Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Лек спад в цената на земята

Снимка: БТА

Цената на земята на места бележи спад през 2024 г. – някъде до 10%, другаде – до 20%, заяви за Радио Шумен Евгений Орашъков, председател на Българската асоциация на собствениците на земеделски земи. Основен фактор е несигурността във всичките й измерения – войната в Украйна, високата инфлация и бъдещето на Зелената сделка.

Добрата новина е, че България вече има редовно правителство, което означава предвидимост относно земеделската политика, изтъква Орашъков.

На фона на лек спад в цените и задържане при рентите инвестицията в земеделска земя става по-рискова, което се дължи на колебанията на средните добиви и затягането на регулациите във връзка със Зелената сделка, смята той.

Според него, равнинните части в Североизточна България, включително Шуменско и Търговищко, като цяло държат цена – има само лек спад от 5-10%. В региона на Силистра няма предлагане – продавачите продължават да търсят по-високи цени на база инфлацията от последните години. В Разградска област цените са стабилни, дори има лек ръст. В Русенско има намаление от около 10%, но има и землища, където цените се задържат.

Дългосрочните договори с фиксирана рента у нас са несигурни, тъй като процедурата по развалянето им при неизпълнение е много сложна и скъпа, пояснява Евгений Орашъков.

Чуйте интервю на Петър Нейков с Евгений Орашъков.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Аварийната лента на автомагистралите – забрани и изключения

Глоба от 1000 лева и три месеца лишаване от правоуправление застрашават всички водачи, засечени да карат в лентата за принудително спиране (аварийната лента) на автомагистралите. При повторно нарушение санкциите са шест месеца лишаване от право на управление и 4000 лева глоба. В засичането на нарушителите, с направени промени в Закона за..

публикувано на 23.07.25 в 15:25
Йоана Терзиева - директор на БТ Русе

Бизнес за безработни

Петима безработни от Русе вече развиват собствен бизнес, благодарение на възможност, която предлага Законът за насърчаване на заетостта. Всеки, разработил добър и реалистичен бизнес план, може да получи наведнъж пълната сума от обезщетения, които му се полагат. „Капиталът“ е различен, защото кандидатите имат право на различно обезщетение, но..

публикувано на 23.07.25 в 09:05

Карате под небето

Лято е. Ваканция. Време, свободно от училище. Но пък подходящо за любими занимания. Младежи от Търговище са избрали да посветят част от ваканцията си на спорт и да научат повече за източните бойни изкуства. И тъй като през лятото температурите са високи, спортната зала не е особено привлекателно място за тренировки. За сметка на това, обаче, часовете..

публикувано на 23.07.25 в 08:51
Павлина Панайотова - говорител на РЗОК - Шумен

Здраве по време на отпуск

Ако отивате на почивка в България, не забравяйте здравната си книжка. Ако ще пътувате в страна от ЕС, подайте две седмици по-рано заявление за Европейска здравна карта, а в последния момент можете да получите временно удостоверение за непрекъснати здрави права от Районната здравна каса. Ако пътувате  извън ЕС и страните, с които България има..

публикувано на 23.07.25 в 08:44

40 места за бъдещи медици

Старият проблем с недостига на кадри в много от  лечебните заведения в  България може да намери своето бъдещо решение. З а учебната 2025/2026 година има утвърден допълнителен прием за специалност „Медицина” държавна поръчка. Многопрофилната болница в Силистра осигурява 40 места за студенти по медицина с държавна издръжка на обучението. При..

публикувано на 23.07.25 в 08:07

Приключение в багри

От 21 до 25 юли Регионална библиотека „Стилиян Чилингиров” в Шумен e домакин на деца от 6 до 14 години в незабравимо творческо приключение.  В рамките на пет дни ще се проведе Рисувателно ателие под наслов „Приказните герои”, където участниците ще могат да дадат свобода на въображението си и да претворят любимите си литературни образи върху хартия...

публикувано на 22.07.25 в 13:16

Защо съхнат боровете?

Заболяването на голяма част от половинвековните борове в Шумен и тяхното премахване бе повод да се срещнем с хора, които са участвали в тяхното засаждане през седемдесетте години на миналия век. Инж. Румен Йорданов от Шумен е бил един от ръководителите на плана за озеленяване на платото и региона.  През миналата година експерти от Лесозащитната..

публикувано на 22.07.25 в 11:05