Отличия в два от най-престижните международни хайку конкурси получи роденият в Шумен поет Владислав Христов. В 35-тото издание на ежегодния конкурс „Oi Ocha Shinhaiku” в Токио журито, съставено от най-големите съвременни японски майстори на хайку, присъди на Христов специалната награда за високо качество.
Поетът се нареди сред най-добрите автори и по време на фестивала на японската вишна във Ванкувър, Канада.
Философската дълбочина в неговата поезия е както отражение на динамиката на нашето съвремие, така и мост към вековните традиции на хайку културата, а изящните думи ваят нежни и емоционални образи.
За отличията, конкурсите и жанра хайку с Владислав Христов разговаря Ирина Николова.
Спектъкъл за противоречивата и често нелека съдба на човека на изкуството е най-новият спектакъл, който шуменският театър представя. Заглавието „Балерината, която запали оперетата“ по мотиви от филма „Кошечка“ на Григорий Константинополский разказва за трудностите, жертвите, упорството, фанатизма и каторжническия труд, който полага една актриса,..
Вечер на хумора и сатирата ще зарадва шуменци на 1 април. Специален гост на събитието ще бъде комикът Звезделин Минков. Той е известен като най-добрия имитатор на повечето български актьори от близкото минало. Имитира дори Тодор Живков. За предизвикателството да бъдеш имитатора на имитаторите, за ролите на сцената и в живота и за безценните..
Изложбата „Майстори на българската карикатура от 20 и 21 век“ ще гостува в Търговище. Домакин на колекцията на Музея на хумора и сатирата в Габрово ще е Регионалната библиотека „Петър Стъпов“, съобщиха от ръководството на културната институция. Музеят на хумора и сатирата в Габрово съхранява най-богатата колекция от над 23 000 български и..
Песни по теми от композитора Фредерик Шопен, аранжирани от пианиста Филип Александров, както и специално подбрани преработки на популярни парчета от репертоара на певицата Роберта ще звучат в концерта тази вечер на Симфониета Шумен. Известната рок изпълнителка и нейната дъщеря Ника искат да докажат, че класическата музика не е само за елитарна..
С премиера посрещат празника си от Драматичния театър „Антон Страшимиров“ в Разград. Навръх Международния ден на театъра на сцената на Общинския културен център днес ще бъде показана пиесата на Панчо Панчев „Има ли смисъл да утепваме мечка“. Според режисьора на постановката Христо Симеонов, текстът на известния ни автор често се разглежда като..
Скулптури, малки пластики и рисунки изграждат най-новата изложба на Калоян Тодоров, която днес се открива в Художествената галерия „Елена Карамихайлова“ в Шумен. Авторът е нарекъл експозицията „Точка днес“ в желанието да засили актуалността на посланията, които изпраща към публиката. Настоящата изложба е неговата втора самостоятелна в Шумен след..
„Научи ме да обичам“ е стих от популярна песен на Емил Димитров. „Научи ме да обичам“ се казва и спектакълът, с който ще бъде отпразнуван 20-тия рожден на сцена „Назъм Хикмет“ в Разград. Тя е част от големия културен институт, който включва още Драматичния театър „Антон Страшимиров“ и Филхармонията „Проф. Димитър Ненов“. Неслучайно в този..