Реставрацията на уникалната възрожденска завеса, поставена на сцената в концертна зала още при откриването на читалище "Добри Войников" в Шумен, обсъждат председателят на културната институция Анатоли Стоянов и членовете на настоятелството с реставратора д-р Димчо Радев.
Димчо Радев има над 45 години опит в областта на консервацията и реставрацията на паметници на културата. Той е в Шумен по покана на ръководството на НЧ „Добри Войников – 1856“, което предприема действия по съхраняване и възстановяване на автентичния вид на завесата. За целта най-напред ще бъде съставен паспорт на художественото произведение според изискванията за опазване на паметниците на културата и културното наследство в България. В него ще бъдат описани историята, актуалното състояние и последващите действия при подготовката за реставрация. Ще бъдат обсъдени и възможностите за осигуряване на необходимите за целта средства.
„Театралната завеса е абсолютен уникат по няколко причини. Важни са размерът, сюжетът и живописната техника“, обясни д-р Радев. Той провери какви следи е оставило времето върху театралната завеса.
Реставрацията на възрожденската завеса на читалище "Добри Войников" в Шумен ще отнеме между 3 и 10 години, прогнозира реставраторът д-р Димчо Радев. Той ще започне процесът с паспортизирането на културната ценност.
Читалище „Добри Войников-1856“ притежава една от най-стойностните автентични театрални завеси в България. Тя е от края на 19 век. Майсторски изпълненото платно с множество алегорични фигури, флорални мотиви и небесни ангели е с внушителните размери от почти 7х5 метра. Оригиналната завеса е с изключителна художествена и историческа стойност. Тя е дело на виенските художници Макс Хагендорф и Водиянски и е в хармония с украсата на цялата театрална зала. Двамата са състуденти на шуменския учител по рисуване Иван Козарев и прекарвали ваканциите си заедно с него в родния му град. След няколкомесечна работа и срещу възнаграждение от 5000 лв. те завършват декорите и главната завеса в театралния салон.
Тържественото освещаване на цялата сграда е на 8 ноември 1898 година.
Стотици вярващи посрещнаха Възкресение Христово и в най-старата действаща църква във варненска и великопреславска митрополия. Пасхалното богосложение в църквата „Св. Св. апостоли Петър и Павел“ отслужи отец Данаил. Храмът се превърна в притегателен и духовен център в последните десетилетия, а по време на Страстната седмица едва побираше вярващите,..
Все повече се убеждаваме, че за създаването на една качествена кино продукция не е нужно да имаме оборудване за хиляди левове. Тази теза потвърждава и кинофестивалът „Кино в длан“, чието десето юбилейно издание ще се проведе тази година. „Кино в длан“ дава възможност на любителите на киното, с помощта само на мобилния си телефон да се отдадат..
Две пъстри катерички са новите обитатели на зоокъта в шуменския парк „Кьошковете“. Те са от вида обикновена европейска катерица, но генетични мутации са нашарили цвета на козината им. Животинките все още се адаптират към новия си дом и рядко напускат къщичките си, обясни ветеринарният техник Гюнай Тефиков. „Лесни са за отглеждане, бързо се..
Заради авария е спряна водата в участък по шуменския бул. Симеон Велики , който обхваща района от магазин Lidl до ДКЦ1, съобщават от ВиК - Шумен. От дружеството обещават проблемът да бъде решен в рамките на днешния (17.04) работен ден.
Сборник с насоки за социално-емоционално учене и подкрепа към ученици, учители и родители ще бъде изработен в заключение на Лабораторията за иновации в шуменското Средно училище "Панайот Волов". През последните няколко дни там се проведоха работилници за представяне и синтезиране на иновативен опит и развиване на идеи, които да ползват заетите..
Сборник с насоки за социално-емоционално учене и подкрепа към ученици, учители и родители ще бъде изработен в заключение на лабораторията за иновации в шуменското СУ "Панайот Волов". През последните няколко дни там се проведоха работилници, насочени към представяне и синтезиране на иновативен опит и развиване на идеи, които да ползват заетите в..
Бюджетът на Шумен за 2025 година влиза в дневния ред на редовната сесия на Общинския съвет на 29 април. Това бе гласувано днес на заседание на Консултативния съвет. Макрорамката е в размер 185 милиона лв. заедно с преходния остатък от 32 милиона от миналата година. Бюджетът на община Шумен за 2024 година бе 169 милиона лв., поясни заместник- кметът..