Какво ще се промени за бизнеса в България, ако на 12 декември министрите на вътрешните работи на страните от ЕС кажат „да“ за България и Румъния за влизане в Шенген? Темата за сухопътния Шенген вече е в дневния ред на срещата на вътрешните министри в Брюксел. Ако гласуването мине, предстои и крайното потвърждение на решението от държавните глави в ЕС седмица по-късно в белгийската столица.
Тогава още от 1 януари двете държави ще бъдат част от безпаспортното движение в Европейския съюз.
Влизането на България и Румъния в Шенген бе една от темите на председателството на Унгария.
Агенцията на ЕС за охрана на границите Фронтекс вече обяви, че ще утрои силите си в България. Техническата подготовка за разширяване на външните граници - например с детектори за движение, термовизионни камери, детектори, патрулни кораби и превозни средства с повишена проходимост - вече се подкрепя от Европейската комисия със 130 милиона евро.
България вече е част от Шенгенското пространство по въздух и вода. След няколко дни предстои да падне и последната бариера.
Какви са ползите, какво печелят България и бизнесът от това, питаме икономиста Румен Гълъбинов и председателя на Съюза на международните превозвачи Йордан Арабаджиев и генералния директор на Асоциацията на българските предприятия за международни превози и пътища Володя Киров.
Държавен прецедент - така определиха хора от бизнеса ситуацията с липсата на възможности да бъдат обезщетени заради затворения повече от седмица Природен парк „Шуменско плато“. Те твърдят, че местната власт не се е справила адекватно, страхувала се е да вземе категорични решения и на практика са попаднали в Параграф 22 – няма от кого да потърсят..
Мечтата да се занимава с театър за 24-годишния Петар Андреев от Република Северна Македония се сбъдва в България и по-конкретно в трупата на шуменския театър. Младият актьор е роден във Велес, на река Вардар, където прекарва детство на едно от последните поколения, които играят навън, без телефони. Нерядко улицата за него е била и сцена, на която е..
Ако някога сте си мечтали да ви кацне калинка на рамото и да ви покаже правилния път и решение, сега това е най-лесното. Защото калинките са навсякъде – в градини, паркове, по прозорците в жилищата ни, кацат и по дрехите ни... За да ни разтълкува какво провокира „червените облаци“ край нас, потърсихме специалиста проф. Веселин Арнаудов от..
50 улици в Шумен стават зона за кратковременно паркиране. Това ще влезе в сила от следващата година. Предстои шестмесечна подготовка на общинската администрация за въвеждане на паркирането. Според общинския Данаил Данчев, който бе вносител на допълнителното предложение, това не е синя зона в смисъла, както е записана в Генералния план за организация..
Контактът със собственика на черния леопард е ключов, според проф. Николай Начев от катедра "Биология" в Шуменския университет „Епископ Константин Преславски“. „Информацията на кого е животното, каква генетика носи, как е било отглеждано, какво е било отношението към него, как се е озовало сред природата - напъдено или избягало, всичко това ще даде..
Вече седми ден издирват черния леопард на Шуменското плато. Докато възрастните хора-експерти търсят големия хищник, малките деца се вълнуват дори повече. Слушат големите какво казват, гледат клипчета и мемета, обсъждат помежду си актуалната шуменската тема и също са притеснени, че не могат да си играят в гората заради опасното животно. Жулиета..
15-годишната Хелън Росенова от Шумен започва своя музикален път много малка в Школата по изкуствата към ОДК „Анастас Стоянов“ в Шумен. Неин преподавател е Елисавета Маринова. До момента има спечелени 18 първи награди и 3 престижни Гран при отличия в Пловдив, Латинска Америка и Украйна. Освен това ѝ е присъдена и специална награда за..