Производители на олио у нас затварят масово цеховете си заради недостиг на слънчоглед. Това съобщават от браншовата асоциация.
Причините са слабата миналогодишна реколта и спрения му внос от Украйна. Според Комисията по стоковите борси и тържищата средната цена олиото на едро на борсите е 3,26 лв. за литър, а по магазините, заедно с промоциите е между 2,80 и 6,00 лв. за литър.
Според председателя на комисията Владимир Иванов цените на олиото са нормални. „Има плавна възходяща тенденция, която се оформи, след като се разбра, че реколтата е лоша, но се се случиха очакванията за свръхнива на цените до 6 лв. за литър, както беше през 2022 година", заяви още той.
По думите на Владимир Иванов пазарът за пореден път доказа, че е най-добрият регулатор. В момента върви сеитбата на слънчоглед, като тази година площите у нас са доста повече в сравнение с миналата.
Земеделските производители се надяват на добра реколта. А на какви цени ще се изкупува слънчогледът към края на годината ще зависи и от реколтата в съседните на България държави.
Продължават интензивните валежи в областите Шумен, Разград и Търговище. Очакванията са дъждовете да продължат през целия ден и през нощта. И за трите области за днес е обявен червен код за потенциално опасно време и за дъжд с количества над 65 л/кв.м. За момента обстановката в Шуменско е относително спокойна, валежите не са толкова..
Продължават интензивните валежи в областите Шумен, Разград и Търговище. Очакванията са дъждовете да продължат през целия ден и през нощта. И за трите области за днес е обявен червен код за потенциално опасно време и за дъжд с количества над 65 л/кв.м. За момента обстановката в Шуменско е относително спокойна, валежите не са толкова..
Спокойна е метеорологичната обстановка в Шуменска област към този момент. По информация от Хидрометеорологичната обсерватория в областния център за денонощието са измерени близо 19 л/кв.м дъжд. Екипи на пожарната в Шумен, Велики Преслав и Нови пазар са обходили критичните места на територията на областта. Техниката и наличният състав са в готовност..
Оперативни щабове в областната дирекция на МВР и регионалната служба по пожарна безопасност в Шумен следят обстановката и имат готовност да реагират при евентуално усложняване. Това съобщиха от Областната дирекция на МВР. През нощта и рано тази сутрин екипи от противопожарните служби в Шумен, Велики Преслав и Нови пазар са извършили огледи на..
Днес облачността ще е често значителна, с повсеместни валежи от дъжд, временно интензивни. На много места се очакват значителни сумарни количества. В следобедните часове, главно по крайбрежието ще има условия за развитие и на купесто-дъждовна облачност, възможни са гръмотевици. Ще духа слаб до умерен северозападен вятър. Минималните температури ще..
В Шуменска област от 8:00 ч. до 9:30 ч., от 15:00 ч. до 17:00 ч., поради оперативни превключвания на съоръженията за доставка на електроенергия, са възможни смущения в гр. Шумен - кв. "Дивдядово" и фирмите в м - ст "Езерото" електрозахранени от ЕП "Дивдядово. От 8:00 ч. до 17:00 ч., ще бъде прекъснато захранването в района на гр. Шумен - кв...
Червен предупредителен код за значителни валежи издаде за утре, 7 октомври, Националният институт по метеорология и хидрология за 8 области в Източна и Североизточна България. Предупреждението важи за областите Шумен, Търговище, Разград, Силистра, Добрич, Варна, Бургас и Ямбол. Пред БНР синоптикът от НИМХ Мартин Славчев подчерта, че е през..