Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Обмислят задължителна матура по математика

7
Снимка: Радио Шумен
Чуй новината! Чуй новината:

Посещението на министъра на образованието и науката Красимир Вълчев в Шумен е в седмицата, когато свършва първият и започва вторият срок само с един ден ваканция между тях.

И всичко това в контекста на грипна епидемия на много места в страната. Според него учебната година у нас е твърде кратка и не ни достигат учебните дни. Лятната ваканция е относително дълга, има много празнични дни, губят се дни от избори, от провеждането на матури. Затова, припомня Красимир Вълчев, беше въведено обучението в електронна среда, което не е равностойно на присъственото, но е по-добро от никакво.

Към този момент няма основание да се слива денят от междусрочната ваканция със следващите два.

На въпрос защо се бавят ремонтите в Професионалната гимназия по икономика и Професионалната гимназия по строителство, архитектура и геодезия, той отговори кратко: "Имахме забавяне с една част от документите, което вече е изчистено и надявам се, че оттук нататък вече няма да имаме допълнително забавяне".

Министърът коментира и предложението си матурата по математика да стане задължителна като държавния зрелостен изпит по български език и литература. Според Вълчев едва 5% от дванадесетокласниците в профилираната подготовка избират тази матура, което е крайно недостатъчно. Поради острата нужда от икономически и инженерно-технически кадри е много по-важно да има матура по математика, отколкото външно оценяване след 10 клас.

Една от целите на новата концепция е да се даде повече време на учениците и учителите за упражнения. 

Въпросната концепция ще бъде предложена за обсъждане още през тази седмица, допълни Красимир Вълчев.

Днес министърът на образованието и науката беше на открит STEM урок в СУ "Панайот Волов" в Шумен, срещна се с преподаватели от Шуменския университет "Епископ Константин Преславски", както и с директори на учебните заведения от областта. В края на посещението си Вълчев ще разговаря с учителския колектив на СУ "Трайко Симеонов".

Чуйте репортаж на Миглена Стефанова.

По публикацията работи: Велмира Димитрова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Наследници на динозаврите

Щраусите са най-едрите и най-старите птици, които живеят днес на Земята. Те са преки потомци на динозаврите и по-специално на летящия динозавър, известен под името птеродактил. Установено е, че съществуват в този си вид вече седем милиона години. Знаете ли, че яйцата им са най-големите снасяни от птици? От 1 яйце излизат от 8 до 13 омлета. Може да се..

публикувано на 03.02.25 в 14:55

За музея в Сребърна

Професор от БАН предлага Природонаучният музей в резервата „Сребърна“ да носи името на своя основател д-р Росен Илиев.  Изпратено е писмо до кмета на Общината и до Общинския съвет. Все още този въпрос не е влизал за обсъждане в местния парламент.  Никой не отрича приноса на д-р Росен Илиев, но има опасения за тежки административни процедури,твърдят..

публикувано на 02.02.25 в 09:22

Китайски чатбот разтърси пазарите

В понеделник бе регистрирана най-голямата еднодневна загуба на пазарна капитализация в американската история, и то с акциите на най-скъпата компания - Nvidia. Стойността на производителя на авангардни чипове се срина с 600 милиарда долара до 2,9 трилиона – спад от 17%. Пострадаха и други утвърдени технологични имена. Каква бе причината?..

публикувано на 31.01.25 в 10:13

Одобриха пари за защитени жилища

До 1 януари 2035 година трябва да бъдат закрити съществуващите у нас домове за пълнолетни. Това е регламентирано чрез Закона за социалните услуги.  Деинституционализацията на грижата за хора с увреждания и възрастни хора се изпълнява поетапно, като според Плана за действие за периода 2022-2027 г. за изпълнение на Националната стратегия за дългосрочна..

публикувано на 31.01.25 в 09:53

От буквара до електронния учебник

Шумен бе домакин на дискусионна среща на тема „Един учебен час“. Общо 100 начални учители от областта участваха в семинара и обсъдиха еволюцията на българското образование „От Рибния буквар до електронния учебник“. Организатори на семинара са представители на издателство „Клет България“, които ежегодно организират подобни форуми в..

публикувано на 30.01.25 в 16:26

Зографите на храма

Шуменската църква „Свети Три Светители“ днес отбелязва своя храмов празник.  Църквата е изградена през 1857 година върху старо християнско гробище. По време на Втората световна война храмът е опожарен.  Възстановен е отново през пролетта на 1948 година.  От три години църквата се изографисва от трима млади украински художници - Ренат и Александр...

публикувано на 30.01.25 в 15:28

Нов кабинет за специалните деца

Кабинет по технологии и предприемачество е изграден в Центъра за специална образователна подкрепа в Шумен. Целта на екипа е да бъде създадена среда, в която с помощта на нови дейности и методи децата с увреждания да придобиват различни социални умения за самостоятелен живот. Новият кабинет е оборудван с няколко конструкторски комплекта,..

публикувано на 30.01.25 в 15:10