Столицата на оперетата у нас безспорно е Шумен, когато на 10 май 1914 г. е изигран първият спектакъл „Кармозинела“ под диригентството на Велико Дюкмеджиев. Той е музикантът, който създава и шуменската оперетна дружба, просъществувала почти до края на Втората световна война. През това време са поставени 30 заглавия, които са изиграни между 300 и 500 пъти, съобщи Антония Панева, началник на шуменския архив.
Народното читалище „Добри Войников - 1856“, Държавният архив в Шумен, както и Симфониета Шумен тази вечер организират концерт и изложба по повод 110-та годишнина от първото оперетно представление в България.
На сцената, освен оркестъра, ще излезе и смесеният хор „Родни звуци“ с диригент проф. Николай Андриянов.
В концерта „На оперета в Шумла“ участват солистите Дарина Горанова - сопран, Елеонора Джоджоска - сопран и Синюй Бао - тенор, които ще зарадват публиката с обичани арии от известни опери и оперети от Жорж Бизе, Джузепе Верди, Джакомо Пучини, Франц Лехар, Имре Калман, Йохан Щраус-син, Волфганг Амадеус Моцарт и Георг Фридрих Хендел. На диригентския пулт застава Славил Димитров.
Преди концерта от 18:00 часа ще бъде открита експозицията за музикалното дело в Шумен, подготвена от Народното читалище „Добри Войников“ и Държавен архив - Шумен.
В изложбата ще може да се види снимката на първия оркестър на Михай Шафран, която се счита и за първата снимка в България, афиши от различни спектакли, фтографии на музикални дейци в Шумен, както и Устава на оперетната дружба.
Концертът и откриването на експозицията ще бъдат в читалище „Добри Войников“.
Чуйте още от интервюто на Миглена Стефанова с Антония Панева.
Симфониета Шумен ще изнесе през юни поредица от концерти под надслов "Музикални вечери – „Оттука започва България“ (това е и заглавието на химна на града - бел.ред.). Събитията са посветени на българската музика, живите традиции и културната памет на народа ни. Първият концерт от поредицата ще се състои на 5 юни в Летния театър. Това ще бъде..
Вдъхновяващата музика на Бетовен ще звучи тази вечер в Шумен благодарение на виртуозната пианистка Дора Делийска и на симфоничния оркестър в града. Специално за събитието от Пловдив пристига роял от елитна австрийска марка, който следва изпълнителката на концертите ѝ по цял свят, тъй като българката е негов специален представител. Световно..
Спектакълът „Любовници" от Теодора Димова, постановка на Стоян Радев, е новото представление на Драматично-кукления театър „Васил Друмев“ в Шумен. Сценографията е на Константин Вълков. Актьорите Антония Велева, Росен Караджов и Антония Гюруди са в ролите на объркани и нещастни млади хора, замесени в любовен триъгълник. Отегчени от..
Режисьорът Ростислав Георгиев спечели „Аскеер“ 2025 в категорията „Изгряваща звезда“. Наградата е за режисурата му на „БИФЕМ“ от Людмила Петрушевская, продукция на Драматичен театър "Сава Огнянов" - Русе и за „Женитба“ от Гогол на Драматичен театър „Никола Вапцаров“ – Благоевград. Това съобщават от русенския театър. Ростислав Георгиев е носител..
Балетният спектакъл "Лебедово езеро" от Чайковски ще представи Русенската опера тази вечер от 19:00 ч. в Доходното здание в града, съобщи Диана Димитрова от културната институция, цитирана от БТА. Режисьор на спектакъла е Румен Рашев, сценографията и костюмите са на Първолета Чавдарова-Летиция, а художествен ръководител на балетната трупа е..
С представянето на експозиция и раздаване на награди завършва поредното издание на престижната Национална изложба „Лудогорие“ в Разград. Тази година форумът привлече вниманието на 175 автори от цялата страна, които изпратиха 363 творби. Авторитетно жури избра половината от тях, които днес ще може да се видят и от публиката в залите на..
„Геометрия на душата“ – авторската постановка на Алек Чурчич от „Театър плюс“, Испания спечели наградата за най-добър спектакъл на Международния фестивал на спектакли за деца „Вълшебната завеса“ в Търговище. Отличието за най-добра режисура е трансформирана, с единодушно решение на журито, в награда за най-добър актьорски ансамбъл. Тя се присъжда на..