Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Огнени танци на сцената

2
Снимка: Симфониета Шумен

Самият оркестър ще бъде солист в концерта на Симфониета Шумен тази вечер от 18:35 часа, тъй като ще изпълни 11 произведения на композитори от Балканския и Иберийския полуостров. 

Това се случва благодарение на програмата подбрана от диригента Владимир Бошнаков, който е обединил най-страстните и темпераментни творби под заглавието „Огнени танци“. 

Публиката в зала „Проф. Венета Вичева“ ще се наслади на едно истинско пътешествие през богатството и разнообразието на танцовата традиция. 

Музиката на майстори като Ангел Заберски, Мануел де Фая, Марин Големинов, Исаак Албенис, Петко Стайнов, Панчо Владигеров, Любомир Пипков, Красимир Кюркчийски и Георги Андреев ще оживее на сцената, демонстрирайки връзката между фолклорната традиция и класическата форма. 

Чуйте още за музикалното събитие от интервюто на Миглена Стефанова с Владимир Бошнаков. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Честните истории на Георги Б. Геров

В дните около 140-ата годишнина от Съединението на Княжество България и Източна Румелия едно от събитията в Шумен, които си струва да се посетят, е литературната среща с писателя Георги Б. Геров. Авторът идва в родния си град по покана на читателския клуб „Баба Райна“, за да представи последните си книги – романа „Отвъд спирка „Съвършена“ и сборника..

публикувано на 04.09.25 в 08:41

Театърът в Търговище с нов директор

Драматичният театър в Търговище започва творческия сезон с ново ръководство. Актьорът Димитър Мартинов поема поста директор, наследявайки досегашния ръководител Владимир Петков, чийто мандат приключи.  Мартинов ще изпълнява длъжността до провеждането на конкурс за титуляр. Целта на актьора е да обнови художествения облик, да създаде нови партньорства..

публикувано на 03.09.25 в 09:02

Определят номинации за "Елиас Канети"

Комисия от експерти ще определи утре - 4 септември, номинациите за националната литературна награда "Елиас Канети" в Русе през тази година. Това съобщиха от общинската управа.  С престижната награда се удостояват български автори в областта на белетристиката и драматургията за съвременни творби, публикувани и реализирани за първи път в последните..

публикувано на 03.09.25 в 08:52

С устрем в новия сезон

Театрално–музикалният и филхармоничен център в Разград избра първия ден от септември, за да открие новия си творчески сезон. Новоизбраният директор на културния институт Стефани Лечева се срещна с актьорите, музикантите, танцьорите, техническия и административния екип, за да ги поздрави за началото и да им каже какви са намеренията ѝ за работата..

публикувано на 02.09.25 в 12:54
Младежки дом - Шумен

Шумен в снимки и картини

Изложба в пространството пред Младежкия дом в Шумен ще бъде открита днес в 16:30 часа. Тя е с произведения от двата национални пленера по живопис и фотография, които започнаха на 26 август. За първи път двата форума се провеждат заедно. Двойната изложба ще остане за разглеждане в пространството на Младежкия дом, като фотографиите ще бъдат..

публикувано на 02.09.25 в 09:37

Есен и песен в Шумен

Засилен е интересът към фестивала “Есенни шуменски вечери”. Над 20 са подадените до момента заявки за участие в XII-ото издание на форума на популярната песен, който ще се проведе в Шумен на 27 и 28 септември (събота и неделя).   11 от желаещите да се включат са от чужбина. Организаторите напомнят, че крайният срок за изпращане на заявленията е..

публикувано на 02.09.25 в 09:07

В света на Мария Здравкова

Градската библиотека на Шумен като пространство със своя духовна тежест гостоприемно е събрала като в светилище няколко рисунки на Мария Здравкова. Обединени под темата „Логика на абсурда“, картините носят памет за една от най-интересните и въздействащи съвременни художнички, родени и избрали да живеят в Шумен. Преди две години Мария Здравкова пое по своя..

публикувано на 01.09.25 в 15:39