Кометата C/2023 A3 (Tsuchinshan-ATLAS) вече е видима от географските ширини на България, съобщи за БТА Пенчо Маркишки, физик в Института по астрономия с НАО при БАН и катедра "Астрономия" на Физическия факултет на СУ "Св. Климент Охридски".
Той е в Астрономическата обсерватория в Белоградчик и в събота вечерта е наблюдавал и заснел кометата. Вчера тя бе най-близо до Земята, когато премина на разстояние 70,61 млн. километра от планетата. Сега кометата се отдалечава както от Земята, така и от Слънцето.
В следващите няколко вечери кометата ще се наблюдава по-удобно над западния хоризонт, но нейната яркост ще спада, каза физикът.
"Най-подходящото време за нейното наблюдение е от около 19:40 ч. за района на София, до залеза на кометата малко след 20:00 ч. За районите на нашите крайморски градове е нужно да направим корекция във времето от близо 18 минути по-рано", съветва специалистът, цитиран от БТА.
"Ще можем да използваме ярката планета Венера като ориентир - във вечерите след 12 октомври кометата ще се намира на около 25 градуса вдясно и малко по-високо от Венера", обясни астрономът
Очакваната прогноза кометата да бъде видима отново над страната ни, е след около 80 000 години.
77-годишна жена от Разград е блъсната до бариерата на Кооперативния пазар в Разград. Това съобщават от местната полиция. При маневра товарен автомобил "Ситроен Джъмпер", управляван от 58-годишен мъж, ударил преминаващата пешеходка. Пострадалата е транспортирана и прегледана в МБАЛ - Разград, където е установено, че има фрактура на китката на..
Поради сигнал за пожар в сухи треви по път II-73, близо до моста на Камчия край шуменското село Ивански, е създадена организация за обходен маршрут през Кълново и Ивански. Районът е силно задимен. Това съобщават от шуменската полиция. Екипи на пожарната са на място.
Деца от занималня в Шумен посетиха полицейското управление, за да се запознаят със спецификата на полицейската професия. Те бяха посрещнати от пътните полицаи Мирослав Миронов и Николай Николов. Д ецата получиха ценни съвети за личната им безопасност по време на пресичане, придвижване и игра в летните месеци. Инсп. Миронов им припомни правилата..
Служители на РУ - Нови пазар проведоха срещи с хора от третата възраст и им напомниха как да се предпазят от домови кражби и телефонни измами. За пореден път при раздаване на пенсиите, освен че следят зорко за джебчийски кражби, униформените използваха възможността да поговорят с възрастните жители на Нови пазар. Разказаха им за случаите на..
Създаването на ново общинско предприятие, което да обедини трите съществуващи структури „Паркове и обредна дейност“, „Строителство и благоустройство“ и „Чистота“ предлага кметът на община Шумен Христо Христов. Уведомлението е публикувано на сайта на община Шумен. Новото предприятие ще носи името „Благоустройство и комунално стопанство“ (БКС)...
43-годишен мъж от Каспичан е задържан за две кражби на пари от жилища, чиито врати не били заключени. Това съобщават от шуменската полиция. Работата на полицейските служители започнала след получен сигнал на 17 юли. 35-годишен шуменец съобщил, че му били откраднати 200 евро и 600 лева от мъжка чанта в жилище на ул. „Тетово“ в града. Входната врата не..
Водач на електрически мотопед опита да избяга от полицейска проверка в село Лъвино миналата нощ. Това съобщават от разградската полиция. Около 1.50 часа на 6 август полицаи подават звуков и светлинен сигнал за спиране към двуколесното превозно средство без регистрационна табела. Водачът ускорил в посока към изхода на селото, изоставил мотопеда и..