Започна информационната кампания за най-амбициозния проект, свързан с подобряване на чистотата на въздуха в община Шумен. Екипът на кампанията ще посети всяко населено място, за да обясни целите на смяната на печката за твърдо гориво с климатик.
В добре отоплената зала с печка на дърва в читалището в Мараш жителите на селото очакваха екипа на информационната кампания. Да чуят с ушите си какво означава смяната на един уред за отопление с друг бяха дошли Елена Спасова и Дешка Стоянова, които биха могли да станат част от изпълнението на проекта.
Как става замяната, какви са ангажиментите на едната и другата страна, обясни Крикор Паносиян.
Въпросите бяха свързани с това как може с предложеното от проекта да се доусъвършенства вече направената домашна инсталация или защо да се направи замяната. Другите въпроси бяха свързани с това дали е възможно да си запазят печката и при нужда, например, ако токът спре, да се отопляват на дърва. Проектът не допуска това.
Следващото посещение на екип на проекта ще бъде с изнесен офис, в който да се подадат документите за получаване на климатик, камина на пелети или термопомпа.
Информационната кампания продължава в останалите села на общината. А до 19 май през същите села ще преминат и изнесените офиси за приемане на документи за участие в проекта, а те са документ за самоличност, документ за собственост или съсобственост на имота, при необходимост удостоверение за наследници, решение на ТЕЛК, ако се подава от лице с увреждания и пълномощно, ако лицето, което подава, не е собственик.
Чуйте репортаж на Здравка Русева.
Кубрат посреща в събота любители на ретро автомобилите и мотоциклетите. Повече от 130 са получените заявки за участие от цялата страна. Деветото издание на ретро парада започва от 10 часа на площад „Възраждане“ и т ази година атрактивните стари возила няма да шестват по улиците на града, обясниха организаторите от ретро клуб „Хан Кубрат“. Причината..
Общините се справят все по-добре с управлението на отпадъците, но отговорностите им в сферата на екологията ще растат. Нови промени в законодателството бяха представени от Министерството на околната среда и водите по време на 63-ата асамблея на Асоциацията на еколозите от общините в България, а домакин на форума, който продължава и днес, е Разград...
Портрет на щангиста Иван Иванов поставиха в шуменското Второ основно училище „Д-р Петър Берон“. Портретът е разположен на втория етаж на учебното заведение на стената „Великите шуменци“. Още преди няколко години е замислена тази експозиция, но тогава заради ковид пандемията събитието се отлага. Сега графиката на Иван Иванов дава най-после възможност..
Работещите в Българското национално радио, Българската национална телевизия и Българската телеграфна агенция излизат днес на национален протест. Недоволството ще премине под наслов "Трудът в медиите има стойност" и ще започне в 12:00 часа, когато ще бъде блокирано кръстовището пред Софийския университет "Свети Климент Охридски". Ще има акции и в други..
Тя носи красиво рождено име Алсу Грифулина, въпреки че всички в търговищкия квартал „Въбел“ я познават като Алла Неделчева. Родена е в Димитровград, но не българския, а руския град в Уляновска област. Алла или Алсу е етническа татарка, която изповядва християнска религия. Тя е клисар в храма „Св.Троица“ в кв. "Въбел" в Търговище, всеки ден..
Екнаха църковните камбани в празничния за Шумен 14 май. В деня, в който се чества паметта на св. Райко - младият златар от Шумен, загубил мъченически живота си за вярата, празнува църквата в кв. "Тракия", наречена на Христовия поборник. След тържествената литургия ще бъде извършена лития с водосвет. Ще бъде раздаден и рибен курбан. „Св. Райко..
Днес е Денят на Търговище и търговищенци не само ще си честитят традиционния панаир (246-ти поред), но и празника на града, в който живеят или е част от живота им. Как 14 май става Ден на Търговище? Благодарение на историята и дълголетните традиции на пазара. Княжески указ на Александър Батенберг от 1880 г. постановява ежегодното провеждане..