Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Китайски чатбот разтърси пазарите

Снимка: Bloomberg TV Bulgaria

В понеделник бе регистрирана най-голямата еднодневна загуба на пазарна капитализация в американската история, и то с акциите на най-скъпата компания - Nvidia. Стойността на производителя на авангардни чипове се срина с 600 милиарда долара до 2,9 трилиона – спад от 17%. Пострадаха и други утвърдени технологични имена. Каква бе причината?

Ами китайският чатбот DeepSeek стана най-тегленото приложение в онлайн магазина на Apple при положение, че създаването му е струвало едва 6 млн. долара – нищожна сума на фона на стотиците милиони, които погълнаха други водещи модели с изкуствен интелект като доскорошният лидер ChatGPT на американската фирма Open AI, в която най-големият инвеститор е Microsoft.

Всичко това е било възможно поради факта, че DeepSeek e използвал по-малко от модерните чипове на Nvidia, които бяха в основата на високата й пазарна оценка с оглед масовата им употреба в настъпващата ера на изкуствения интелект.

Трябва обаче да се отбележи, че има съмнения, че DeepSeek може би е бил натрупал от авангардните чипове на Nvidia преди забраната на САЩ от 2022 г. за такъв износ към Китай и ги е комбинирал с обикновените й при създаването на чатбота си. Обявената стойност на чатбота също не се приема за чиста монета от някои.

Освен това от OpenAI обвиняват DeepSeek в кражба на интелектуална собстеност – а именно, че е използвал резултати от нейния модел ChatGPT при конструирането на своя, по този начин спестявайки много разходи.

DeepSeek по същество прави същото като ChatGPT, но е с отворен код – т.е софтуерът му е свободен за всеки с цел използване и разпространение. Според специалисти американският технологичен сектор се нуждае именно от динамична екосистема с отворен код.

Милиони хора вече ползват чатботовете с изукуствен интелект ежедневно за писане на мейли, резюмиране на текст, отговор на въпроси, дори компютърно програмиране.

Доналд Тръмп окачестви пазарното събитие като сигнал за събуждане на американските компании, които според него трябва да наблегнат върху конкурентоспособността си. Той току се бе похвалил в Белия дом с обявената от OpenAI, Oracle и SoftBank колосална инвестиция в изкуствен интелект от половин трилион долара.

На въпрос защо моделът на DeepSeek е шокирал Силициевата долина основателят на стартъпа Лян Уънфън посочва, че за пръв път китайска компания се включва в технологичната надпревара като иноватор, а не като имитатор.

Постижението на DeepSeek разбива вярването, че големите бюджети и авангардните чипове са единствения начин за впрягане на изкуствения интелект - мултимилиардните центрове за данни могат да се окажат излишни. Но тепърва ще видим отговора на утвърдените играчи в бранша – вече има заявки за пускането на още по-мощни модели, включително от OpenaAI, като се използва наученото от DeepSeek.

Възходът на чатбота е добре дошъл за Пекин, който иска да изгради независим от Запада технологичен сектор. Държавните медии в страната с радост отбелязаха, че Силициевата долина и Уолстрийт са си загубили съня заради китайския стартъп, който е непублична компания и акциите му не се търгуват на борса. Но твърдения, че таймингът на пускането на чатбота не е случаен в контекста на по-широката конфронтация между САЩ и Китай, а именно - да се покаже, че американският експортен контрол е непродуктивен.

Възникват обаче въпроси, свързани с цензурата. Подобно на други китайски AI модели DeepSeek не отговаря на запитвания за клането на площад Тянанмън в Пекин през 1989 г. (тема табу в Китай), когато студентски демонстрации бяха потушени с цената на стотици или дори хиляди жертви.

Но най-голямото опасение може би е свързано с националната сигурност на Запада. САЩ в момента проучват този аспект от китайския чатбот, а Австралия вероятно в скоро време ще излезе с официални насоки за ползването му. Както много други в интернет пространството DeepSeek ясно обявява, че ще съхранява много данни за потребителите и тяхното поведение, които ще използва при предоставянето на услугата и подобряването на представянето й.

Това обаче си остава китайска компания, която е потенциална цел за местните кибер престъпници, които отстъпват само на руските и украинските.

И така, трябва ли да си инсталираме чатбота DeepSeek. Ако сте опитен потребител, който е наясно с онлайн поверителността и способностите на модерните AI системи – давайте, но подхождайте с голяма осторожност каква информация споделяте.

Ако обаче не сте толкова интернет сведущи, по-добре стойте далече от това приложение – в крайна сметка то засега не ви дава нещо повече от другите популярни модели с изкуствен интелект.

В заключение може да кажем, че фурорът на чатбота DeepSeek е още едно доказателство, че революцията на изкуствения интелект ще демократизира технологиите и ще бъде равномерно разпределена.

Чуйте коментара на Петър Нейков.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Къде са цветята и фонтаните в Шумен?

Кога ще разцъфти Шумен? Какво се случва с водната каскада към паметник "Създатели на българската държава" и фонтаните в центъра ? Има ли цветя и поддържани градинки във вашия квартал? Каменните цветарници по централната   пешеходна  зона на Шумен са празни или с рехави цветенца. Поддържани квартални градинки почти липсват и шуменци..

публикувано на 19.05.25 в 09:51

Студентите на Шумен

Над 1800 студенти на Шуменския университет „Епископ Константин Преславски“ се дипломираха днес. Церемонията се състоя в зала "Арена Шумен".  Повече от 600 бакалаври и магистри, и техните близки присъстваха на тържествената и много емоционална церемония, в която имаше и радост, и гордост, и сълзи. Ректорът на университета проф. Наталия Витанова..

публикувано на 17.05.25 в 13:22

Ретро коли от страната паркират в Кубрат

Кубрат посреща в събота любители на ретро автомобилите и мотоциклетите. Повече от 130 са получените заявки за участие от цялата страна. Деветото издание на ретро парада започва от 10 часа на площад „Възраждане“ и т ази година атрактивните стари возила няма да шестват по улиците на града, обясниха организаторите от ретро клуб „Хан Кубрат“.  Причината..

публикувано на 17.05.25 в 00:05

Екоотговорностите на общините растат

Общините се справят все по-добре с управлението на отпадъците, но отговорностите им в сферата на екологията ще растат. Нови промени в законодателството бяха представени от Министерството на околната среда и водите по време на 63-ата асамблея на Асоциацията на еколозите от общините в България, а домакин на форума, който продължава и днес, е Разград...

публикувано на 16.05.25 в 08:14

Иван Иванов при децата

Портрет на щангиста Иван Иванов поставиха в шуменското Второ основно училище „Д-р Петър Берон“. Портретът е разположен на втория етаж на учебното заведение на стената „Великите шуменци“. Още преди няколко години е замислена тази експозиция, но тогава заради ковид пандемията събитието се отлага. Сега графиката на Иван Иванов дава най-после възможност..

публикувано на 15.05.25 в 14:41

Обществените медии на протест

Работещите в Българското национално радио, Българската национална телевизия и Българската телеграфна агенция излизат днес на национален протест. Недоволството ще премине под наслов "Трудът в медиите има стойност" и ще започне в 12:00 часа, когато ще бъде блокирано кръстовището пред Софийския университет "Свети Климент Охридски". Ще има акции и в други..

публикувано на 15.05.25 в 08:13

Алсу, която служи на храма във Въбел

Тя носи красиво рождено име Алсу Грифулина, въпреки че всички в търговищкия квартал „Въбел“ я познават като Алла Неделчева. Родена е в Димитровград, но не българския, а руския град в Уляновска област. Алла или Алсу е етническа татарка, която изповядва християнска религия. Тя е клисар в храма „Св.Троица“ в кв. "Въбел" в Търговище, всеки ден..

публикувано на 14.05.25 в 13:46