Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Китайски чатбот разтърси пазарите

Снимка: Bloomberg TV Bulgaria

В понеделник бе регистрирана най-голямата еднодневна загуба на пазарна капитализация в американската история, и то с акциите на най-скъпата компания - Nvidia. Стойността на производителя на авангардни чипове се срина с 600 милиарда долара до 2,9 трилиона – спад от 17%. Пострадаха и други утвърдени технологични имена. Каква бе причината?

Ами китайският чатбот DeepSeek стана най-тегленото приложение в онлайн магазина на Apple при положение, че създаването му е струвало едва 6 млн. долара – нищожна сума на фона на стотиците милиони, които погълнаха други водещи модели с изкуствен интелект като доскорошният лидер ChatGPT на американската фирма Open AI, в която най-големият инвеститор е Microsoft.

Всичко това е било възможно поради факта, че DeepSeek e използвал по-малко от модерните чипове на Nvidia, които бяха в основата на високата й пазарна оценка с оглед масовата им употреба в настъпващата ера на изкуствения интелект.

Трябва обаче да се отбележи, че има съмнения, че DeepSeek може би е бил натрупал от авангардните чипове на Nvidia преди забраната на САЩ от 2022 г. за такъв износ към Китай и ги е комбинирал с обикновените й при създаването на чатбота си. Обявената стойност на чатбота също не се приема за чиста монета от някои.

Освен това от OpenAI обвиняват DeepSeek в кражба на интелектуална собстеност – а именно, че е използвал резултати от нейния модел ChatGPT при конструирането на своя, по този начин спестявайки много разходи.

DeepSeek по същество прави същото като ChatGPT, но е с отворен код – т.е софтуерът му е свободен за всеки с цел използване и разпространение. Според специалисти американският технологичен сектор се нуждае именно от динамична екосистема с отворен код.

Милиони хора вече ползват чатботовете с изукуствен интелект ежедневно за писане на мейли, резюмиране на текст, отговор на въпроси, дори компютърно програмиране.

Доналд Тръмп окачестви пазарното събитие като сигнал за събуждане на американските компании, които според него трябва да наблегнат върху конкурентоспособността си. Той току се бе похвалил в Белия дом с обявената от OpenAI, Oracle и SoftBank колосална инвестиция в изкуствен интелект от половин трилион долара.

На въпрос защо моделът на DeepSeek е шокирал Силициевата долина основателят на стартъпа Лян Уънфън посочва, че за пръв път китайска компания се включва в технологичната надпревара като иноватор, а не като имитатор.

Постижението на DeepSeek разбива вярването, че големите бюджети и авангардните чипове са единствения начин за впрягане на изкуствения интелект - мултимилиардните центрове за данни могат да се окажат излишни. Но тепърва ще видим отговора на утвърдените играчи в бранша – вече има заявки за пускането на още по-мощни модели, включително от OpenaAI, като се използва наученото от DeepSeek.

Възходът на чатбота е добре дошъл за Пекин, който иска да изгради независим от Запада технологичен сектор. Държавните медии в страната с радост отбелязаха, че Силициевата долина и Уолстрийт са си загубили съня заради китайския стартъп, който е непублична компания и акциите му не се търгуват на борса. Но твърдения, че таймингът на пускането на чатбота не е случаен в контекста на по-широката конфронтация между САЩ и Китай, а именно - да се покаже, че американският експортен контрол е непродуктивен.

Възникват обаче въпроси, свързани с цензурата. Подобно на други китайски AI модели DeepSeek не отговаря на запитвания за клането на площад Тянанмън в Пекин през 1989 г. (тема табу в Китай), когато студентски демонстрации бяха потушени с цената на стотици или дори хиляди жертви.

Но най-голямото опасение може би е свързано с националната сигурност на Запада. САЩ в момента проучват този аспект от китайския чатбот, а Австралия вероятно в скоро време ще излезе с официални насоки за ползването му. Както много други в интернет пространството DeepSeek ясно обявява, че ще съхранява много данни за потребителите и тяхното поведение, които ще използва при предоставянето на услугата и подобряването на представянето й.

Това обаче си остава китайска компания, която е потенциална цел за местните кибер престъпници, които отстъпват само на руските и украинските.

И така, трябва ли да си инсталираме чатбота DeepSeek. Ако сте опитен потребител, който е наясно с онлайн поверителността и способностите на модерните AI системи – давайте, но подхождайте с голяма осторожност каква информация споделяте.

Ако обаче не сте толкова интернет сведущи, по-добре стойте далече от това приложение – в крайна сметка то засега не ви дава нещо повече от другите популярни модели с изкуствен интелект.

В заключение може да кажем, че фурорът на чатбота DeepSeek е още едно доказателство, че революцията на изкуствения интелект ще демократизира технологиите и ще бъде равномерно разпределена.

Чуйте коментара на Петър Нейков.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Петица вместо матура

Успех много добър 5 за последните три гимназиални класа да освобождава учениците от матура. Това предлагат от синдикат "Образование".  По този начин ще се повиши мотивацията на децата да учат по-старателно през последните три години и ще ги освободи от стреса, който причиняват матурите.  Това ще им даде и повече време да се подготвят за..

публикувано на 18.04.25 в 09:50

В "Терем-Хан Крум" в Търговище няма да получат заплатите си за февруари преди Великден

Работниците във военното предприятие "Терем-Хан Крум" в Търговище няма да получат заплатите си за февруари преди Великден и остават без пари за празниците. Това съобщи за Радио Шумен областният координатор на КНСБ Николай Дяков.  И тази седмица продължават протестите на служителите от военния завод, които всеки ден са на пътя София-Варна, но никой не..

публикувано на 17.04.25 в 17:31

Разходка до скалите край Беляново

Чували ли сте за въжения  мост над Янтра, който свързва русенските села Беляново и Новград. Тук реката прави чудни меандри преди да се влее в Дунав.  А в скалния венец по долното речно русло между Беляново и Новград е разположен и скален манастир. Наречен е Беляновски, на името на близкото село. Части от тази  обител, включително и скалната църква са..

публикувано на 17.04.25 в 16:46

Без пари за Великден

Работниците във военното предприятие "Терем-Хан Крум" в Търговище няма да получат заплатите си за февруари преди Великден и остават без пари за празниците. Това съобщи за Радио Шумен областният координатор на КНСБ Николай Дяков.  И тази седмица продължават протестите на служителите от военния завод, които всеки ден са на пътя София-Варна, но никой не..

публикувано на 17.04.25 в 13:21

Мария от Молдова

Говорим на различни езици, но плачем еднакво. Тази фраза се роди около трагедията в Кочани. За този израз ни подсети откровението на Мария Нейкова от Търговище, която не е родена в България, говори 4 езика, но признава, че винаги когато чуе българския химн, буца и засяда в гърлото. Споменавайки за това, в очите и напират сълзи. От..

публикувано на 16.04.25 в 15:45

Виж човека, не затрудненията му

Невена Делчева е ресурсен учител и автор на книгата „Учениците на г-ца Цвета“. Чрез тази книга тя представя деца, които попадат в графата специални. Книгата е насочена от една страна към самите деца, за да могат те да разберат по-добре съучениците и познатите си, а от друга – изданието е в помощ на родители, които биха искали да обяснят по-лесно..

публикувано на 16.04.25 в 14:27

Донеси и размени

По повод Международния ден на земята - 22 април, шуменското Народно читалище „Пробуда – 1958“ и Европа Директно - Шумен организират поредно събитие от Зона за размяна „Шуменско зелено”.  Инициативата „Донеси и размени“ е възможност за размяна на дрехи и аксесоари и е част от социалните кауза на читалището.Тя цели насърчаване на..

публикувано на 16.04.25 в 13:36