България е на косъм от изпълнение на последния критерий за влизане в еврозоната. Средногодишната инфлация у нас към края декември от 2,6% беше само с 1,6 процентни пункта над средната за трите страни на ЕС с най-ниска инфлация - Литва (0,9%), Финландия (1%) и Италия (1,1%) - при максимално допустимо превишение от 1,5 пункта. Попитахме Адриан Николов от Института за пазарна икономика как можем да се вместим.
За да покрием ценовия критерий за приемането на еврото, най-вероятно ще се наложи изваждането на някоя страна от трите с най-ниска инфлация в ЕС и заместването й с друга, но в момента няма формални основания за това – няма държава, която изкуствено да ограничава цените си, каквито случаи е имало в миналото при приемането на нови членки на единния валутен блок. Такова решение обаче може да бъде взето по политически причини, тъй като България е много близо до еврозоната, заяви Николов за Радио Шумен.
Той смята, че сега е най-удачният времеви отрязък за последната стъпка, тъй като през лятото инфлацията у нас се очаква да се засили.
Ценовият критерий е моментна снимка и не трябва да се поддържа, след като веднъж вече е изпълнен, но критерият за бюджетен дефицит до 3% от БВП отразява както изпълнения бюджет за 2024 г., така и този, който предстои да бъде заложен за 2025 г., пояснява икономистът.
Като законодателство като цяло сме готови за еврото, но не е ясно доколко са готови контролните органи, които трябва да предотвратят спекула с цените, предупреждава той.
Според него основните ползи от приемането на еврото са елиминирането на разходите по превалутиране, които възлизат на половин милиард лева годишно, както и вдигането на кредитния ни рейтинг, което ще означава повече чужди инвестиции. В геополитически план пък се вграждаме още по-силно в евроатлантическата орбита, завършва Николов.
В продължение на почти 80 дни шуменецът Марио Владимиров изкачва всеки ден 1300 стъпала. Те водят до Мемориалния комплекс „Създатели на българската държава“. Компания по време на кардио тренировките често му прави Калин Николаев, който го мотивира да започне предизвикателството. „Изкачването на стъпалата е добра тренировка, която помага на цялото..
Казват им "плескани яйца" по етрополски, но те се рисуват с любов и търпение поне час. После сърце не ти дава да се бориш с тях, те са за съзерцание и подарък на скъп човек. Традицията за изписване на етрополските "плескани яйца" не крият, а показват из цялата страна уредници от Историческия музей в Етрополе. Правят работилници, организират изложби и..
Ние сме това, с което се храним и затова трябва да сме много отговорни към всичко, което слагаме на трапезата си. На тази максима е привърженик и проф. Станка Дамянова, специалист по хранителни технологии и директор на Филиала на русенския университет в Разград. По време на великденските празници по традиция слагаме много тестени изделия на..
В последната седмица, този, който влезе в храма „Свети Три Светители“ в Шумен остава впечатлен от стенописната украса, от ярките багри на многобройните евангелски сцени и светци. До пълното изографисване на храма остават само балкона и притвора. По думите на отец Красимир,по стореното до тук за изписването на църквата е положен внушителен труд...
Успех много добър 5 за последните три гимназиални класа да освобождава учениците от матура. Това предлагат от синдикат "Образование". По този начин ще се повиши мотивацията на децата да учат по-старателно през последните три години и ще ги освободи от стреса, който причиняват матурите. Това ще им даде и повече време да се подготвят за..
Работниците във военното предприятие "Терем-Хан Крум" в Търговище няма да получат заплатите си за февруари преди Великден и остават без пари за празниците. Това съобщи за Радио Шумен областният координатор на КНСБ Николай Дяков. И тази седмица продължават протестите на служителите от военния завод, които всеки ден са на пътя София-Варна, но никой не..
Чували ли сте за въжения мост над Янтра, който свързва русенските села Беляново и Новград. Тук реката прави чудни меандри преди да се влее в Дунав. А в скалния венец по долното речно русло между Беляново и Новград е разположен и скален манастир. Наречен е Беляновски, на името на близкото село. Части от тази обител, включително и скалната църква са..