От 5 години Морис Ванес живее в поповското село Помощица - обезлюдено поповско село, в което няма магазин, нито училище, няма и кръчма. Затова пък има най-много басейни на глава от населението. Постоянните му обитатели са 33-ма, но но пък има цели 8 басейна.
25 от къщите са изкупените от чужденци, от тях напълно обновени са 15. В село Помощица живеят 4 националности - българи, холандци, белгийци и тайландка. Постоянно пребиващите чужденци са едва 3 семейства, но местните казват, че лятото се завръщат и други, които водят и приятелите си.
Един от тези чужденци, избрали Помощица заради спокойствието и девствената природа, е Морис Ванес. До къщата му води единственият асфалтов път в селото. Още като преминеш портата на реновирания имот, усещаш, че си в България по асмите, но аксесоарите подсказват присъствието на гражданин от Кралство Белгия. Така е и в двора на къщата – отзад оранжерия за домати, краставици и пипер, отпред просторен басейн. Домакинът ни посреща с най-широката си усмивка и с поздрав на български език.
С един от постоянните обитатели на Помощица – белгиецът Морис Ванес ни среща Христина Димитрова. Той е поредният герой в рубриката на Радио Шумен „Новите нашенци“.
Интервюто е част от проекта "Новите нашенци", който се съфинансира от Европейския съюз и се осъществява в партньорство с ЕВРОПА ДИРЕКТНО Шумен.Информацията и мненията в рубриката не отразяват задължително официалните становища на Европейския съюз. Европейската комисия, както и което и да е лице, действащо от името на Комисията, не носи отговорност за начина, по който информацията може да бъде използвана.
Три СТЕМ кабинета – по математика и по природни науки – представиха днес педагозите и специалистите от Центъра за специална образователна подкрепа в Шумен. Пред своите партньори от училища и детски градини те демонстрираха как използват новите технологии в работата си със специалните деца. На демонстрациите присъстваха и представители на..
Двете сестри близначки Ася и Симона Андрееви от Разград, организират клуб и състезание по предприемачество. Вече трета година са студентки в Нов български университет в София, специалност ,,Информатика“. Междувременно и двете работят в сферата на програмирането и дизайна. Миналата година те печелят състезание по предприемачество и..
Българският литератор и педагог проф.Румяна Йовева е дългогодишен преподавател в Шуменския университет „Епископ Константин Преславски“. За известно време бе и негов заместник-ректор.През 2009 г. бе удостоена със званието „Почетен гражданин на Шумен". Тя е родена преди 86 години в град Каспичан. Завършва специалност българска филология в Софийския..
Презентация на тема „Екологично проучване на прилепите в горски местообитания в Североизточна България“ ще представи днес уредникът от отдел „Природа“ на русенския музей Красимир Киров. Събитието ще се проведе от 18:00 ч. в залата за временни изложби на Екомузей с аквариум. Чуйте интервюто на Петър Нейков с биолога и еколог Красимир Киров...
По повод 100 години от първото отбелязване на Седмицата на гората днес в Дирекцията на Природен парк „Шуменско плато“ в лесопарк „Кьошкове“ се проведе викторина на тема „Век от вечността в опазване и грижа“. В нея се включиха деца на различна възраст от пет различни училища в Шумен, както и представители на Градския ученически парламент към ОДК..
Откъде идва народната поговорка "Гледат я като писано яйце"? Идва пак от народната традиция, но от изкуството да се украсяват великденските яйца. Писането на яйцата с восък е традиция на повече от 100 години, според етнографа от Етнографско-археологическия музей в Елхово Добринка Костова. Именно тази техника ще бъде показана от 11 до 17..
С какъв цвят е вашият глас? На този въпрос отговаря гласовият коуч Дими Йорданова-Комундучи. Повече от 25 години тя работи в областта на стратегическата комуникация, личностното развитие и културната медиация. Автор на иновативния метод за комуникация DIYO ®. Автор на книгите "Пътищата на гласа" и „ Твоят глас може да промени живота..