Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Избори в ТикТок

Покрай европейските избори през юни много родни политици се докоснаха за първи път до социалните мрежи, предпочитани от младежите, ТикТок и Инстаграм. Това повиши процента на гласуващите в най-ниската възрастова група у нас, каза за Радио Шумен Ивайло Илиев, политолог и представител на „Националния младежки форум“.

„Социалните мрежи и техните алгоритми продължават да задълбочават разделенията помежду ни. Успяват да прокарат пропаганда и дезинформация“, каза Ивайло Илиев. Това че в социалните платформи много лесно могат да бъдат ограничени инакомислещите започва да затваря симпатизантите на конкретни политически сили във все по-малки балони и позволява радикализиране, добави политологът.

Преди изборите за 51-овото Народно събрание алгоритмите в социалните мрежи продължават да пробутват кратки политически видеопослания, които предизвикват гневни реакции. А точно гневът трябва да отведе избирателите до урните.

Негативните послания се вписват в тенденцията за протест срещу мейнстрийм партиите, медиите и темите. „Става въпрос за малка, но на моменти доста радикална група, която си живее в някакъв не просто социален балон, а в наистина нещо като секта. Те не следят големите процеси, не влизат в дълбочина. Продават доста популистки послания. Успяват да пропагандират идеи, които после няма как да се реализират“, разказа Илиев.

От такива групи, попаднали в Парламента, няма голям смисъл, категоричен е младият политолог, защото те нито познават процедурите, политическия процес или дори правилата на демокрацията. „Те влизат в Народното събрание и изразяват протестния вот, който в последствие не бере никакви резултати“, добави той. Това няма да попречи в следващите години на такъв тип формации, покълнати и пораснали в социалните мрежи – да избиват в политическия живот у нас.

Ще ограничат ли избирателната активност безспирните тролски атаки в социалните медии срещу популярни политически лица у нас? Могат ли новите инфлуенсъри в ТикТок (като Мими Шишкова и Боряна Йовчева) да мотивират младежката си аудитория да излезе и да гласува? Отговори на тези въпроси чуйте в интервюто на Стоян Стоянов с младия политолог Ивайло Илиев.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Да изхвърляме по-малко храна

Как да ограничим разхищението и изхвърлянето на храна? По време на празници, особено когато има няколко почивни дни, у българина битува схващането, че е по-добре да има повече, отколкото да не стигне храната и пазарува много повече, отколкото е нужно.  Какво обаче да правим с храната, която не сме успели да изядем? Един от начините е да я..

публикувано на 05.05.25 в 16:48

Вкусно пътешествие из Европа

Всяка година на 9 май отбелязваме Деня на Европа – ден, посветен на мира и единството на континента. Тази година се навършват 75 години от Декларацията на Шумaн — историческо предложение, което се счита за началото на това, което днес наричаме Европейски съюз. За единство въпреки различията между държавите се обявиха днес и учениците от ПЕГ..

публикувано на 05.05.25 в 13:29

Научна сесия в Шуменския университет

Приемането на християнството през 865 година, по време на богомъдрия Борис Михаил, е държавен акт, равен по значимост на създаването на държавата, каза днес вицепрезидентът Илияна Йотова по време на научната сесия в Шуменския университет ,,Епископ Константин Преславски“. Събитието е посветено на 1160 години от покръстването на България и 1170..

публикувано на 03.05.25 в 15:35

Илияна Йотова идва в Плиска и Шумен

Вицепрезидентът Илияна Йотова ще посети Плиска и Шумен. Тя ще се включи в честванията на 1160 години от покръстването на българския народ и 1170 години от създаването на глаголицата. Тази вечер от 18:15 часа вицепрезидентът Йотова ще присъства на благодарствен молебен, отслужен от българския патриарх Даниил в Националния историко-археологически..

публикувано на 02.05.25 в 13:07

И работниците имат права

За коректни трудово-правни и човешки взаимоотношения между работодателите и работещите призова областният координатор на КНСБ в Шумен Радостин Павлов. Той бе гост в студиото на РШ в международния ден на труда 1 май.  „Добри работници се намират трудно и работодателите трябва да направят необходимото, за да ги задържат. Ако обаче работникът е решил, че..

публикувано на 01.05.25 в 15:51

Помощни средства за хора с увреждания

Протези за ръце и крака, инвалидни колички, патерици и слухови апарати са помощните средства, за които пациентите най-често кандидатстват пред НЗОК. Право да кандидаства за помощно средство има всеки пациент с увреждане, дори ако не е здравноосигурен. Заявление се подава в съответната Районна здравна каса след насоки от лекарска комисия...

публикувано на 30.04.25 в 13:41

Катинари за още 2 училища

Още две учебни заведения в Североизтока може да затворят врати. Това са Основното училище „Христо Ботев“ в село Памукчии и Основното училище „Васил Левски“ в село Мировци. И двете в община Нови пазар.  Ако и на тези образователни средища, които имат вековна история, увиснат катинари, общината ще остане всичко на всичко с 6 учебни заведения...

публикувано на 30.04.25 в 12:45