Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Кметът отчете година управление

Снимка: Радио Шумен

30 448 938 лева са постъпленията от собствени приходи по бюджета на общината за първите девет месеца на тази година, стана ясно по време на отчета на първата година от управлението на кметския екип на община Шумен начело с проф. Христо Христов. Отчита се по-голяма събираемост – с над 4 млн. лева в сравнение с 2023. Събраните приходи от данъци са над 13 млн. лв., което е  94 процента от планираните средства по бюджета. Близо 17 милиона и половина са неданъчните приходи, приходите от такса битови отпадъци са над 7 млн. лв. Увеличената събираемост на местните данъци, такси и глоби е в резултат на предприетите действия за засилване на контрола от страна на общинската администрация, подчерта кметът на община Шумен проф. Христо Христов.

Шумен е единствената община в страната, която може да се похвали със спечелени два проекта по процедурата за развитие на индустриалните зони и паркове от националния план за възстановяване и устойчивост. Тези проекти са ключови и за реиндустриализацията на региона, на Шумен и на страната и най-вече за преодоляването на съществуващите дисбаланси между четирите региона на България, каза по време на отчета си кметът Христов.

Сключен е договор за рехабилитация и модернизация на общинската инфраструктура, одобрен е проект за подобряване качеството на въздуха в общината. Община Шумен е насочила своя ресурс към участие в европейски процедури и проекти, водещи до развитие на градската среда и подобряване на качеството на живот. Ще продължава да се работи за по-чист въздух, за устойчиво енергийно обновяване на сградния фонд, за устойчива градска мобилност, за ефективни системи за улично осветление и видеонаблюдение, за подобряване на инфраструктурата на общината като цяло.

Община Шумен участва в инициативата „Капачки за бъдеще“ и получи кувьоз за нуждите на неонатологичното отделение на МБАЛ-Шумен.

Продължава програмата за подпомагане на двойките с репродуктивни проблеми. За последната година от общинския фонд "Инвитро" са подпомогнати 13 двойки, родени са 4 деца.

Важни приоритети на община Шумен продължават да бъдат по-доброто образование в училище, спорта, културата, здравната подкрепа и социалната политика.

Чуйте повече в звуковия файл. 





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Филм за чудеса и вяра

„Не затваряй очи“ не е поредният български филм, той е изживяване, което оставя следа у зрителите“. Това каза за Радио Шумен актрисата Ирена Милянкова. Вече седмица лентата на режисьора Николай Егерман се прожектира по големите екрани у нас. А в премиерния си уикенд историята за чудеса, прошка и вяра успя да провокира най-много хора да посетят..

публикувано на 06.02.25 в 14:02
Зорница Славова

Ще има ли кадри за бизнеса?

Шумен е в средата на класацията по съответствие между икономиката и обучението и е сравнително добре по отношение на дуалното образование, заяви за Радио Шумен Зорница Славова, старши икономист в Института за пазарна икономика. Не е раздут както на други места приемът в хотелиерството и ресторантьорството, за сметка на IT-специалисти, които обаче ще..

публикувано на 06.02.25 в 08:32

ПП "Шуменско плато" празнува

45-и рожден ден отбелязва днес Дирекцията на Природен парк „Шуменско плато“. По този повод още в понеделник във фоайето на шуменската библиотека беше открита изложба „45 години за хората и природата“. Експозицията може да бъде разгледана до петък. Днес честването се проведе в сградата на Административно-информационния център в лесопарк..

публикувано на 05.02.25 в 14:48

Емоциите в обучението

Близо 100 детски учители от Шуменска област участваха в дискусионна среща днес и обмениха идеи и добри практики. Срещата премина под наслов „Една вълшебна ситуация в детската градина“, като акцент в дискусията бяха емоциите в обучението и възпитанието в предучилищна възраст. За смисъла и значението на детските емоции Росица Арабаджиева..

публикувано на 05.02.25 в 14:16

Нова техника срещу наркоепидемията

Експертизите на дизайнерска дрога, на вейпове с наркотично съдържание, все по-популярни и пагубни в ученическите среди, за които преди е чакано по 6 до 12 месеца, вече се изготвят за седмица в Областната дирекция на МВР в Шумен. Възможно е благодарение на нова техника   - газов хроматограф, закупен за 134 000 лева със средства от МВР. Преди..

публикувано на 05.02.25 в 11:53

Силата да бъдеш себе си

На прага на завършването на своето образование и напът да започне своята професионална реализация е Милена Казакова от Върбица.  Тя е на 23 години, студентка четвърти курс в специалност "Начална училищна педагогика с чужд език" в Шуменския университет. На пръв поглед нищо необичайно – една от многото млади жени, които учат в университет и мечтаят за..

публикувано на 05.02.25 в 08:41

Тайните на добрия аниматор

Крум Крумов от Шумен се занимава с анимация, организиране на партита и забави за деца и възрастни вече 20 години. Ръководи парти агенция и казва, че работата на аниматора никак не е лесна. По думите му, днес повече хората гледат сметките и бюджета, а и сякаш сме забравили да се забавляваме. За да стане истински хубаво и забавно едно събитие,..

публикувано на 05.02.25 в 08:32