Ядрено-магнитният резонанс в МБАЛ - Шумен вече работи с пациенти, съобщи директорът д-р Димитър Костов. Новата апаратура за диагностика е поставена в специално помещение в административната сграда на болницата. Държавата отпусна 2 милиона лева за закупуването на нов ЯМР.
До дни ще бъде подписан договорът за изграждане на хеликоптерната площадка в двора на болницата.
„Рано напролет очаквам съоръжението да бъде готово“, каза д-р Костов. Той не отрече, че ще се наложи премахването на няколко дървета и намаляване на паркоместата в двора на лечебното заведение.
„Това е единственото възможно място, което специалистите посочиха за терен на площадката. Трябва да изберем кое е с по-голяма тежест- дали да спасим човешки живот като осигурим бързо транспортиране на пациент по въздух или да запазим паркоместата“, каза д-р Костов.
Той поясни, че има идея за паркоместа на друг подходящ терен в двора на болницата. За дърветата ще се търси съгласуване с РИОСВ.
Предстои издаването на акт 16 на външните асансьори. Планиран е и ремонт на единствения асансьор в терапевтичния блок, което трябва да стане в близките месеци.
Всеки момент ще приключи процедурата за доставка на нов високотехнологичен скенер за МБАЛ - Шумен, който ще даде допълнителни възможности за диагностика.
Търси се финансиране за ремонт на 4-тия етаж на хирургическия блок, където трябва да се премести детското отделение на МБАЛ.
В същото време спешно се укрепва сегашната сграда на отделението, която пропада.
Чуйте интервю на Мина Денева с директора на болницата д-р Димитър Костов.
Портрет на щангиста Иван Иванов поставиха в шуменското Второ основно училище „Д-р Петър Берон“. Портретът е разположен на втория етаж на учебното заведение на стената „Великите шуменци“. Още преди няколко години е замислена тази експозиция, но тогава заради ковид пандемията събитието се отлага. Сега графиката на Иван Иванов дава най-после възможност..
Работещите в Българското национално радио, Българската национална телевизия и Българската телеграфна агенция излизат днес на национален протест. Недоволството ще премине под наслов "Трудът в медиите има стойност" и ще започне в 12:00 часа, когато ще бъде блокирано кръстовището пред Софийския университет "Свети Климент Охридски". Ще има акции и в други..
Тя носи красиво рождено име Алсу Грифулина, въпреки че всички в търговищкия квартал „Въбел“ я познават като Алла Неделчева. Родена е в Димитровград, но не българския, а руския град в Уляновска област. Алла или Алсу е етническа татарка, която изповядва християнска религия. Тя е клисар в храма „Св.Троица“ в кв. "Въбел" в Търговище, всеки ден..
Екнаха църковните камбани в празничния за Шумен 14 май. В деня, в който се чества паметта на св. Райко - младият златар от Шумен, загубил мъченически живота си за вярата, празнува църквата в кв. "Тракия", наречена на Христовия поборник. След тържествената литургия ще бъде извършена лития с водосвет. Ще бъде раздаден и рибен курбан. „Св. Райко..
Днес е Денят на Търговище и търговищенци не само ще си честитят традиционния панаир (246-ти поред), но и празника на града, в който живеят или е част от живота им. Как 14 май става Ден на Търговище? Благодарение на историята и дълголетните традиции на пазара. Княжески указ на Александър Батенберг от 1880 г. постановява ежегодното провеждане..
Нелепата смърт на пътя на едно 12-годишно дете отприщи поредица от протести в цялата страна. Българите не за първи път недоволстваме, не за първи път затваряме пътища. Една друга форма на протест срещу войната по пътищата обаче избра разградската фондация «От мечта до реалност». Поетична кампания, която приканва деца от страната да изпратят..
Най-добре е Народното събрание изобщо да не обсъжда искането на президента Румен Радев за свикване на референдум за еврото, тъй като всяко обсъждане прави членството в еврозоната дискусионно, заяви за Радио Шумен политологът Стойчо Стойчев. Действията на Радев не са обвързани с бъдещо партийно строителство, а по-скоро с желание да се навреди на..