Столицата на оперетата у нас безспорно е Шумен, когато на 10 май 1914 г. е изигран първият спектакъл „Кармозинела“ под диригентството на Велико Дюкмеджиев. Той е музикантът, който създава и шуменската оперетна дружба, просъществувала почти до края на Втората световна война. През това време са поставени 30 заглавия, които са изиграни между 300 и 500 пъти, съобщи Антония Панева, началник на шуменския архив.
Народното читалище „Добри Войников - 1856“, Държавният архив в Шумен, както и Симфониета Шумен тази вечер организират концерт и изложба по повод 110-та годишнина от първото оперетно представление в България.
На сцената, освен оркестъра, ще излезе и смесеният хор „Родни звуци“ с диригент проф. Николай Андриянов.
В концерта „На оперета в Шумла“ участват солистите Дарина Горанова - сопран, Елеонора Джоджоска - сопран и Синюй Бао - тенор, които ще зарадват публиката с обичани арии от известни опери и оперети от Жорж Бизе, Джузепе Верди, Джакомо Пучини, Франц Лехар, Имре Калман, Йохан Щраус-син, Волфганг Амадеус Моцарт и Георг Фридрих Хендел. На диригентския пулт застава Славил Димитров.
Преди концерта от 18:00 часа ще бъде открита експозицията за музикалното дело в Шумен, подготвена от Народното читалище „Добри Войников“ и Държавен архив - Шумен.
В изложбата ще може да се види снимката на първия оркестър на Михай Шафран, която се счита и за първата снимка в България, афиши от различни спектакли, фтографии на музикални дейци в Шумен, както и Устава на оперетната дружба.
Концертът и откриването на експозицията ще бъдат в читалище „Добри Войников“.
Чуйте още от интервюто на Миглена Стефанова с Антония Панева.
За първи път в Шумен гостува Националният музикален театър „Стефан Македонски“, за да представи комедията „Криворазбраната цивилизация“. Идването на престижния културен институт в града на Добри Войников е едно от много редките пътувания на театъра в страната. Самият спектакъл е получил покани от няколко големи сцени у нас, но извън..
Националният музикален театър „Стефан Македонски“ ще гостува за първи път в Шумен, за да изнесе спектакъла „Криворазбраната цивилизация“. Той ще се играе днес от 19:00 ч. в салона на Драматично-кукления театър „Васил Друмев“. Режисьор е шуменецът Николай Гундеров, който стана носител на „Златната значка на град Шумен“. Тя му бе връчена от кмета..
Спектакъл с мисия ще бъде представен в Русе. Уникалното представление е невербално преживяване, което дава възможност на публиката да усеща театъра, без да го вижда. Спектакълът е насочен и към хората със зрителни увреждания, които не могат с очите си да станат част от изкуството на сцената. Проектът, наречен „Гара любов“, се появява по пика на..
Симфониета Шумен ще изнесе през юни поредица от концерти под надслов "Музикални вечери – „Оттука започва България“ (това е и заглавието на химна на града - бел.ред.). Събитията са посветени на българската музика, живите традиции и културната памет на народа ни. Първият концерт от поредицата ще се състои на 5 юни в Летния театър. Това ще бъде..
Вдъхновяващата музика на Бетовен ще звучи тази вечер в Шумен благодарение на виртуозната пианистка Дора Делийска и на симфоничния оркестър в града. Специално за събитието от Пловдив пристига роял от елитна австрийска марка, който следва изпълнителката на концертите ѝ по цял свят, тъй като българката е негов специален представител. Световно..
Спектакълът „Любовници" от Теодора Димова, постановка на Стоян Радев, е новото представление на Драматично-кукления театър „Васил Друмев“ в Шумен. Сценографията е на Константин Вълков. Актьорите Антония Велева, Росен Караджов и Антония Гюруди са в ролите на объркани и нещастни млади хора, замесени в любовен триъгълник. Отегчени от..
Режисьорът Ростислав Георгиев спечели „Аскеер“ 2025 в категорията „Изгряваща звезда“. Наградата е за режисурата му на „БИФЕМ“ от Людмила Петрушевская, продукция на Драматичен театър "Сава Огнянов" - Русе и за „Женитба“ от Гогол на Драматичен театър „Никола Вапцаров“ – Благоевград. Това съобщават от русенския театър. Ростислав Георгиев е носител..