Посещението на министъра на образованието и науката Красимир Вълчев в Шумен е в седмицата, когато свършва първият и започва вторият срок само с един ден ваканция между тях.
И всичко това в контекста на грипна епидемия на много места в страната. Според него учебната година у нас е твърде кратка и не ни достигат учебните дни. Лятната ваканция е относително дълга, има много празнични дни, губят се дни от избори, от провеждането на матури. Затова, припомня Красимир Вълчев, беше въведено обучението в електронна среда, което не е равностойно на присъственото, но е по-добро от никакво.
Към този момент няма основание да се слива денят от междусрочната ваканция със следващите два.
На въпрос защо се бавят ремонтите в Професионалната гимназия по икономика и Професионалната гимназия по строителство, архитектура и геодезия, той отговори кратко: "Имахме забавяне с една част от документите, което вече е изчистено и надявам се, че оттук нататък вече няма да имаме допълнително забавяне".
Министърът коментира и предложението си матурата по математика да стане задължителна като държавния зрелостен изпит по български език и литература. Според Вълчев едва 5% от дванадесетокласниците в профилираната подготовка избират тази матура, което е крайно недостатъчно. Поради острата нужда от икономически и инженерно-технически кадри е много по-важно да има матура по математика, отколкото външно оценяване след 10 клас.
Една от целите на новата концепция е да се даде повече време на учениците и учителите за упражнения.
Въпросната концепция ще бъде предложена за обсъждане още през тази седмица, допълни Красимир Вълчев.
Днес министърът на образованието и науката беше на открит STEM урок в СУ "Панайот Волов" в Шумен, срещна се с преподаватели от Шуменския университет "Епископ Константин Преславски", както и с директори на учебните заведения от областта. В края на посещението си Вълчев ще разговаря с учителския колектив на СУ "Трайко Симеонов".
Глоба от 1000 лева и три месеца лишаване от правоуправление застрашават всички водачи, засечени да карат в лентата за принудително спиране (аварийната лента) на автомагистралите. При повторно нарушение санкциите са шест месеца лишаване от право на управление и 4000 лева глоба. В засичането на нарушителите, с направени промени в Закона за..
Петима безработни от Русе вече развиват собствен бизнес, благодарение на възможност, която предлага Законът за насърчаване на заетостта. Всеки, разработил добър и реалистичен бизнес план, може да получи наведнъж пълната сума от обезщетения, които му се полагат. „Капиталът“ е различен, защото кандидатите имат право на различно обезщетение, но..
Лято е. Ваканция. Време, свободно от училище. Но пък подходящо за любими занимания. Младежи от Търговище са избрали да посветят част от ваканцията си на спорт и да научат повече за източните бойни изкуства. И тъй като през лятото температурите са високи, спортната зала не е особено привлекателно място за тренировки. За сметка на това, обаче, часовете..
Ако отивате на почивка в България, не забравяйте здравната си книжка. Ако ще пътувате в страна от ЕС, подайте две седмици по-рано заявление за Европейска здравна карта, а в последния момент можете да получите временно удостоверение за непрекъснати здрави права от Районната здравна каса. Ако пътувате извън ЕС и страните, с които България има..
Старият проблем с недостига на кадри в много от лечебните заведения в България може да намери своето бъдещо решение. З а учебната 2025/2026 година има утвърден допълнителен прием за специалност „Медицина” държавна поръчка. Многопрофилната болница в Силистра осигурява 40 места за студенти по медицина с държавна издръжка на обучението. При..
От 21 до 25 юли Регионална библиотека „Стилиян Чилингиров” в Шумен e домакин на деца от 6 до 14 години в незабравимо творческо приключение. В рамките на пет дни ще се проведе Рисувателно ателие под наслов „Приказните герои”, където участниците ще могат да дадат свобода на въображението си и да претворят любимите си литературни образи върху хартия...
Заболяването на голяма част от половинвековните борове в Шумен и тяхното премахване бе повод да се срещнем с хора, които са участвали в тяхното засаждане през седемдесетте години на миналия век. Инж. Румен Йорданов от Шумен е бил един от ръководителите на плана за озеленяване на платото и региона. През миналата година експерти от Лесозащитната..