Проектът за замяна на печките на дърва и въглища с климатици в община Шумен се бави.
„Причината са процедурите по обществените поръчки, които са около 11. Предстои фирмата изпълнител на проекта за чист въздух да открие офис в Шумен и приемни в селата от общината за прием на заявления. Очаква се и да бъде избрана и организатор на мащабната рекламно-информационна кампания по проекта. Едва тогава ще започне приемането на заявления на желаещите да заменят печките си на твърдо гориво с по-екологични уреди. Това най-вероятно ще стане възможно за следващия отоплителен сезон“. Това каза заместник-кметът по европейски политики, екология и туризъм Даниела Русева.
Целта на проекта за чист въздух е със смяната на уредите за отопление да се намалят фините прахови частици в Шумен и селата. Подалите заявление за получаване на безплатния отоплителен уред ще минат през оценка, която ще извърши комисия. Хората ще могат да кандидатстват за до три климатика. Друга възможност за замяна на печките на твърдо гориво е камини на пелети.
Има много критерии, според които ще бъдат класирани кандидатите - квадратурата на жилището, колко хора живеят в имота, има ли живеещи на възраст над 70 години, деца до 2 години, има ли човек с увреждания и ред други условия.
След това те ще трябва да осигурят възможност на проверяващите да оценят ефективността на извършената промяна. Според предварителната информация, със средства от проекта ще бъдат закупени 9400 климатика, 16 термопомпи и 220 камини на пелети за домакинства в Шумен и в селата от общината.
Чуйте интервю на Мина Денева с Даниела Русева.
Кубрат посреща в събота любители на ретро автомобилите и мотоциклетите. Повече от 130 са получените заявки за участие от цялата страна. Деветото издание на ретро парада започва от 10 часа на площад „Възраждане“ и т ази година атрактивните стари возила няма да шестват по улиците на града, обясниха организаторите от ретро клуб „Хан Кубрат“. Причината..
Общините се справят все по-добре с управлението на отпадъците, но отговорностите им в сферата на екологията ще растат. Нови промени в законодателството бяха представени от Министерството на околната среда и водите по време на 63-ата асамблея на Асоциацията на еколозите от общините в България, а домакин на форума, който продължава и днес, е Разград...
Портрет на щангиста Иван Иванов поставиха в шуменското Второ основно училище „Д-р Петър Берон“. Портретът е разположен на втория етаж на учебното заведение на стената „Великите шуменци“. Още преди няколко години е замислена тази експозиция, но тогава заради ковид пандемията събитието се отлага. Сега графиката на Иван Иванов дава най-после възможност..
Работещите в Българското национално радио, Българската национална телевизия и Българската телеграфна агенция излизат днес на национален протест. Недоволството ще премине под наслов "Трудът в медиите има стойност" и ще започне в 12:00 часа, когато ще бъде блокирано кръстовището пред Софийския университет "Свети Климент Охридски". Ще има акции и в други..
Тя носи красиво рождено име Алсу Грифулина, въпреки че всички в търговищкия квартал „Въбел“ я познават като Алла Неделчева. Родена е в Димитровград, но не българския, а руския град в Уляновска област. Алла или Алсу е етническа татарка, която изповядва християнска религия. Тя е клисар в храма „Св.Троица“ в кв. "Въбел" в Търговище, всеки ден..
Екнаха църковните камбани в празничния за Шумен 14 май. В деня, в който се чества паметта на св. Райко - младият златар от Шумен, загубил мъченически живота си за вярата, празнува църквата в кв. "Тракия", наречена на Христовия поборник. След тържествената литургия ще бъде извършена лития с водосвет. Ще бъде раздаден и рибен курбан. „Св. Райко..
Днес е Денят на Търговище и търговищенци не само ще си честитят традиционния панаир (246-ти поред), но и празника на града, в който живеят или е част от живота им. Как 14 май става Ден на Търговище? Благодарение на историята и дълголетните традиции на пазара. Княжески указ на Александър Батенберг от 1880 г. постановява ежегодното провеждане..