Ако беше добър по математика, художникът Румен Райнов сега щеше да бъде капитан на кораб, но от това изобразителното изкуство щеше да загуби много.
Без да му върви със смятането, лесно е преброил, че 45 години от общо 60 житейски, вече е неразривно свързан с изобразителното изкуство.
Завършил Художествената гимназия в Трявна, продължил в Педагогическия институт в Дупница и в Югозападния университет, в специалност „Промишлени изкуства”. След това попивал знания и умения по „Живопис“ в Шуменския университет ,,Еп. Константин Преславски" при проф. Димитър Чолаков, а по-късно завършил и магистратура „Пластични изкуства“.
Казва, че е взел отвсякъде по нещо. Със сигурност и самият Райнов е създал много творци, защото е преподавал в Първа гимназия „Свети Седмочисленици“ в Търговище, а сега в школата към Обединения детски комплекс.
Учи децата да бъдат искрени в творчеството си, защото изкуството е едно от малкото чисти неща в този живот.
Има над 30 самостоятелни изложби у нас и в чужбина. Последната му експозиция „Пътища“ събра много приятели и почитатели.
Пред Цветелина Георгиева той разказва как се събират 60 години и над 60 картини в изложбена зала.
Разговор на Цветелина Георгиева с Румен Райнов.
„Геометрия на душата“ – авторската постановка на Алек Чурчич от „Театър плюс“, Испания спечели наградата за най-добър спектакъл на Международния фестивал на спектакли за деца „Вълшебната завеса“ в Търговище. Отличието за най-добра режисура е трансформирана, с единодушно решение на журито, в награда за най-добър актьорски ансамбъл. Тя се присъжда на..
Осем награди обяви днес журито на Международния фестивал „Друмеви театрални празници“ в Шумен. Неговите членове бяха най-впечатлени от постановката на Лиза Шопова „Шишарки“ на Театър 199 „Валентин Стойчев“, която спечели отличието за спектакъл. Според председателя на журито Петър Влайков тазгодишният фестивал е предложил богата, разнообразна и..
Мексиканската писателка Софи Бехарано де Голдберг ще гостува в къща „Баба Райна“ в Шумен днес, за да представи своята книга "Морската градина". Тя е потомък на български евреи, спасени в годините на Втората световна война. Това е една специална книга, която разказва за българските евреи през Втората световна война. Романът описва спомените на бащата..
Гостуваща изложба в Исперих ще покаже „заключени във времето“ движими културни ценности, открити в древния Абритус. Официалното откриване на мобилната експозиция на Регионалния исторически музей в Разград е на 16 май, съобщиха от Историческия музей в Исперих. Тя ще бъде подредена в сградата на музея на ул. „Цар Освободител“ №6. Автори на..
Археологическият музей "Велики Преслав" отново ще се включи в Европейската нощ на музеите на 17 май, съобщиха от културния институт, цитирани от БТА. На 17 май е откриването на изложбата "Болести и лечение през вековете" на Национален антропологичен музей при БАН и Регионалния исторически музей (РИМ) - Шумен, като Археологическият музей във Велики..
„Моят любовен август. Едно пътуване до ръба на живота“ е най-новата книга на известната писателка Неда Антонова. За разлика от останалите романи на авторката, този път тя се обръща към един от тежките проблеми на съвремието ни – самоубийствата при младите хора. Това е тема, за която почти не се говори и се загърбва и от медиите, и от..
Комедийно заглавие на Драматичния театър „Стоян Бъчваров“ във Варна предлага днешната програма на Друмевите театрални празници в Шумен. Автор на пиесата „Муа у тупан“ (Муха в тъпана) е известният драматург Боян Папазов, който пише текста в последната година преди смяната на режима у нас. Комедията е на шопски диалект, героите са граовци,..