От няколко години у нас корпоративната социална отговорност става част от стратегията на много компании, за да бъдат те устойчиви във времето. Това е тема, много популярна в развитите икономики, но не толкова позната в България. Областите, които включва в себе си корпоративната социална отговорност, са участие в общността, вътрешнофирмена култура, образование и развитие на лидерски умения, бизнес етика и производство, съобразено с екологичните стандарти.
От няколко години у нас се провеждат срещи на ниво бизнес, институции и общности, в които се дискутират темите за корпоративната социална отговорност и ползите за бизнеса и обществото, партньорството между институциите и работодателите, възможностите и потребностите на хората с увреждания от една страна, и от друга страна – приобщаващата заетост.
Такава среща се проведе днес и в Шумен. Регионалната среща на социално отговорните работодатели е организирана от списание Enterprise и Националната асоциация на социално отговорните работодатели, в нея с лекции се включиха представители на Министерството на труда и социалната политика, Изпълнителната агенция за насърчаване на малкия и среден бизнес, Националната асоциация на социално отговорните работодатели, община Шумен, работодатели, експерти и други заинтересовани страни.
Важен акцент по време на срещата бяха потребностите и възможностите за работа за хората с увреждания. По време на събитието стана ясно, че са необходими промени по нормативната уредба и законовата част, за да може повече хора да намерят работа и да допринесат със своите възможности за развитието на даден бизнес, оттам – да удовлетворят нуждата си от реализация и така да бъде направен преход към едно по-добро и социално общество.
Това е и мисията на Националната асоциация на социално отговорните работодатели (НАСОР). Асоциацията е част от Националния алианс за социална отговорност. Ето какво заяви нейният председател Ивелин Георгиев днес в Шумен.
Как да ограничим разхищението и изхвърлянето на храна? По време на празници, особено когато има няколко почивни дни, у българина битува схващането, че е по-добре да има повече, отколкото да не стигне храната и пазарува много повече, отколкото е нужно. Какво обаче да правим с храната, която не сме успели да изядем? Един от начините е да я..
Всяка година на 9 май отбелязваме Деня на Европа – ден, посветен на мира и единството на континента. Тази година се навършват 75 години от Декларацията на Шумaн — историческо предложение, което се счита за началото на това, което днес наричаме Европейски съюз. За единство въпреки различията между държавите се обявиха днес и учениците от ПЕГ..
Приемането на християнството през 865 година, по време на богомъдрия Борис Михаил, е държавен акт, равен по значимост на създаването на държавата, каза днес вицепрезидентът Илияна Йотова по време на научната сесия в Шуменския университет ,,Епископ Константин Преславски“. Събитието е посветено на 1160 години от покръстването на България и 1170..
Вицепрезидентът Илияна Йотова ще посети Плиска и Шумен. Тя ще се включи в честванията на 1160 години от покръстването на българския народ и 1170 години от създаването на глаголицата. Тази вечер от 18:15 часа вицепрезидентът Йотова ще присъства на благодарствен молебен, отслужен от българския патриарх Даниил в Националния историко-археологически..
За коректни трудово-правни и човешки взаимоотношения между работодателите и работещите призова областният координатор на КНСБ в Шумен Радостин Павлов. Той бе гост в студиото на РШ в международния ден на труда 1 май. „Добри работници се намират трудно и работодателите трябва да направят необходимото, за да ги задържат. Ако обаче работникът е решил, че..
Протези за ръце и крака, инвалидни колички, патерици и слухови апарати са помощните средства, за които пациентите най-често кандидатстват пред НЗОК. Право да кандидаства за помощно средство има всеки пациент с увреждане, дори ако не е здравноосигурен. Заявление се подава в съответната Районна здравна каса след насоки от лекарска комисия...
Още две учебни заведения в Североизтока може да затворят врати. Това са Основното училище „Христо Ботев“ в село Памукчии и Основното училище „Васил Левски“ в село Мировци. И двете в община Нови пазар. Ако и на тези образователни средища, които имат вековна история, увиснат катинари, общината ще остане всичко на всичко с 6 учебни заведения...