археологически..

публикувано на 02.05.25 в 13:07

И работниците имат права

За коректни трудово-правни и човешки взаимоотношения между работодателите и работещите призова областният координатор на КНСБ в Шумен Радостин Павлов. Той бе гост в студиото на РШ в международния ден на труда 1 май.  „Добри работници се намират трудно и работодателите трябва да направят необходимото, за да ги задържат. Ако обаче работникът е решил, че..

публикувано на 01.05.25 в 15:51

Помощни средства за хора с увреждания

Протези за ръце и крака, инвалидни колички, патерици и слухови апарати са помощните средства, за които пациентите най-често кандидатстват пред НЗОК. Право да кандидаства за помощно средство има всеки пациент с увреждане, дори ако не е здравноосигурен. Заявление се подава в съответната Районна здравна каса след насоки от лекарска комисия...

публикувано на 30.04.25 в 13:41

Катинари за още 2 училища

Още две учебни заведения в Североизтока може да затворят врати. Това са Основното училище „Христо Ботев“ в село Памукчии и Основното училище „Васил Левски“ в село Мировци. И двете в община Нови пазар.  Ако и на тези образователни средища, които имат вековна история, увиснат катинари, общината ще остане всичко на всичко с 6 учебни заведения...

публикувано на 30.04.25 в 12:45