Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Битката за водата на Омуртаг продължава

архив
Снимка: "Вода за Омуртаг"

В рубриката  „Животът отблизо", която се излъчва всеки вторник в предаването "Днес" на Радио Шумен, този път ви разказваме как може силата на гражданското недоволство да прерастне в гражданско и активно общество, с което общински и държавни институции да са принудени да се съобразяват и да започнат да работят адекватно. Примерът е от Омуртаг, където проблемите с водоснабдяването поставиха началото на неформалното обединение на гражданите „Вода за Омуртаг“. След като от 50 години насам Омуртаг е без постоянно водоснабдявено, към днешна дата светлината в тунела е все по-ярка, благодарение активната гражданска позиция на живеещите там. Тези техни усилия получиха и един друг вид признание - награда „Златен ключ” от Фондацията “Програма Достъп до информация”. „В основата на успеха стои добрата информираност – да знаеш от кого какво може да изискваш и какъв е пътят до това“ – казва Магдалена Славова, един от координаторите на “Вода за Омуртаг”.  От сдружението благодарят на адвокатите Стефан Ангелов и Кирил Терзийски от Програма достъп до информация. С безвъзмездната помощ на  адв. Ангелов са успели да спечелят дело, където институция е отказала да им предостави важна информация. "Тъй като сме граждани, които сме неформални, ние нямаме финансиране, спонсорство и заплащане и без "Програма достъп до информация" и адвокатите, които работят към нея, сме изключително безпомощни, когато правото ни бъде нарушено. В тази връзка изключително много благодарим на Програмата и на адвокат Ангелов, че ни закрилят и защитават и всички заедно можем да създаваме едно градивно и работещо общество по този начин." - каза още Магдалена Славова.  Людмила Борисова разговаря с нея.

Битката за нормалното водоснабдяване на Омуртаг продължава. "Трябва да се изкара акт 16 на помпените станции в Омуртаг, те са в етап на проба, която трябваше да приключи за три дни, но това не се случи" - уточнява Магдалена Славова. Пробата е стартирала на  22 декември 2022 година  и процедурата все още не е прекратена. Затова пробата трябва да бъде прекратена и да стартира отново, която вече да приключи в рамките на 72 часа и да бъде издаден акт 16, за да може обектите да се приемат от Общината и да бъдат предоставени на ВиК. Следващото, което трябва да се направи, е да се осъществят планираните от МРРБ обновления по пречиствателната станция в Ястребино, за да отговори тя на повишените нужди от подаване на вода. Освен това трябва да продължи подмяната на вътрешната водопроводна мрежа в Омуртаг.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Конкурс за бостанско плашило

Втори конкурс за бостанско плашило организира  Народно читалище „Н. Й. Вапцаров“ в   град Ветово. Идеята звучи забавно и тя е предизвикателство да научим и разкажем повече за това изобретение на предците ни за защита на реколтата. Плашилото представлява примитивна фигура, изработена от дрехи, слама, дървени колове и други подръчни материали,..

публикувано на 23.05.25 в 15:38
Катя Иванова - областен управител на Шумен

Готови сме за бързо известяване при беда

Област Шумен има готовност за използване на системата за ранно предупреждение и оповестяване при бедствия и аварии BG-ALERT. Всички 10 общини в региона са определили по двама представители, които ще имат право да генерират съобщения. Служителите от Шумен и Каспичан, както и двама представители на Областната администрация, са преминали обучение,..

публикувано на 23.05.25 в 15:38
Доц. Юрий Проданов

Навикът, страхът и еврото

Всички проучвания на общественото мнение у нас показват, че мнозинството одобрява членството на България в Европейския съюз. Евентуалното приемане на еврото в началото на следващата година обаче не се радва на същата подкрепа. Това не изненадва доц. Юрий Проданов, един от основателите на катедрата по журналистика в Шуменския университет. „Не..

публикувано на 23.05.25 в 14:08

Среща на българите в Румъния

С богата културна програма румънската столица Букурещ ще отбележи Деня на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност. На 24 май посолството ни в Букурещ съвместно с Музея на селото „Димитрие Густи“ подготвя шестчасова фолклорна програма, включваща хореография от всички краища на страната...

публикувано на 23.05.25 в 14:04

Школа А&Б с Наградата на кмета

Наградите на Шумен в областта на образованието и науката за 2024 г. ще бъдат връчени на официална церемония тази вечер. Тя ще се проведе от 19:00 ч. пред сградата на общинската администрация. Отличията са индивидуални и колективни и са разпределени в общо 12 категории. Днес ще бъде връчена и Наградата на кмета на община Шумен. Тя се присъжда на..

публикувано на 23.05.25 в 13:13
Георги Киряков

Граждани срещу синдикатите

Днес България може би ще стане първата страна, в която ще има протест срещу онези, които са създадени, за да защитават правата на трудещите се – синдикатите. Граждани организират протест в столицата под надслов „Не на приоритетите на нискоквалифицирания труд пред знанието“. Така протестиращите ще изразят несъгласието си срещу политиките и протестите,..

публикувано на 23.05.25 в 10:11

„Златна“ нощ в музея

„Златна“ нощ предстои в Историческия музей в Попово. Сега там едновременно могат да бъдат видени съкровища, чийто блясък е озарявал много престижни изложбени зали в света. Това са златните предмети от Варненския халколитен некропол - най-старото обработено злато в света и Вълчетрънското съкровище, което е най-голямото златно съкровище, откривано по..

публикувано на 23.05.25 в 08:59