Преподаване на литература чрез театър – такъв подход е избрала учителката Айсел Бекирова от Русе. Нейните ученици са истински щастливци, защото от миналата учебна година усвояват българските автори, като ги поставят на сцена в час.
Шестокласниците вече са правили драматизация на „Под игото“ на Иван Вазов и на разказа „Серафим“ на Йордан Йовков.
Тази година театралните успехи и лесното усвояване на творбите в Основно училище „Олими Панов“ в Русе продължава.
Единственият спор между учениците е кой да играе положителните роли. Така за ролята на Кириак Стефчов желаещи трудно се намират, всички искат да са Бойчо Огнянов.
Учителката е сигурна, че така учениците й не само ще заобичат „Под игото“ и още далечни от нашето време творби, но и ще ги запомнят за цял живот.
Айсел Бекирова е възпитаник на Русенския университет „Ангел Кънчев“, където е завършила „български език и история“. Точно 5 години стаж има тя в благородната професия, която явно е нейно призвание.
За нестандартното преподаване на литература Айсел Бекирова разказва пред Цветелина Георгиева .
В рубриката „Лицата на живота“ тази седмица избрахме да ви срещнем с един от тримата водолази в Регионалната дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението" в Шумен – старши инспектор Георги Вълков. Една рядка професия, която изисква отлично здраве, издръжливост, добра психика или казано по друг начин – професия за смели хора, които не се..
Много хора се надяваха, че Доналд Тръмп ще бъде следващият Роналд Рейгън в Републиканската партия, обясни за Радио Шумен политологът проф. Добромир Добрев. Очакванията бяха, че президентът на САЩ ще води разумна, твърда и умерено консервативна политика. „Не се получи, но сега във втория мандат нещата станаха още по-гръмки. На моменти пародийни“,..
Муса Бангиров от търговищкото село Плъстина е учител. Всички мислят, че води уроци по музика и рисуване, а всъщност той преподава математика и информационни технологии. За себе си казва, че не помни кога е започнал да рисува, самоук е и не спира да твори. И да предизвиква въображението на своите ученици не само да грабнат четките и боите, но и да..
Дария е само на 13. Живее в Силистра и мечтае да бъде отново просто дете – с усмивка, без болка, без страх. Но пътят ѝ към тази мечта минава през битка, каквато никое дете не бива да води – битка за живот. Диагнозата е артерио-венозна малформация, рядко заболяване, с фатален край. Повече от кореспондента на БНР в Силистра Незабравка Кирова...
Компютрите, таблетите, умните дъски, а скоро и изкуственият интелект са на път да се загнездят трайно в класните стаи. Покрай тези технологии сякаш писането на ръка за по-малките деца, особено красивото писане, остана на заден план. За щастие, има инициативи, които поддържат жива традицията на краснописа. Днес в Аулата на Шуменския..
Д-р Оксана Аламо напуска родната Украйна и село Тарутино в Одеска област, за да се върне при корените на предците си в България. Завършва медицина във Варна, специализира акушерство и гинекология, но сега е лекар в Отделението по трансфузионна хематология към шуменската болница. В морската ни столица се среща със своя съпруг и баща на трите ѝ деца..
Поредното масово кръщене в Голямата базилика в Плиска се проведе днес. Отец Андрей Стефанов извърши светото кръщение на Светла събота. 11 деца и младежи от Каспичан, Шумен, Добрич и Пловдив приеха християнската вяра на старините в Плиска. Това е поредното масово кръщене в Голямата базилика на старата столица. „Горди сме, че ритуалът в Голямата..