Близо 50 участници от цял свят преминаха днес през Русе като част от международната инициатива "Пробег на мира", в която се включи и Община Русе. Те изминаха пътя от Вазата в Парка на младежта до площад „Свобода“, където предадоха горещия факел на мира – символ на глобалната кауза.
В щафетното бягане се включиха както русенски състезатели от различни спортни клубове, така и доброволци от Англия, Шотландия, Нова Зеландия, Мексико и Исландия. Те предадоха посланието за мир на основателя на инициативата Шри Чинмой. На сцената пред Съдебната палата бяха посрещнати от младите таланти от Вокална група „Приста“, Студио за поп и джаз „Икономов“, Балет „Импулс“ и Клуб „Калагия“ към Общинския младежки дом със свои изпълнения.
На днешния ден международният отбор на пробега влезе през граничен пункт Русе. В следващата седмица бегачите ще изминат с факела на мира над 600 км до граничен пункт Гюешево, където ще продължат тичането през Македония и Сърбия, до финала в Унгария, който ще се състои на 18 октомври.
"Пробегът на мира" е глобална щафета, която има за цел да насърчи сближаването между народите и да спомогне за изграждането на един обединен в усилията си за развитие свят. Тази най-мащабна мирна инициатива датира от 1987 г. и обхваща повече от 150 страни от всички континенти. Бегачите пренасят по целия маршрут горящ факел – символ на стремежа на хората към разбирателство и хармония.
Откриха ловният сезон за пернат дивеч в Русенско, съобщиха от областната администрация. Сезонът бе открит със събор на ловните дружини. Подобна мащабна инициатива, свързана с лова на пернат дивеч, се провежда за първи път от 35 години насам. Организатор е ловно-рибарското дружество „Филип Тотю“ с председател Десислав Маринов. Началото на събора бе..
Окръжната прокуратура в Русе предаде на съд организирана престъпна група за имотни измами. Сред обвиняемите има и полицай, съобщи за БТА заместник-окръжният прокурор и говорител на прокуратурата Мирослав Маринов. Той потвърди, че тримата обвинени са същите, които бяха задържани и привлечени като обвиняеми през април миналата година. Според..
Русенските села Босилковци, Пейчиново и Брестовица има опасност да минат на воден режим. Причината за намаляването на водата се дължи както на продължителното засушаване, така и на амортизираната водопроводна мрежа, по която загубите са много високи. В Пейчиново и Брестовица те достигат 84%, а в Босилковци - около 79%. Дренажът „Малък тетарлък“ в..
Приключва един от най-големите инфраструктурни проекти в Русенска област. Следващата седмица трябва да е готова реконструкцията на близо 7 км водопроводи в селата Ряхово и Борисово в община Сливо поле. Ремонтите струваха близо 3 милиона лева. Според кмета Валентин Атанасов, до края на септември ще бъдат преасфалтирани и частично разкопаните улици за..
Започна изграждането на повдигнато кръстовище при бул. „Цар Освободител“ и ул. „Александровска“ в Русе. Срокът за изпълнение е 60 календарни дни, съобщават от общинската администрация. Новото повдигнато кръстовище ще обхване двете платна на бул. „Цар Освободител“ и ще бъде изпълнено с клинкерни плочи в два цвята и паважна настилка. По време на..
Пълна забрана за използването на фойерверки, пиратки, бомбички и други пиротехнически изделия наложи община Две могили, съобщава общинската администрация. Заповедта е на кмета Мариета Петрова, а мотивът е влошената пожароопасна обстановка и необходимостта от превантивни мерки. Забраната обхваща всички терени - жилищни райони, обществени места,..
Изложба, посветена на лятото и неговите картини, е подредена в русенската галерия на ул. „Борисова“ 6. За шести пореден път експозицията събира впечатляваща колекция от произведения на признати творци, чиито имена са неразривно свързани с местната школа в изобразително изкуство. Изложбата включва над 100 творби на 17 художници. Сред методите, на..