Според статистиките всяка година в България пациентите страдащи от сколиоза правят повече от 15 000 посещения при ортопед, приблизително 1000 деца слагат коригиращи корсети, а приблизително 300 се насочват към оперативно лечение. Най-засегнати са децата между 9-16 годишна възраст, като 80% от тях са момичета, които са засегнати не само физически, но и емоционално и психически. В България всеки три на сто деца имат сколиоза.Ключово значение за лечението на заболяването е ранната диагностика при децата. Точно за такава ранна диагностика, която да се прави на децата във всяко училище, каквато практика е имало преди години, настояват от фондацията „Живот със сколиоза“. Тя е създадена в Русе по инициатива на Силвия Гордеева.
Когато детето на Силвия навършва 3 годинки, при рутинен преглед се установява, че има сколиоза. Години наред се борят да ситуират състоянието с упражнения, корсети, но въпреки всички усилия на семейството, детето е оперирано през 2021 година, когато е едва на 9 години. След години лутане в търсене на специалисти, разговори с много семейства в сходна ситуация, Силвия Гордеева и съпругът ѝ основават фондацията „Живот със сколиоза“ през 2022 година, където са събрани майки на деца и страдащи в помощ на всички, на които им предстои дълъг път в света на сколиозата.
В рубриката "Бялата лястовица" на Радио Шумен разказваме за заболяването, през какво преминават децата и техните родители след поставянето на диагнозата и как те се справят без никаква подкрепа от държавата.
Людмила Борисова разговаря със Силвия Гродеева, управител на Фондацията.
Фондацията „Живот със сколиоза“ е организатор и на единствени япо рода си в България международен форум „Заедно срещу сколиозата“. Форумът има за цел да подкрепи децата и техните родители в нелекия път, който им предстои, да се даде повече гласност в обществото за това заболяване и повече родители да открият състоянието навреме. Тази година форумът „Заедно срещу сколиозата“ ще се проведе на 7 юни в София, в него се включват и много медицински специалисти, каза още Силвия Гордеева.
След като спечели състезанието за млади спасители в Шумен, отборът на II ОУ "Д-р Петър Берон" вече се подготвя за участие в Националното ученическо състезание през юни в столицата. “Всъщност ние се подготвяме цяла година, така че поздравления за всичките ученици в отбора Селин, Моника, Ани, Явор и Еге. Наистина е много тежко, защото ще се..
Около 4000 шуменци участваха в традиционното празнично шествие за 24 май - денят, в който почитаме светите братя Кирил и Методий, денят на българската азбука, просвета и култура и славянската книжовност. Шествието премина от площад "Кристал" до сградата на община Шумен. Под звуците на „Върви народе възродени“, с потрети на светите братя Кирил..
Уникална изложба с екзотични животни, представяща над 30 очарователни, но и за някои страховити влечуги, гостува в Регионалната библиотека „Стилиян Чилингиров“ в Шумен. Животните могат да бъдат разгледани до 31 май. В изложбата шуменци могат да видят величествени варани, цветни гущери, внушителни крокодили и змии, континентален тайпан, ивичеста..
Стойка Теодосиева от Търговище посвещава близо 30 години от живота си на библиотечното дело. Животът и е символ на ценностите, за които говорим на 24 май - слово, просвета, дух. Родена е на 5 април 1942 година в Търговище, завършва Софийския университет и 28 години работи в тогавашната Окръжна библиотеката - днес Регионалната библиотека "Петър..
В днешното празнично шествие на Шумен погледите привличаха и абитуриенти ветерани, завършили гимназия точно преди 50 години. Става дума за първия випуск на Математическата гимназия „Нанчо Попович“, тогава "Лиляна Димитрова". Ч етири паралелки са били първите математици, започнали през далечната 1971 г. И до ден днешен си остават много задружни,..
Втори конкурс за бостанско плашило организира Народно читалище „Н. Й. Вапцаров“ в град Ветово. Идеята звучи забавно и тя е предизвикателство да научим и разкажем повече за това изобретение на предците ни за защита на реколтата. Плашилото представлява примитивна фигура, изработена от дрехи, слама, дървени колове и други подръчни материали,..
Област Шумен има готовност за използване на системата за ранно предупреждение и оповестяване при бедствия и аварии BG-ALERT. Всички 10 общини в региона са определили по двама представители, които ще имат право да генерират съобщения. Служителите от Шумен и Каспичан, както и двама представители на Областната администрация, са преминали обучение,..