Приказни картини показва днес шуменският художник Чавдар Драгиев. В 25 платна авторът разказва за красивата каменна принцеса Кюлевча Българска, която живее в скалите под Мадарското плато.
„Тя е била там от незапомнени времена и ще остане дълго след като нас ни няма. Наблюдава ни мълчаливо. От мащаба на вековното време преценява и отсъжда значимостта на любовта, надеждите и неволите на хората – кой как е живял, дал ли е обич, какво е създал, какво е съхранил и оставил на следващите, живеещи под скалите“, казва в поканата си Чавдар Драгиев.
Художникът е възпитаник е на Художествената гимназия в Пловдив, където завършва „Графика и илюстрация“ и на Националната художествена академия в София, в която специализира „Илюстрация и оформление на книгата“.
Драгиев отдавна е част от обществото на шуменските художници, като неговият стил се отличава с любовта му да изобразява преди всичко образи, а не чисти пейзажи.
Срещата му с художника Румен Михайлов се оказва ключова в избора му да се занимава с изящно изкуство. Настоящата пета експозиция на Чавдар Драгиев излага картини, които топлят с цветовете си и привличат с фигурите и скалите на Кюлевча, които се събират, разделят и разтичат пред погледа.
Изложбата „Под скалите“ се открива от 18:00 часа днес и ще остане в уютното пространство на галерията в Регионалната библиотека в Шумен до 25 октомври.
Чуйте още от интервюто на Миглена Стефанова с Чавдар Драгиев.
Ритуала „Ладуване” с хвърляне на венчета в река Бели Лом пресъздадоха днес в Разград танцьори от детските състави „Капанче“ и „Лудогорче“. Празничното събитие по случай Цветница се състоя на Лъвов мост в Лудогорския град. Танцът, който децата изпълниха, е от Пазарджишката етнографска група. След композицията, посветена на Цветница и..
18 спектакъла са избрани да участват в Международния фестивал „Друмеви театрални празници“ 2025, който ще се проведе между 11 и 16 май в Шумен. Селекционер в направление „Преглед на спектакли“ тази година е театроведът и драматург Десислава Василева. Заявка за участие във форума са направили 40 представления. В основната и..
Акварелът е емоционална техника на рисуване, с която много бързо се изразявам, казва художникът Чавдар Драгиев за последната си изложба „Песента на гората“. В нея върху 24 платна са нарисувани горски животни в различни ситуации и най-вече как изглеждат те в отношенията си в семейството между малките и възрастните четириноги. Експозицията е..
Музиканти с успешна международна кариера гостуват в концерта на Симфониета Шумен. Солисти тази вечер са Йозджан Улуджан - цигулка и Бирсен Улуджан – пиано. Братът и сестрата са родени в Шумен, в този град са направили и първите си стъпки в музиката. За публиката двамата инструменталисти са подготвили романтична програма от произведения на..
Известният български джаз изпълнител Васил Петров ще отпразнува Международния ден на джаза и своя рожден ден с два концерта в Силистра и в Шумен . На сцената заедно с него ще излязат Симфониета Шумен под диригентството на маестро Славил Димитров и джаз трио в състав: Йордан Тоновски (пиано), Христо Минчев (бас) и Младен Димитров (барабани)...
Тромпетистът Илия Рибицов, един от емблематичните музиканти на разградската филхармония „Проф. Димитър Ненов“, прави голям концерт тази вечер, наречен „50 години на сцена“. В него ще участват солистките Росица Метаниева - сопрано и Миглена Славова - сопрано. Пред публиката в залата на Общинския културен център ще се представят и артисти от сцена..
Маестро Славил Димитров е носителят на статуетката за диригентско майсторство на името на проф. Венета Вичева на провеждащите се в Шумен XXVIII Международни детско-юношески хорови празници „Добри Войников”. Директорът на Симфониета Шумен получи наградата официално снощи след като той дирижира световната премиера на хорово-симфоничната творба "Радостна..