Според статистиките всяка година в България пациентите страдащи от сколиоза правят повече от 15 000 посещения при ортопед, приблизително 1000 деца слагат коригиращи корсети, а приблизително 300 се насочват към оперативно лечение. Най-засегнати са децата между 9-16 годишна възраст, като 80% от тях са момичета, които са засегнати не само физически, но и емоционално и психически. В България всеки три на сто деца имат сколиоза.Ключово значение за лечението на заболяването е ранната диагностика при децата. Точно за такава ранна диагностика, която да се прави на децата във всяко училище, каквато практика е имало преди години, настояват от фондацията „Живот със сколиоза“. Тя е създадена в Русе по инициатива на Силвия Гордеева.
Когато детето на Силвия навършва 3 годинки, при рутинен преглед се установява, че има сколиоза. Години наред се борят да ситуират състоянието с упражнения, корсети, но въпреки всички усилия на семейството, детето е оперирано през 2021 година, когато е едва на 9 години. След години лутане в търсене на специалисти, разговори с много семейства в сходна ситуация, Силвия Гордеева и съпругът ѝ основават фондацията „Живот със сколиоза“ през 2022 година, където са събрани майки на деца и страдащи в помощ на всички, на които им предстои дълъг път в света на сколиозата.
В рубриката "Бялата лястовица" на Радио Шумен разказваме за заболяването, през какво преминават децата и техните родители след поставянето на диагнозата и как те се справят без никаква подкрепа от държавата.
Людмила Борисова разговаря със Силвия Гродеева, управител на Фондацията.
Фондацията „Живот със сколиоза“ е организатор и на единствени япо рода си в България международен форум „Заедно срещу сколиозата“. Форумът има за цел да подкрепи децата и техните родители в нелекия път, който им предстои, да се даде повече гласност в обществото за това заболяване и повече родители да открият състоянието навреме. Тази година форумът „Заедно срещу сколиозата“ ще се проведе на 7 юни в София, в него се включват и много медицински специалисти, каза още Силвия Гордеева.
Трима огнеборци от Търговище бяха част от българския модул, който се притече на помощ за потушаване на екстремни пожари в Гърция. Инспектор Боян Боянов и младши експертите Стоян Стоянов и Павел Стойков вече се завърнаха и действат на терен у нас. Битката с огъня не е изтощителна, особено когато можеш да разчиташ на колегата до теб, казват..
Фестивалът за храни и напитки „Беленски вкуснотии“ ще се проведе в събота и неделя - 26 и 27 юли, в град Бяла. Програмата на събитието включва изложение на местни хранителни продукти и напитки, кулинарно състезание и музикална програма, а гост ще е Ути Бъчваров. Предвидено е състезание с участие на 10 отбора, всеки от по трима души, които ще се..
Ще бъдат ли готови аптеките с двойното етикетиране от 8 август? Каква е готовността на аптечния софтуер за показване на цените в лева и евро? „Аптеките няма да са готови с двойното етикетиране от 8 август. Актуализацията на аптечния софтуер за показване на цените в лева и евро пък става бавно, затова фармацевтите се притесняват дали ще бъде..
Екипът на Регионалната библиотека „Петър Стъпов“ в Търговище отправи предизвикателство към хората, които обичат книгите, да се снимат с книгата, която четат в момента и да изпратят фотоса в библиотеката. „Снимай се с книгата, която четеш в момента – на морето, в парка, в любимото си ъгълче или на най-неочакваното място. Ние търсим естествени,..
„Не чакайте здравето ви да се влоши, за да използвате възможностите на физикалната и рехабилитационна медицина. В България има чудесни възможности за профилактични процедури с минерална вода, чист въздух и подходящи процедури под контрола на лекари и рехабилитатори“. Това каза д-р Деница Стоянова – специалист по физикална и рехабилитационна..
Глоба от 1000 лева и три месеца лишаване от правоуправление застрашават всички водачи, засечени да карат в лентата за принудително спиране (аварийната лента) на автомагистралите. При повторно нарушение санкциите са шест месеца лишаване от право на управление и 4000 лева глоба. В засичането на нарушителите, с направени промени в Закона за..
Петима безработни от Русе вече развиват собствен бизнес, благодарение на възможност, която предлага Законът за насърчаване на заетостта. Всеки, разработил добър и реалистичен бизнес план, може да получи наведнъж пълната сума от обезщетения, които му се полагат. „Капиталът“ е различен, защото кандидатите имат право на различно обезщетение, но..