Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Сестра Мери Грейс от Танзания

Танзания е изключително интересна тропическа африканска страна. Килиманджаро, Серенгети, остров Занзибар... . Тя е дом на повече от 100 народи и племена. И непозната за мнозина от нас.

На хиляди километри на север от Танзания е шуменското село Царев брод,където  вече 110 години живее и служи на хората и Бог малко сплотено общество – на Сестрите Бенидиктинки от католическия манастир. Светата обител е с бурна история, но и до днес вратите и са отворени всеки ден за хората. А зад оградата кипи живот. Сестрите организират младежки и детски инициативи, лагери, срещи, имат трапезария, помагат на хора в нужда, включително от местната психиатрична болница.  В Царев брод днес има монахини от  Германия, Корея, България и Танзания..

Ето това е връзката между Танзания и Царев брод, където от една година живее посветена на вярата 27- годишната Мери Грейс.

Сестра Мери Грейс е една от 7-те монахини  днес в Бенидиктинския католическия манастир.  На 18 години Грейс се посвещава на Бог и става монахиня, дори твърди, че това и е било мечта. Вече една година живее в манастира в селото и казва, че животът тук и харесва – храната, хората. Ритъмът на живот не е по-различен от манастира в Южна Танзания, където е била в началото. Молитвите се редуват с работа, а след 9.30 часа сутринта посрещат хора, които искат да разгледат манастира или се интересуват от прословутите мехлеми на сестрите.

Сестра Мери Грейс е поредната героиня в рубриката "Новите нашенци". В интервюто на Христина Димитрова ще чуете подробности за пътя и до България,  за живота в манастира и за родината и, за която малко знаем. И всичко това на български език, който учи едва след като идва у нас.

Интервюто със сестра Мери Грейс от Танзания  е част от проекта "Новите нашенци", който се съфинансира от Европейския съюз и се осъществява в партньорство с ЕВРОПА ДИРЕКТНО Шумен.

Информацията и мненията в рубриката не отразяват задължително официалните становища на Европейския съюз. Европейската комисия, както и което и да е лице, действащо от името на Комисията, не носи отговорност за начина, по който информацията може да бъде използвана.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

За равен брой

В рубриката „Лицата на живота“ тази седмица избрахме да ви срещнем с един от тримата водолази в Регионалната дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението" в Шумен – старши инспектор Георги Вълков.  Една рядка професия, която изисква отлично здраве, издръжливост, добра психика или казано по друг начин – професия за смели хора, които не се..

публикувано на 29.04.25 в 16:20
Проф. Добромир Добрев

Тръмп срещу света

Много хора се надяваха, че Доналд Тръмп ще бъде следващият Роналд Рейгън в Републиканската партия, обясни за Радио Шумен политологът проф. Добромир Добрев. Очакванията бяха, че президентът на САЩ ще води разумна, твърда и умерено консервативна политика. „Не се получи, но сега във втория мандат нещата станаха още по-гръмки. На моменти пародийни“,..

публикувано на 29.04.25 в 11:57

Красивият свят на един учител

Муса Бангиров от търговищкото село Плъстина е учител. Всички мислят, че води уроци по музика и рисуване, а всъщност той преподава математика и информационни технологии.  За себе си казва, че не помни кога е започнал да рисува, самоук е и не спира да твори. И да предизвиква въображението на своите ученици не само да грабнат четките и боите, но и да..

публикувано на 29.04.25 в 09:41

Още 30 хиляди евро до усмивката на Дария 

Дария е само на 13.  Живее в Силистра и мечтае да бъде отново просто дете – с усмивка, без болка, без страх.  Но пътят ѝ към тази мечта минава през битка, каквато никое дете не бива да води – битка за живот.  Диагнозата е артерио-венозна малформация, рядко заболяване, с фатален край.  Повече от кореспондента на БНР в Силистра Незабравка Кирова...

публикувано на 28.04.25 в 15:01

Млади майстори на думите

Компютрите, таблетите, умните дъски, а скоро и изкуственият интелект са на път да се загнездят трайно в класните стаи. Покрай тези технологии сякаш писането на ръка за по-малките деца, особено красивото писане, остана на заден план.  За щастие, има инициативи, които поддържат жива традицията на краснописа.  Днес в Аулата на Шуменския..

публикувано на 28.04.25 в 14:37

Между България, Украйна и Сирия

Д-р Оксана Аламо напуска родната Украйна и село Тарутино в Одеска област, за да се върне при корените на предците си в България.  Завършва медицина във Варна, специализира акушерство и гинекология, но сега е лекар в Отделението по трансфузионна хематология към шуменската болница.  В морската ни столица се среща със своя съпруг и баща на трите ѝ деца..

публикувано на 28.04.25 в 09:47

Масово кръщене в Голямата базилика

Поредното масово кръщене в Голямата базилика в Плиска се проведе днес.  Отец Андрей Стефанов извърши светото кръщение на Светла събота. 11 деца и младежи от Каспичан, Шумен, Добрич и Пловдив приеха християнската вяра на старините в Плиска.  Това е поредното масово кръщене в Голямата базилика на старата столица.   „Горди сме, че ритуалът в Голямата..

публикувано на 26.04.25 в 13:35