Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Безкръвната ни независимост

2
Проф. Милко Палангурски
Снимка: Здравка Маслянкова

22 септември 1908 година остава в нашата историография като едно от събитията, в които българският политически елит показва забележителни умения, като се възползва от благоприятната международна обстановка и успява да извлече максимума за държавата. 

Всичко това е следствие от няколко различни условия. На първо място, желанието на Австро-Унгария да анексира Босна и Херцеговина, която според Берлинския договор от 1878 г. е окупирана за тридесетгодишен срок. 

Това е нарушаване на Берлинския договор и възможност за България да се възползва от положението на международната сцена да обяви и своята Независимост. 

Другият фактор са българо-турските отношения, които са свързани с промените във властта в Османската империя, след избухването на т.нар. Младотурска революция. Новата власт вместо да въвежда реформи в управлението, се насочва по линията на национализма. 

Междувременно в Цариград става известният „инцидент Гешов”. На 30 август 1908 г. в столицата на османската империя е устроена гала вечер по случай рождения ден на султана, на която са поканени всички дипломатически мисии на различните държави с изключение на българския представител Иван Ст. Гешов. 

С това си действие младотурците искат да подчертаят васалното положение на България. В същото време българското правителство на Александър Малинов използва инцидента като повод за обявяването на независимостта. 

Според проф. Милко Палангурски, преподавател във Великотърновския университет, 22 септември вече е част от националния ни календар на общество, което припознава делото на предците ни. 

Още подробности може да чуете в прикачения файл и интервюто на Миглена Стефанова с проф. Милко Палангурски. 

Колко струва българската независимост и защо България, всъщност, няма национален празник може да чуете от интервюто на Миглена Стефанова с проф. Милко Палангурски от Великотърновския университет. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Любов към балета

Мария Керчева мечтае да бъде балерина от дете. Като ученичка в Икономическия техникум в Разград щастливата съдба я среща с Ангелина Арабова, бивша прима балерина в пловдивската опера. Мария Керчева веднага става сред най-добрите в балетния състав, който води Арабова. Такъв е имало в Разград още през 1956 година.   На 21 години Мария Керчева на..

публикувано на 23.01.25 в 09:02

Искания: Кабинетът да спре цените

Ако има начин цените да спаднат, доходите да са по-високи, да има работа и хората да не бягат в чужбина. Това накратко са исканията на жителите в шуменското село Климент към новия редовен кабинет. Трудно сглобен от разнопосочни политически сили и още ненавършил седмица работа. Цените вълнуват всички – от продавачката в централен селски супер до..

публикувано на 22.01.25 в 11:56

Спорт за надежда

С тренировка по спорт започна новата 2025 г. за децата от аутистичния спектър в Русе. Тези занимания са част от живота и на децата, и на родителите им вече втора година и са съвсем безплатни, за да са достъпни за всички.  Организира ги Сдружение „Родители на деца и възрастни с аутизъм – Русе“. През миналата седмица децата и родители им бяха на..

публикувано на 22.01.25 в 09:00

Ново обсъждане на „перки“

Обществени обсъждания по повод намерението за изграждане на ветрогенераторен парк в землищата на 4 села и община Каолиново се провеждат днес и утре. 18 „перки“ и 1 електрическа подстанция ще бъдат поставени в Климент, Гусла, Браничево и Пристое. 16,5 дка земя, трета категория, ще бъде използвана от фирмата инвеститор „Вятърен парк Лудогорие“..

публикувано на 21.01.25 в 15:51
Адриан Николов

Имаме златен шанс за еврозоната

България е на косъм от изпълнение на последния критерий за влизане в еврозоната. Средногодишната инфлация у нас към края декември от 2,6% беше само с 1,6 процентни пункта над средната за трите страни на ЕС с най-ниска инфлация - Литва (0,9%), Финландия (1%) и Италия (1,1%) - при максимално допустимо превишение от 1,5 пункта. Попитахме Адриан Николов от..

публикувано на 21.01.25 в 15:37

Платформа за учители

20 години от създаването си отбелязва тази година платформата eTwinning. Тя вече обединява над 1 млн. учители от цяла Европа, като им дава възможност за обмяна на опит, съвместна работа и сътрудничество, дори за квалификация на педагозите. В същото време платформата eTwinning насърчава интерактивността и междупредметните връзки, за които учителите..

публикувано на 22.01.25 в 07:00

Бабинден в Шумен

688 бебета са се родили в шуменската многопрофилна болница през 2024 г. Повечето от тях са момчета. 70 от всички новородени са били недоносени. Това каза днес за Радио Шумен старшата акушерка на Родилното отделение в шуменската болница Веска Райчева.  Денят на родилната помощ и Бабинден днес бяха официално отбелязани в МБАЛ - Шумен. Пред..

публикувано на 21.01.25 в 14:18