Подаръци, получавани в продължение на десетилетия след гостувания на държавни глави у нас и посещения в чужбина на бившия „първи“ Тодор Живков са подредени в изложба, която от днес гостува във Велики Преслав.
В Археологическия музей ще може да се видят 80 предмета. Сред тях са писалка от папа Йоан Павел Втори, статуетки на божества от Африка, както и сребърни свещници от Азия и арабските страни. Има също сервизи за чай с инкрустирани камъни от палестинския лидер Ясер Арафат, както и съдове за плодове от Ким Ир Сен, миниатюрен модел на Тадж Махал от Индира Ганди и автентичен самурайски шлем от японското императорско семейство.
Подаръците основно са идвали за 1300-годишнината от основаването на българската държава, казва директорът на музея в Правец Татяна Борисова, които са подготвили експозицията.
В момента вещите се намират в резиденция "Бояна", но опис за тях няма каза още тя.
Изложбата „Подаръкът – акт на дипломация и междудържавни отношения“, която съдържа картини, сувенири, статуетки, маски, произведения на изкуството и народните занаяти, макети на известни културни ценности, копия от антични предмети на народите от цял свят се открива от 17:30 часа.
Колекцията остава във Велики Преслав до средата на януари догодина.
Чуйте още от интервюто на Миглена Стефанова с Татяна Борисова.
Ако беше добър по математика, художникът Румен Райнов сега щеше да бъде капитан на кораб, но от това изобразителното изкуство щеше да загуби много. Без да му върви със смятането, лесно е преброил, че 45 години от общо 60 житейски, вече е неразривно свързан с изобразителното изкуство. Завършил Художествената гимназия в Трявна, продължил в..
120-годишен кабинетен роял, който е бил собственост на първия концертмайстор на Русенския симфоничен оркестър, бе дарен на Държавната опера в Русе. Инструментът е част от музикалната история на града, а дарението допълва събитията, посветени на 75-годишнината от основаването на оперния театър. Кабинетният роял на Христо Дюлгеров - първият..
Младите цигуларки Магдалена Каменова и Тодорка Христева гостуват на Симфониета Шумен в концерт от цикъла „Класика и романтизъм“. На шуменска сцена те ще представят Концерт за две цигулки в ре минор от Йохан Себастиан Бах и "Навара"- испански танц за две цигулки и оркестър от Пабло де Сарасате. Под палката на Любомир Денев-син публиката ще се наслади..
Сборникът от Осмата национална конференция „Пътуване към България“ в памет на проф. Иван Йорданов беше представен в Археологическия музей във Велики Преслав. Под наслов „Наука, образование, културно-историческо наследство. В памет на проф. д.и.н. Иван Йорданов“ са публикувани над 30 статии. Сред авторите са колеги, последователи, ученици и приятели на..
57 филма се състезаваха в деветото издание на фестивала за мобилно кино„Кино в длан”. Награждаването на финалистите ще се проведе в събота - 30 ноември, от 17.00 часа в зала „Сава Доброплодни“ на Народно читалище „Добри Войников“ в Шумен. Голямата награда на фестивала по традиция ще бъде връчена от кмета на община Шумен проф. Христо Христов...
ХIV-то издание на Националния конкурс за млади изпълнители на популярна песен „Съзвездие“ ще се проведе на 23 и 24 ноември в концертната зала на Общинския младежки дом в Шумен. Входът е свободен. В надпреварата ще участват изпълнители от цялата страна, разпределени в четири възрастови групи: I група – до 7 години; II група – от 8 до 11..
Книгата „Ататюрк. История на идеи“ ще бъде на вниманието на шуменската публика тази вечер от 17:30 часа в Регионалната библиотека „Стилиян Чилингиров“. Изследването е дело на професора по история на късната Османската империя в университет в Принстън М. Шюкрю Ханиоглу. Поредното проучване за Мустафа Кемал Ататюрк не е поредната биография..