Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Водата в Шумен – приоритет за 2025 г.

Водата и осигуряването на алтернативно захранване за населените места в община Шумен ще бъдат основен приоритет за 2025 г. Усилията за изпълнението на тази задача са насочени към дълбоките сондажи в квартал Мътница. Кандидатства се и за възстановяването на този проект в Европейската комисия и вече има одобрение след първата фаза. Това обяви днес пред журналисти кметът на община Шумен проф. Христо Христов. Той каза още, че ако не бъдат осигурени проектни средства, администрацията има готовност да изгради дълбоките сондажи в Мътница с общински пари.

Община Шумен работи по възстановяването и на други сондажи, като този, който преди години е захранвал шуменския квартал "Еверест" и вилната зона на града. Търсят се възможности и за изграждането на нови сондажи, които да осигуряват резервно количество вода при спиране на водоподаването от язовир "Тича".

Кметът на Шумен настоява и държавата да се ангажира с голям воден проект, който да предложи алтернативно водоснабдяване за населените места от общината. Това може да е завършването на система "Дунав" или пък изграждането на механизъм за обезсоляване на морска вода.

Други задачи пред общинската администрация на Шумен през 2025 г. са завършване ремонтите по множество пътни отсечки, сред които: бул. "Ришки проход", бул. "Симеон Велики", ул. "Университетска", ул. "Северна" и ул. "Марица". През следващата година врати трябва да отвори новият плувен комплекс и да започне изграждането на градския стадион. Общината подготвя и старта на ремонтите в зала "Младост" и "Арена Шумен". 

През 2025 година предстои да бъдат санирани и сградите на Регионалната библиотека, на Регионалния исторически музей, на зала "Плиска", на кметството в село Мадара. Трябва да бъде изградена системата за събиране и депониране на биоразградими отпадъци. Предвидени са ремонти в Трето основно училище, в Детска градина "Братя Грим" и в старческия дом в общинския център. Подготвят се и процедури за търсене на фирми, които да подменят уличното осветление в града и в шест села на общината.

В началото на годината в Шумен ще пристигнат и електрическите автобуси, осигурени с европейско финансиране. Изграждането на велоалеи е друга приоритетна задача за общинската администрация, добави кметът Христов.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

По-високи заплати в ДКЦ 1 в Шумен

Допълнително споразумение към колективно-трудовия договор в ДКЦ 1 в Шумен бе подписано днес. С него се договори увеличение на възнагражденията на работещите в здравното заведение с 18%. Това съобщи в страницата си във Фейсбук областният координатор на КНСБ Радостин Павлов. "С този ръст на възнагражденията ДКЦ 1 зае едно от водещите места по..

публикувано на 01.08.25 в 15:37

Деца в полицията

Деца от Шумен научиха повече за работата на полицаите по време на обучение, организирано от детския отдел на Регионалната библиотека „Стилиян Чилингиров“ в града, съобщиха от Областната дирекция на МВР.  В тематични беседи и практически занимания децата се запознаха отблизо с работата на служителите на сектор „Пътна полиция“, научиха кои са..

публикувано на 01.08.25 в 15:03

543 с достъп до здравни досиета

543 души са посетили през юли изнесените пунктове на Регионалната здравна инспекция (РЗИ) в Шумен за достъп до електронното си здравно досие .  През месеца екипите на здравната инспекция разположиха 14 изнесени пунктове на различни оживени места в Шумен, Нови пазар, Върбица и селата Хитрино, Венец и Никола Козлево. Кампанията..

публикувано на 01.08.25 в 12:36

Горя цех за смоли

Пожар в цехово помещение, в което имало кутии с полиестерни смоли, гасиха огнеборците вчера. Това съобщават от шуменската полиция. Сигналът е приет в 14:23 часа на 31 юли. Екип на пожарната е насочен към цеха, който е по пътя към Шуменското езеро.  Служители във фирмата погасили възпламенените кутии с прахови пожарогасители. Унищожени в пламъците са 3..

публикувано на 01.08.25 в 11:23

Мотористи се удариха край "Мътница"

39-годишен шуменец е с пострадал при катастрофа между два мотора по пътя от Шумен към кв. "Мътница". Това съобщават от шуменската полиция. Инцидентът е станал вчера около 14:45 часа. 32-годишен мъж от Шумен, водач на мотоциклет "Ямаха",  не съобразил скоростта си на движение и се ударил в задната гума на мотоциклет "Сузуки", управляван от 39-годишен..

публикувано на 01.08.25 в 11:13

Бяла река се готви за празник

Тази вечер, на 1 август, върбишкото село Бяла река събира гости за посрещане на традиционния празник на селото. Бяла река е едно от големите населени места в община Върбица. През летните месеци със завръщането на младите от чужбина, живеещите там достигат до 2000 души.  Тази вечер местните очакват и гости от района. Празникът ще бъде открит в..

публикувано на 01.08.25 в 11:04

Седмица на кърменето

Световната седмица на кърменето започва днес. Тя се отбелязва всяка година през първата седмица на август. За 2025 г. кампанията на Световната здравна организация (СЗО) преминава под мотото „Инвестирайте в кърменето, инвестирайте в бъдещето“. Тя призовава: „Знайте фактите. Кърменето е естествен, мощен начин да дадете на бебетата най-добрия..

публикувано на 01.08.25 в 08:27