Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Симфониета Шумен празнува

3
Снимка: Симфониета Шумен

70 години от създаването си отбелязва Държавната филхармония в Шумен. По повод годишнината Симфониета Шумен ще представи първия тържествен концерт тази вечер в зала „Проф. Венета Вичева“. 

Вторият ще бъде на 29 ноември от 19:00 ч. в столичната зала „България“. Музикантите от оркестъра ще върнат публиката назад във времето, като изпълнят същата музикална програма от първия концерт на новия държавен оркестър. Публиката ще чуе: Лудвиг ван Бетовен – Концерт за цигулка и Симфония №1 (първа част) и Панчо Владигеров – Концерт за пиано и оркестър №3. На диригентския пулт ще застане Славил Димитров.

Симфониета Шумен е оркестърът, наследник на най-стария класически оркестър в България, създаден през 1850 г. в Шумен от унгарския емигрант Михай Шафран и Добри Войников. След Освобождението през 1878 г. диригентът Коста Дюкмеджиев основава в Шумен музикалното дружество “Гусла” и продължава традицията на своите колеги. Под негово ръководство през следващите петдесет години в града се основават камерни, оперетни и струнни състави.

Първият модерен симфоничен оркестър в Шумен се създава през есента на 1941 г. под ръководството на Владимир Василев – диригент и преподавател по музика.

През 1946 г. е създаден нов общоградски оркестър с диригенти Велико Дюкмеджиев и капелмайстора капитан Павловски, заместен от Мирко Каравасилев. В началото на 1949 г. се осигуряват по-добри условия за работа на музикантите – репетиционна зала и субсидия от общината. Гостуват солистите Петър Христосков, Леон Сурожон, Владимир Аврамов и Недялка Симеонова.

През 1954 г. оркестърът придобива статут на държавен културен институт. Това става с държавен указ на Министерския съвет от 4 май 1954 г. Със задачата да сформира професионален музикален колектив и да постави началото на неговата творческа дейност, е натоварен диригентът Васил Стефанов. На 2 август 1954 г. е първата репетиция, записана в книгата на оркестъра, с програма: Бетовен – Концерт за цигулка и Симфония №1, Панчо Владигеров – Концерт за пиано №3, Веселин Стоянов – „Обреден танц” из операта „Саламбо”. Откриването на първия концертен сезон става на 3 септември 1954 г. в залата на кино „Одеон“. Оркестърът е в състав от 48 души, диригент е Васил Стефанов, а солисти Панчо Владигеров - пиано и Георги Байнов - цигулка, всички свързани с града. Веднага след откриването на сезона Васил Стефанов се връща в София и става ръководител на Симфоничния оркестър на Българското национално радио. В Шумен пристига младият диригент Иван Вульпе, току-що завършил Държавната консерватория в София. Той поема оркестъра в следващите три концертни сезона до 1957 г.

Тази вечер от 18:35 часа ще бъде изпълнена същата програма, която е звучала преди 70 лета. Публиката ще има удоволствието да чуе две виртуозни творби - Концерта за цигулка и Симфония №1 (първа част) на Лудвиг ван Бетовен и Третия клавирен концерт на Панчо Владигеров. На диригентския пулт застава Славил Димитров - сегашният директор на Симфониетата.

Солисти на тържествения концерт за именитата цигуларка Милена Моллова и цигуларят Тодор Николаев, който е ученик на проф. Ифра Нийман в Лондон.

Чуйте още от интервюто на Миглена Стефанова с Милена Моллова.




По публикацията работи: Екип на Радио Шумен

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Към нови международни успехи

Изключително успешна година изпрати силистренският режисьор, продуцент и сценарист Адриан Ал Жазар. С филма си "Баща", който направи по повод 10 години на филмовата си къща, пожъна успех в няколко Международни филмови фестивали за късометражни филми - форуми на най-високо ниво. Годината за Адриан Ал Жазар започва с нови амбиции, с нов филм и план за още..

публикувано на 03.01.25 в 11:41

Годината в картини

Рекордна посещаемост през изминалата година отчита художествената галерия в Силистра, съобщава за БТА директорът Йордан Колев. По негови данни, културната институция е била посетена от над 5700 души, като от тях над 1000 са ученици.  През миналата година те са имали възможност да разгледат 16 изложби. Сред най-значимите експонати са били платна..

публикувано на 02.01.25 в 14:04

Добра и напрегната година за музея

Регионалният исторически музей в Русе е един от най-успешно работещите с посетители музеи в страната, които осъществяват стотици събития на година. Най-много внимание се обръща на учениците, като така се създава млада и подготвена публика за всичко онова, което се съхранява и разказва в музея. Не са малко и любопитно направените..

публикувано на 02.01.25 в 08:42

Изкуството през отиващата си година

Годината, която изпращаме, беше противоречива в много отношения. Година на контрасти и предизвикателства, година на бурно развитие на технологиите, година на въпроси и отговори.  През пролетта ЕС прие първия в света акт за Изкуствения интелект, който има за цел на гарантира отговорната му употреба. Изкуственият интелект отваря възможности, които..

публикувано на 30.12.24 в 10:01

"Тангра" и Боби Косатката забиват в Шумен

Прекрасните текстове и музиката на легендарната група „Тангра“ ще звучат навръх Нова година в Шумен. Музикантите ще забият на откритата сцена в парка до общината от 22:30 часа. За публиката ще бъдат изпълнени „Нашият град“, „Богатство“, „Любовта без, която не можем“, „Оловният войник“ и още от любимите парчета на групата, създадена от великия..

публикувано на 30.12.24 в 08:50

Малка моя Коледа

Гласовити таланти от шест града в България представиха нова интерпретация на авторската песен „Малка моя Коледа“.  Музикалната школа „New voices” в Търговище с вокален педагог Десислава Станкова сътвори коледно вълшебство по музика и аранжимент на популярния композитор Димитър Атанасов и текст на поетесата  Бистра Александрова.  Музикалната приказка е..

публикувано на 27.12.24 в 14:28

Майсторски класове в Търговище

Сдружение "Нови гласове" в Търговище организира майсторски класове за пеещи таланти по сценично поведение. Те се провеждат под мотото  “Възможността да бъдем различни!”. Гост-преподавател е Мартин Кърнолски - доктор на театралните науки.  В първите такива класове творческата си индивидуалност разкриха петнайсет талантливи деца от шест града в България...

публикувано на 16.12.24 в 08:58