Изложбите „Деца на войната: Три години война“ и „Ще си върна живота“ откриха в Регионална библиотека „Стилиян Чилингиров“ в Шумен. Двете експозиции могат да бъдат разгледани до 21 февруари.
26 талантливи украински деца са нарисували войната, но и своята мечта за свободен и мирен живот. Творбите са част от номираните в ежегодния конкурс „Рисувай войната в Украйна“ на Асоциацията за развитие на международните отношения ADRUM в Киев. Част от рисунките са в ярки цветове, в други присъства образът на майката, което носи оптимизъм и вяра, че животът винаги побеждава.
Тази надежда за украинците никога не трябва да умира, каза при откриването на експозицията, която е под наслов "Деца на войната:Три години война", Красимир Минчев, бивш посланик на България в Украйна. „Голяма част от творбите са на деца на 11,12,13 години, които вече познават воя на сирените за въздушна опасност, мухлясалия въздух на убежищата, рева на самолетите, взривовете на бомбите, тътена на оръдията, неща, за които не е трябвало въобще да чуват. Но виждам и надеждата. За украинците надеждата не трябва да умира. Надявам се, че в близко бъдеще тази война ще приключи и украинските деца ще имат свободен и щастлив живот“, каза още Красимир Минчев.
„Тъжното е, че виждаме сюжети, които деца не трябва да рисуват. Но те са много талантливи и моята надежда е, че ще са бъдещите големи художници на Украйна. И те ще продължат този разказ“, каза доц. Светозар Чилингиров, който също присъства на откриването.
Във фоайето на първия етаж е подредена изложба под наслов "Ще си върна живота". В нея са показани постери с военни фотографии, илюстрации и поезия на Максим Кривцов от книгата му „Стихове от амбразурата“. Днес това издание беше подарено на шуменската библиотека, заедно с още една книга- "Речник на войната". Кривцов е украински поет, фотограф и военнослужещ с позивна Далѝ. Думите му изписани на стената на едно от кафенетата в Киев- "Ще си върна живота, обещавам", дава и заглавието на изложбата.
„Видях едни млад човек на 33 години, подкрепил Майдана, после отишъл да защитава Донбас. Поет с лирични стихове, човек, на когото не е привично да носи тежката картечница, но е бил там и е убит на фронта“, каза при откриването на експозицията проф. Добромир Добрев. „Кривцов казва, че войната е нещо абсурдно, нерационално, но отново, и отново се завръща при нас. Това е темата за историческата памет. Минат 80-100 години нациите и народите забравят какво се случва. След това започва нещо и то става банално. И ето няколко години война в Украйна темата за баналността на злото е в пълния си блясък“, каза още проф. Добрев.
Украйна брани своите граници от 2014 година и съвсем на място е темата за войната и изкуството в такива условия, коментира и д-р Красимира Колева, езиковед и лектор в Центъра по българистика към Мелитополския държавен педагогически университет "Богдан Хмелницки". Тя обясни, че фотоизложбата е подготвяна от самия Кривцов, с идеята фотосите да бъдат поставени в различни институции, за да напомнят за него и за другарите му в окопите. Кривцов загива във войната в началото на миналата година. На фронта е заедно със своя котарак Рижи, който също може да бъде видян на фотосите.
Изложбите са предоставени от посолството на Украйна в България. Съорганизатори и партньори са Шуменският университет „Епископ Константин Преславски", Регионалната библиотека „Стилиян Чилингиров", ЦПЛР-ОДК „Анастас Стоянов" и Центърът по българистика към Мелитополския държавен педагогически университет“.
Клавирен концерт в Русе ще изнесат белгийският пианист Йохан Шмид и българинът Фидоси Керчев. Това съобщи за БТА организаторът на събитието Николай Миразчийски. Той уточни, че в програмата са включени класически пиеси за четири ръце и две пиана на Франц Шуберт, Дариус Мийо, Шарл Камий Сен-Санс и Сергей Рахманинов. Целта на концерта е да се запознаят..
Създаването на подкаст, проследяването на всяка една книга, купуване на нови заглавия и организирането на театрална работилница за деца по импро театър са сред дейностите, по които Регионалната библиотека „Стилиян Чилингиров“ в Шумен ще работи през следващите месеци. Всички те са извън регулярните ангажименти на втората по големина депозитна..
12 творци откриват обща изложба днес в Художествената галерия „Петър Персенгиев“ в Нови пазар. Ако се питате какво събира толкова майстори на четката с различно въображение, мнение и светоусещане, обединява ги групата „Заедно“. Сами са я създали във Варна още през 2023 година. Обичат да се събират, да обменят идеи, а общото между тях е страстта към..
Близо 50 картини и няколко постера с документи и снимки, подредени в Художествената галерия „Никола Маринов“ в Търговище, връщат времето назад към нейното начало. Експозицията „Художници. Галеристи. Галеристи. Художници“ припомня за хората, които през изминалите 40 години са свързали името си с тази културна институция. Уредници и директори са..
Близо 200 нови заглавия от различни български издателства вече са част от фонда на библиотеката в НЧ „Добри Войников – 1856“ в Шумен. Благодарение на безвъзмездната финансова помощ от програма на Министерството на културата читалището ще се обогати с нова художествена литература за деца и възрастни, отраслови, технически и справочни издания...
Точно 120 години след първото изпълнение на концерта за цигулка и оркестър от руския композитор Александър Глазунов произведението му отново ще звучи на сцена в Шумен. Тази вечер музикалното събитие ще премине и под формата на лектория, в която Радост Александрова ще разкаже интригуващи истории и факти за творчеството на Александър Глазунов...
„Нарцис и Ехо“ е темата на конкурса за млад театрален режисьор „Слави Шкаров“ в Русе. Седмото му издание ще се проведе от 16 до 21 юни в Драматичния театър „Сава Огнянов“ в дунавския град. От две години форматът на конкурса е нов и в него може да се включат млади режисьори на възраст до 35 години, които имат концепции за спектакъл по темата..