Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Село с осем басейна

13
Снимка: Радио Шумен

Селото с най-много басейни на глава от населението е поповското село Помощица.

Помощица е обезлюдено поповско село на 19 км от общинския център. Ако влезете  в селото по първата отбивка от Разград в посока Попово, рискувате да попаднете в нещо като джунгла, превзела една от двете махали на Помощица. След помощ от кметския наместник, екипът ни открива единствения асфалтов път, който стига до центъра. Единственият, правен през последните 30 години. Пред реновираното кметство с голям кабинет – тип заседателна  зала, има пилон с 3 знамена. Храмът „Св. Архангел Михаил“ е отлично поддържан и осветен, с дистанционно кметът пуска да звучи по уредба църковно песнопеене.

Контрастите не свършват дотук. Кметският наместник Илия Илиев е сред най-дълго управлявалите у нас – 33 години. Разказва, че 32 са постоянно обитаващите Помощица, затова пък в селото има 8 басейна.


4 националности живеят в Помощица – холандци, белгийци, тайландка и българи. 25 са изкупените от чужденци къщи, от тях напълно реновирани са 15. След бумът на заселване от преди 20-тина години, днес постоянно пребиващите чужденци са едва 3 семейства, но лятото идват с приятели.

"В село, в което няма път, няма транспорт, няма магазин и няма кръчма, никога повече животът няма да е това, което е бил. Или младите да се върнат обратно", казва кметският наместник Илия Илиев.

Неслучайно, когато преди 20-тина години за Помощица тръгнал един кандидат за депутат, не намерил пътя и се отказал.

Забравено от бог, едно българско село отдавна не разчита на помощ от държавата и политиците, защото трудно намират пътя към него.

Чуйте интервю на Христина Димитрова с кметския наместник Илия Илиев.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

Крадците минаха на злато и пари

Крадците вече не налитат на черни и цветни метали, загърбиха и техниката в жилищата. Когато взломяват жилища, най-често си тръгват с пари и бижута - златни и сребърни. Това коментира от дългогодишните си наблюдения старши инспектор Десислав Райчинов, началник група "Оперативен анализ" в шуменската полицейска дирекция. Увеличават се и случаите на..

публикувано на 16.02.25 в 08:00

Кметът заряза лозите

По случай Деня на лозаря и винаря кметът на община Шумен проф. Христо Христов и неговият екип посетиха село Лозево, за да отпразнуват заедно с жителите празника Трифон Зарезан. По традиция беше отслужен водосвет от архиерейския наместник отец Димитър, който се помоли за здраве и плодородие. Кметът проф. Христо Христов подари лозарска..

публикувано на 14.02.25 в 14:39

Пощальонът, който раздава усмивки

16 февруари е Международен ден на пощальоните и куриерите. Професията на „вестоносците“ е сред най-древните. Първият известен пощенски документ, открит в Египет, датира от 255 г. пр. Хр. Но дори и преди това пощенски услуги са съществували в почти всички континенти, обслужвали са крале и императори. Днес професията на пощальона изглежда..

публикувано на 16.02.25 в 11:05

Археолозите празнуват

Недостатъчното финансиране и липсата на млади специалисти са може би най-големите предизвикателства пред родната археология. Това каза за Радио Шумен археологът от шуменския музей и филиалът на археологическия институт Гергана Илиева по повод днешния празник на археолозите 14 февруари. "Дейността на археолозите не се свежда само до..

публикувано на 14.02.25 в 08:44

Виното като религия

Йордан Русев е сомелиер и винен консултант. Казва, че виното за него на първо място е начин на живот. Има над 17 години широкоспектърна кариера в света на виното. Работи на 3 континента – Европа, Северна Америка и Австралия. В богатата палитра на винената му биография влизат редица ресторанти включително с   2 звезди Мишлен, както и в  европейски и..

публикувано на 14.02.25 в 08:26

Нови специалности в 8 клас

59 паралелки в 8 клас с 1534 места да бъдат разкрити през следващата учебна година (2025/2026) в училищата в Шуменска област. Това предложение на Регионалното управление на образованието бе прието от Постоянната областна комисия по заетостта. Четири от специалностите, обединени в две паралелки, ще бъдат в дуална форма на обучение. Те ще са в..

публикувано на 13.02.25 в 15:31
Паркингът пред хипермаркет в Шумен

Бойкотът не се състоя

С повече любопитство, отколкото с надежда за краен ефект, очаквахме днес да разберем дали българинът ще е единен и ще подкрепи бойкота на големите търговски вериги срещу високите цени. Идеята тръгна от Хърватия в края на януари и завладя Балканите. Примера последваха още Гърция, Румъния, Словения, Северна Македония, Черна гора и Босна и..

публикувано на 13.02.25 в 14:11